Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała, że udaremniła próbę ataku dywersyjnego na linię kolejową na Półwyspie Krymskim.

„Nielegalna działalność obywatela Rosji urodzonego w 1999 r. i jego partnerki urodzonej w 2000 r., którzy na polecenie ukraińskich służb specjalnych planowali wysadzić tory kolejowe w obwodzie lenińskim na Krymie udaremniona.” – poinformowała służba prasowa rosyjskiej specsłużby.

Według FSB zatrzymany obywatel został zwerbowany w październiku 2023 r. za pośrednictwem komunikatora internetowego przez pracownika Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (GUR), a następnie skłoniony do realizacji zadań na rzecz ukraińskich służb specjalnych, zwerbował swoją partnerkę.

„W kwietniu 2024 r., korzystając ze współrzędnych podanych przez oficera prowadzącego, oskarżeni podjęli ładunek wybuchowy ze skrytki w Sewastopolu, który próbowali podłożyć pod torami kolejowymi w pobliżu wsi Oktiabrskoje w obwodzie lenińskim Republiki Krymu, zatrzymani zostali w momencie popełniania przestępstwa.” – podaje FSB.

Według służby specalnej, przed próbą umieszczenia bomby, mężczyzna i kobieta sfotografowali i przesłali Ukraińcom dane o miejscach pobytu personelu wojskowego, pozycjach rosyjskich systemów obrony powietrznej, a także współrzędne obiektów kompleksu paliwowo-energetycznego na półwyspie .

Przeciw szczęto przeciwko nim postępowanie karne z artykułów o przygotowaniu do popełnienia ataku terrorystycznego i nielegalnym obrocie materiałami wybuchowymi lub urządzeniami wybuchowymi. Podejrzani znajdują się w areszcie. „Sprawcy przyznali się do przestępstwa i aktywnie współpracują w śledztwie” – podsumowałą FSB.

Czytaj także: Dywersja na rosyjskiej linii energetycznej niedaleko Petersburga

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply