Zatrzymano szefa Głównego Zarządu Kadrowego Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej generała broni Jurija Kuzniecowa. Śledczy zwrócili się już o tymczasowe aresztowanie generała.

„Generał broni Kuzniecow został zatrzymany w związku z podejrzaniem o popełnienie przestępstwa. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Główny Wojskowy Wydział Śledczy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Śledczy zwrócił się już do sądu o wyznaczenie środka zapobiegawczego środkiem dla generała w postaci aresztu” – powiedziało źródło agencji informacyjnej TASS.

Według tego źródła przeszukano miejsce pracy Kuzniecowa, a także jego dom. Portal Radia Wolna Europy przytoczył informację Komitetu Śledczego, który ujawnił, że sprawa przeciw Kuzniecowowi toczy się w sprawie korupcji. Generał został atrzymany pod zarzutem przyjęcia łapówki. W trakcie przeszukań odnaleziono i skonfiskowano pieniądze o wartości ponad 100 mln rubli, złote monety, kolekcjonerskie zegarki i przedmioty luksusowe – oświadczył Komitet Śledczy.

W latach 2010–2023 Kuzniecow był szefem 8. Zarządu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Organ ten zajmuje się problematyką służby ochrony tajemnicy państwowej w Ministerstwie Obrony. Jak podano na stronie internetowej resortu obrony, Kuzniecow został powołany na stanowisko szefa Głównego Zarządu Kadrowego Ministerstwa Obrony Rosji w maju 2023 r.

W 2020 roku w sprawie korupcyjnej aresztowano generała pułkownika Chaliła Arsłanowa, zastępcę szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego. Oskarżono go o defraudację 6,7 miliarda rubli. Chodziło o dostawę sprzętu telekomunikacyjnego po zawyżonych cenach. Częściowo leżało to w obszarze odpowiedzialności Kuzniecowa, twierdzi portal Radia Wolna Europa.

23 kwietnia Komitet Śledczy ogłosił zatrzymanie wiceministra obrony gen. Timura Iwanowa, także pod zarzutem przyjęcia łapówki. Iwanow nadzorował inwestycje w infrastrukturę wojskową.

12 maja stanowiska ministra obrony po 12 latach jego sprawowania stracił Siergiej Szojgu. Nie wypadł on jednak z kręgów władzy zajął bowiem stanowisko sekretarza Rady Bezpieczeństwa oraz stanowisko zastępcy szefa Komisji Wojskowo-Przemysłowej, został również szefem Federalnej Służby Współpracy Wojskowo-Technicznej.

tass.ru/svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply