Wraz z procesem nominacji nowego rządu pod przewodnictwem Michaiła Miszustina zmiany kadrowe następują też w jądrze władzy w Rosji, to jest w Administracji Prezydenta.

Sam jej szczyt pozostanie bez zmian. Prezydent Rosji Władimir Putin ponownie mianował Antona Wajno na szefa swojej administracji, a Siergieja Kirijenko i Aleksieja Gromowa na pierwszych zastępców Wajny. Sekretarzem prasowym głowy państwa pozostanie znany już dobrze mediom Dmitrij Pieskow.

Nowymi doradcami rosyjskiego prezydenta zostali Aleksiej Diumin, który opuścił stanowisko gubernatora obwodu Tulskiego oraz Nikołaj Patruszew, który złożył rezygnację z funkcji sekretarza Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Pełniący funkcję doradcy prezydenta Maksym Orieszkin został awansowany na jeszcze jednego zastępcę szefa Administracji Prezydenta.

Patruszew uważany jest za jednego z najbardziej zaufanych ludzi Putina. Przez niektórych określany jest osobą numer dwa w Rosji. Jego dymisja z ważnego stanowiska była dla wielu komentatorów zaskoczeniem. Jednak jego syn Dmitrij został właśnie zatwierdzony na stanowisku wicepremiera awansując ze stanowiska ministra. Patruszew będzie nadzorował przemysł stocznioy, a Diumin kompleks obronno-przemysłowy i sport, a także „będzie zaangażowany w Radę Państwa”. Jednocześnie Patruszew nadal będzie reprezentował prezydenta w kontaktach z mediami.

Z kolei Diumin trafił do medialnych relacji w czasie zeszłorocznej rebelii Jewgienija Prigożyna i jego kompanii wojskowej. To właśnie ówczesny gubernator obwodu tulskiego był przedstawiany jako główny negocjator rozmawiający ze zbuntowanym Prigożynem, które ostatecznie dorpowadził do porozumienia między Kremlem a przywódcą najemników.

Funkcję zastępcy szefa Administracji Prezydenta sprawować będzie także Dmitrij Kozak, niegdyś odpowiedzialny za sprawy Mołdawii i Naddniestrza, a potem separatystycznych republik w Donbasie, a także Magomiedsalam Magomiedow.

Doradcami prezydenta pozostaje też Jurij Uszakow, Władimir Medinski, Dmitrij Mironow, Andriej Fursienko. Miedinski, jak powiedział Pieskow, będzie zajmował się nie tylko kwestiami historycznymi, ale także kulturowymi.

tass.ru/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply