Ze wstępnych szacunków GUS wynika, że w czerwcu br. inflacja w Polsce przekroczyła 15 procent. To najwyższy wskaźnik od ponad 25 lat.

W piątek Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że w czerwcu br. indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce wzrósł o 15,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku. To najwyższy wskaźnik od 1997 roku.

W Gdańsku, w sąsiedztwie Konsulatu Federacji Rosyjskiej, powstał Skwer Bohaterskiego Mariupola". "To miejsce nieprzypadkowe. Myślę, że wielu z Państwa wie dlaczego tutaj. A ci, którzy nie wiedzą, to niech pójdą 200 metrów dalej, to się dowiedzą" - poinformowała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. (więcej…)

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek, w ciągu roku liczba produkowanych aut zmniejszyła się 30-krotnie. Brakuje części, szczególnie niezbędnych półprzewodników.

Jak podaje agencja Reuters, w maju br. produkcja samochodów w Rosji zanotowała rekordowy spadek – aż o 96,7 procenta. We wspomnianym miesiącu wyprodukowano łącznie zaledwie nieco ponad 3,7 tys. samochodów. Dla porównania, rok wcześniej produkcja wyniosła około 112 tys. Dane opublikowała w środę rosyjska państwowa służba statystyczna.

Twierdzenia prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, jakoby rząd Szwecji zgodził się wydać 73 osoby podejrzewane o terroryzm, są nieprawdziwe - twierdzą szwedzkie media. „Turcja wydaje się zachowywać, jakby chciała sprawdzić, czy można jeszcze ‘docisnąć’ Sztokholm".

Jak pisaliśmy, w czwartek turecki prezydent, Recep Erdogan powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO, bo inaczej ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. Zaznaczył, że oba kraje nordyckie muszą jak najszybciej zakończyć zmiany legislacyjne dotyczące terrorystów, czyli najpewniej osób powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu. Oświadczył również, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób, które określił jako terrorystów, chociaż protokół ustaleń nie zawiera żadnych wyraźnych obietnic ekstradycji. Stwierdził jedynie, że kraje zajmą się prośbami Turcji.

Ostatnie informacje i doniesienia z frontu w Donbasie pokazują, że siły rosyjsko-separatystyczne notują postępy i najwyraźniej są coraz bliżej odcięcia sił ukraińskich, broniących Łysyczańska. Droga zaopatrzeniowa z Bachmut została już odcięta.

W środę w mediach rosyjskich pojawiły się doniesienia o zajęciu przez siły rosyjsko-separatystyczne Rafinerii Łysyczańskiej, położonej kilka kilometrów na południowy-zachód od tego miasta. Agencja RIA zamieściła zdjęcia z rafinerii, pochodzące od jej korespondenta, który był z wojskiem na miejscu. Zajęcie tego zakładu oznacza, że Rosjanie najpewniej przejęli kontrolę przynajmniej nad tamtejszym odcinkiem trasy T-13-02 z Bachmut, głównej drogi zaopatrzeniowej dla stopniowo okrążanego Łysyczańska. „Korytarz”, łączący region miasta z głównymi siłami i obszarami pod kontrolą sił ukraińskich uległ zwężeniu do około 10 km.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%