Blinken ogłosił przekazanie Ukrainie pomocy o wartości dwóch miliardów dolarów

Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w środę w Kijowie przekazanie kolejnych 2 miliardów dolarów pomocy wojskowej dla sił ukraińskich – poinformował portal Barrons.

Jak przekazał w środę Barrons, Antony Blinken ogłosił w Kijowie przekazanie kolejnych 2 miliardów dolarów pomocy wojskowej dla sił ukraińskich. Pomoc, ogłoszona na konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kułebą, stanowi część pakietu o wartości 61 miliardów dolarów, który Waszyngton zatwierdził kilka tygodni temu po miesiącach opóźnień w Kongresie.

Blinken powiedział, że celem pomocy jest dostarczenie broni, a także inwestycje w ukraińską infrastrukturę i pomoc Ukrainie w zakupie sprzętu wojskowego z innych krajów.

Tymczasem Kułeba powtórzył, że Ukraina „pilnie” potrzebuje siedmiu kolejnych systemów obrony powietrznej i stwierdził, że północno-wschodni region Charkowa, który w zeszłym tygodniu został zaatakowany przez Rosję, potrzebuje dwóch systemów.

Powiedział także, że Ukraina potrzebuje szybszych dostaw broni obiecanej przez kraje sojusznicze.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken pojawił się we wtorek w Kijowie, gdzie spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. “Podziwiamy waszą siłą, wasze przywództwo i wytrzymałość. Wiemy, że jest to trudny czas. Wiemy także, że pomoc została już ustalona i już jedzie. Wkrótce przybędzie na Ukrainę i naprawdę wam pomoże, byście mogli walczyć przeciw agresji Rosji na polu boju” – oświadczył. Jak dodał, “USA, podobnie jak inni partnerzy Ukrainy, są przekonane, że Ukraina osiągnie zwycięstwo właśnie na polu bitwy”.

“Ważne jest też, aby z czasem Ukraina stanęła na nogi zarówno w sensie demokracji, jak i gospodarki, była wolna i zamożna. To będzie najlepsza odpowiedź na działania Putina (…) My w Stanach Zjednoczonych naprawdę w to wierzymy. Widzimy waszą odwagę i wierzymy, że będzie ona kontynuowana. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić wam sukces” – kontynuował polityk.

W opublikowanej w niedzielę przez CBS News rozmowie, sekretarz stanu USA Anthony Blinken skomentował rosyjską ofensywę w obwodzie charkowskim. “Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przyspieszyć dostarczanie tej pomocy. Europejczycy robią to samo. Jestem przekonany, że Ukraina jest w stanie skutecznie utrzymać linię frontu na wschodzie” – powiedział Blinken.

Sekretarz stanu USA wyraził także pewność, że Kijów będzie w stanie w dalszym ciągu korzystać z przewag osiągniętych na Morzu Czarnym, “wyżywiając świat” tak, jak to miało miejsce przed inwazją na Federację Rosyjską na dużą skalę, a także “utrzymując siły rosyjskie zagrożone, w szczególności na Krymie, przez co trudniej jest im kontynuować tę agresję”.

Kresy.pl/Barrons

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply