Francja dostarczy Ukrainie 40 dodatkowych rakiet manewrujących SCALP

Prezydent Francji ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłanych dodatkowo 40 rakiet manewrujących dalekiego zasięgu SCALP, a także „kilkaset” bomb. Ma to nastąpić w najbliższych tygodniach.

We wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział, że podczas wizyty w Kijowie w przyszłym miesiącu planuje podpisać dwustronne porozumienie w zakresie bezpieczeństwa.

Macron zapowiedział, że Francja będzie dalej pomagać Ukrainie w trzymaniu linii frontu i ochronie ukraińskiego nieba. Dodał, że umowa z Kijowem jest obecnie finalizowana.

Ponadto, podczas konferencji prasowej prezydent Francji ogłosił, że na Ukrainę zostanie wysłanych jeszcze 40 rakiet manewrujących dalekiego zasięgu SCALP, a także „kilkaset” bomb. Ma to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Prezydent Macron powiedział też, że Francja i cała Europa w ciągu kolejnych tygodni i miesięcy będą musiały podjąć „nowe decyzje”. Zapewne odnosił się do rozmów w Brukseli, mających rozwiązać spór dotyczący dodatkowego pakietu pomocowego dla Ukrainy, wartego 50 mld euro.

Jak podaje serwis „Politico”, Francja pracowała nad tą umową przez kilka miesięcy. Jej celem jest długoterminowe wzmocnienie zarówno ukraińskiej obronności, jak i systemu finansowego. Zaznaczono też, że wypowiedź Macrona padła po ubiegłotygodniowej wizycie brytyjskiego premiera Rishi Sunaka w Kijowie. Jak pisaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Wielkiej Brytanii podpisali wówczas porozumienie o bezpieczeństwie. Umowa będzie obowiązywać dekadę lub do czasu przystąpienia Ukrainy do NATO. Sunak obiecał też, że Brytyjczycy w ciągu najbliższych dwóch lat przekażą na Ukrainę pomoc wojskową o wartości 3 mld euro.

politico.eu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply