Tusk twierdzi, że Polska nie przyjmie imigrantów i będzie “beneficjentem” paktu migracyjnego UE

Premier Donald Tusk oświadczył, że Polska nie przyjmie z tytułu paktu migracyjnego żadnych migrantów. Jego zdaniem, Polska będzie “beneficjentem” paktu.

We wtorek Rada UE zatwierdziła tzw. pakt migracyjny. Chodzi o mechanizm “obowiązkowej solidarności” przy relokacji imigrantów. Polska, podobnie jak Węgry, głosowała przeciwko każdemu z 10 rozporządzeń wchodzących w skład paktu. Swój sprzeciw wobec “obowiązkowej solidarności” zgłosiła także Słowacja.

Szef rządu wypowiadał się we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów na temat przyjętego w UE prawa. “Minister reprezentujący mój rząd głosował przeciw przyjęciu paktu migracyjnego. Od początku stanowisko Polski było tutaj jasne” – powiedział. Dodał, że pakt migracyjny był negocjowany przez poprzedni rząd.

Tusk stwierdził, że jego rządowi udało się uzyskać takie zapisy w pakcie migracyjnym, które czynią go “dużo mniej groźnym w konsekwencji niż na początku”. “Po drugie, my twardo domagaliśmy się zablokowania paktu migracyjnego. Byliśmy w mniejszości, ale Polski rząd głosował przeciwko paktowi migracyjnemu” – kontynuował.

Szef rządu wyraził opinię, że pakt migracyjny “przyjęty w tym kształcie, jak dzisiaj, daje Polsce możliwości unikania jakichkolwiek negatywnych konsekwencji”. “Polska nie przyjmie z tego tytułu żadnych migrantów. Polska przyjęła setki tysięcy migrantów w związku z wojną rosyjsko-ukraińską. Mamy dziesiątki tysięcy także migrantów z Białorusi” – wskazał.

“To jest moje zadanie i ja się wywiążę z tego zadania. Polska będzie beneficjentem paktu migracyjnego. Nie będziemy za nic płacić, nie będziemy musieli przyjmować żadnych migrantów z innych kierunków, Unia Europejska nie narzuci nam żadnych kwot migrantów. Natomiast Polska będzie skutecznie egzekwowała wsparcie finansowe ze strony Unii w związku z tym, że stała się państwem goszczącym steki tysięcy migrantów głównie z Ukrainy” – oświadczył premier.

“My inaczej niż nasi poprzednicy, bez wojny z Unią Europejską, w przyjaznym, ale w twardym dialogu wyegzekwujemy wszystko to, co Polsce się należy” – stwierdził.

Mechanizm tzw. “obowiązkowej solidarności” nakłada od 2026 roku na kraje członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów w ramach relokacji lub wniesienia opłaty 20 tys. euro za jednego imigranta.

O stopniu zaangażowania państw w mechanizm “obowiązkowej solidarności” będzie decydowała Komisja Europejska. Branymi pod uwagę czynnikami będą m.in. liczba mieszkańców i PKB krajów członkowskich. Państwa będą mogły również wnioskować o zwolnienie z udziału w mechanizmie, jako przesłankę wskazując presję migracyjną u siebie.

W marcu ówczesny szef MSWiA Marcin Kierwiński deklarował, że Polska chce być zwolniona z unijnego mechanizmu “solidarności” dotyczącego migrantów, ponieważ jest krajem najbardziej pomagającym Ukrainie. Dodał jednak, że jeżeli tzw. pakt migracyjny zostanie wdrożony, to nasz kraj będzie go realizować.

Czytaj także: Media: Niemiecka policja odsyła nielegalnych imigrantów do Polski

forsal.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply