Państwowa Służba Bezpieczeństwa Łotwy (VDD) zatrzymała osobę niebędącą obywatelem Łotwy pod zarzutem szkolenia w zakresie terroryzmu i rozpowszechniania materiałów o charakterze terrorystycznym.

Informacja przytaczana we wtorek przez portal Delfi.lv odnosi się do postępowania wszczętego jeszcze 22 kwietnia. W miejscu zamieszkania podejrzanego w Rydze funkcjonariusze specsłuzby mieli zabezpieczyć trotyl i amunicję. Jak wynika ze śledztwa prowadzonego przez Służbę Bezpieczeństwa, zatrzymana osoba identyfikuje się z ideologią grupy terrorystycznej “Państwo Islamskie” (ISIS).

Sepcsłużba ujawniła, że osoba ta aktywnie uczestniczyła w dyskusjach w grupach ekstremistycznych i terrorystycznych na serwisie Telegram. Za pośrednictwem tego środka komunikacji osoba ta rozpowszechniała zarówno materiały ideologiczne organizacji terrorystycznych, jak i instrukcje dotyczące popełniania aktów terroryzmu.

Podejrzany został zatrzymany 2 maja. Właśnie tego dnia przeprowadzono też przeszukanie w jego miejscu zamieszkania. Zejęto różne nośniki danych, akta, dokumenty, a także trotyl i amunicję. Ze względów bezpieczeństwa podejrzany został zatrzymany w areszcie. Służba Bezpieczeństwa Państwa kontynuuje śledztwo i zapowiada informowanie na bieżąco o jego przebiegu w miarę potępów.

Nie podano personaliów podejrzanego. Nie wiadomo, czy ma on korzenie imigracyjne, czy jest jednym z miejscowych nie-obywateli. Na Łotwie 42,3 proc. ludności stanowią mniejszości narodowe – w tym Rosjanie 29,6 proc. Po odzyskaniu niepodległości Łotwa nie nadała obywatelstwa wszystkim stałym rezydentom kraju. Osoby, które przybyły, lub których przodkowie przybyli na terytorium Łotwy już po jej aneksji przez Zwiazek Radziecki w 1940 zostali zobowiązania do szeregu warunków, w tym zdania egzaminu językowego.

Do dziś część osób tego nie uczyniła dlatego 9,3 proc. wszystkich mieszkańców Łotwy stanowią osoby o specjalnym statusie tak zwanego nie-obywatela. Rosja dopuszcza takich etnicznych Rosjan z diaspory do nabywania jej obywatelstwa.

Czytaj także: Łotewskia specsłużba ściga prorosyjskiego tiktokera

rus.delfi.lv/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply