Amerykańskie uzbrojenie dla Ukrainy jest już w drodze i niedługo przybędzie na miejsce – oświadczył podczas wtorkowej wizyty w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Wyraził przekonanie, że “Ukraina osiągnie zwycięstwo właśnie na polu bitwy”.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken pojawił się we wtorek w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Podziwiamy waszą siłą, wasze przywództwo i wytrzymałość. Wiemy, że jest to trudny czas. Wiemy także, że pomoc została już ustalona i już jedzie. Wkrótce przybędzie na Ukrainę i naprawdę wam pomoże, byście mogli walczyć przeciw agresji Rosji na polu boju” – oświadczył.

Jak dodał, “USA, podobnie jak inni partnerzy Ukrainy, są przekonane, że Ukraina osiągnie zwycięstwo właśnie na polu bitwy”.

“Ważne jest też, aby z czasem Ukraina stanęła na nogi zarówno w sensie demokracji, jak i gospodarki, była wolna i zamożna. To będzie najlepsza odpowiedź na działania Putina (…) My w Stanach Zjednoczonych naprawdę w to wierzymy. Widzimy waszą odwagę i wierzymy, że będzie ona kontynuowana. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić wam sukces” – kontynuował polityk.

W opublikowanej w niedzielę przez CBS News rozmowie, sekretarz stanu USA Anthony Blinken skomentował rosyjską ofensywę w obwodzie charkowskim. “Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przyspieszyć dostarczanie tej pomocy. Europejczycy robią to samo. Jestem przekonany, że Ukraina jest w stanie skutecznie utrzymać linię frontu na wschodzie” – powiedział Blinken.

Sekretarz stanu USA wyraził także pewność, że Kijów będzie w stanie w dalszym ciągu korzystać z przewag osiągniętych na Morzu Czarnym, “wyżywiając świat” tak, jak to miało miejsce przed inwazją na Federację Rosyjską na dużą skalę, a także “utrzymując siły rosyjskie zagrożone, w szczególności na Krymie, przez co trudniej jest im kontynuować tę agresję”.

interfax.com.ua / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply