Stany Zjednoczone rozważają czy przekazać Ukrainie dodatkowy zestaw rakiet przeciwlotniczych Patriot, aby wesprzeć wysiłki Europy na rzecz przekazania Ukrainie wystarczającej liczby systemów obrony powietrznej.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Bloomberg, administracja Bidena pracuje nad wysłaniem na Ukrainę dodatkowej baterii obrony powietrznej Patriot.Informacja o nowych planach rządu USA dotyczących przeniesienia dodatkowego przeciwlotniczego systemu rakietowego pojawiła się po rozmowie dziennikarzy z anonimowymi przedstawicielami Pentagonu.

Według nich Stany Zjednoczone starają się wysłać na Ukrainę dodatkową baterię, aby wesprzeć Europę w jej wysiłkach na rzecz zapewnienia Ukrainie niezbędnej liczby systemów.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy kompleks zostanie przekazany i jaki pakiet logistyczny otrzyma Ukraina.

Dla Ukrainy bardziej pożądany jest przeciwlotniczy system rakietowy Patriot, który ma większy zasięg rakiet do przechwytywania celów powietrznych i balistycznych.

Ponadto, ze względu na szerokie zastosowanie systemu na świecie, zakup rakiet jest tańszy niż w przypadku systemu przeciwlotniczego SAMP/T.

Wcześniej informowaliśmy, że Rumunia jest gotowa rozmawiać o możliwości wyposażenia Ukrainy w systemy obrony powietrznej Patriot. Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział reporterom w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

“W ciągu ostatnich kilku tygodni toczyła się dyskusja na temat tego, kto może wysłać systemy Patriot na Ukrainę” – powiedział Iohannis reporterom w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie.

“Prezydent Biden wspomniał o tym… na naszym spotkaniu i powiedziałem, że jestem otwarty na dyskusję. Muszę to omówić na forum Najwyższej Rady Obrony, aby zobaczyć, co możemy zaoferować i co możemy uzyskać w zamian, ponieważ niedopuszczalne jest pozostawienie Rumunii bez obrony powietrznej” – powiedział Iohannis.

Jak poinformował portal El Mundo, minister obrony Hiszpanii Margarita Robles powiedziała, że ​​Ukraina otrzymała już przekazane jej przez Hiszpanię rakiety do systemów obrony powietrznej Patriot. Według minister rakiety te pomogą Ukrainie bronić się przed ciągłymi atakami Rosji.

“Na Ukrainę dotarła już partia rakiet Patriot. Przybyła w zeszłym tygodniu. Oczywiście pracujemy nad tą kwestią w koordynacji z naszymi sojusznikami, ponieważ rozumiemy, że Ukraina broni swojej integralności, chroni życie ludzkie” – powiedział Robles.

Podkreśliła potrzebę utrzymania przez kraje UE zaangażowania we wspieranie narodu ukraińskiego w obliczu wyzwania, jakim jest rosyjska agresja.

Zobacz też: AP: Kraje UE obawiają się przenosić systemy Patriot na Ukrainę

Kresy.pl/Bloomberg

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    USA by zrobiły lepiej, gdyby zaczęły cokolwiek myśleć o pokoju, a nie o podburzaniu kolejnych państw przeciwko Rosji i Chinom. USA i tak w końcu przegrają, chociaż społeczeństwa w państwach NATO i UNII są coraz bardziej ogłupiane przez posłuszne media. Za komuny istniały organy cenzury, teraz organy te nie istnieją, ale cenzura jest coraz większa.