Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła 10-punktowej formuły pokojowej, którą w listopadzie przedstawił ukraiński prezydent.

Prezydent Ukrainy rozmawiał w niedzielę przez telefon ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. „Synchronizacja stanowisk w przeddzień wirtualnego szczytu G7 i konferencji poparcia dla Ukrainy w Paryżu. Omówiliśmy realizację naszej dziesięciostopniowej formuły pokojowej, współpracę w zakresie obrony i stabilności energetycznej Ukrainy” – przekazał na Facebooku ukraiński prezydent.

Wspomniana formuła została przedstawiona przez Wołodymyra Zełenskiego 15 listopada w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20.

Wymienił wówczas następujące warunki: bezpieczeństwo radiacyjne i jądrowe, bezpieczeństwo żywnościowe, bezpieczeństwo energetyczne, uwolnienie wszystkich więźniów i deportowanych, realizacja Karty Narodów Zjednoczonych i przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy oraz porządku światowego, wycofanie wojsk rosyjskich i zaprzestanie działań wojennych, powrót sprawiedliwości, przeciwdziałanie ekobójstwu (zbrodni przeciw środowisku), zapobieganie eskalacji.

Na początku grudnia br. prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył, że w najbliższym czasie będzie trzeba wspierać Ukrainę w jej oporze wobec rosyjskiej agresji, a zarazem unikać eskalacji i przygotowywać się do negocjacji. „Europa musi przygotować swoją przyszłą architekturę bezpieczeństwa, a Zachód powinien rozważyć, jak odnieść się do gwarancji bezpieczeństwa, których potrzebuje Rosja, jeśli Władimir Putin, zgodzi się na negocjacje pokojowe” – powiedział.

Zobacz także: Scholz: Niemcy chcą być gwarantem bezpieczeństwa w Europie

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz