Niemcy mają zamiar stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie – oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz w tekście opublikowanym w ubiegłym tygodniu na łamach Foreign Affairs.

Niemiecki kanclerz wyraził opinię, że świat stoi w obliczu „epokowego przesunięcia tektonicznego” i wielobiegunowego porządku. Napisał, że Niemcy mają zamiar stać się gwarantem bezpieczeństwa w Europie. „Wynurzyły się nowe mocarstwa, w tym gospodarczo silne i politycznie asertywne Chiny. W tym wielobiegunowym świecie różne kraje i modele rządów rywalizują ze sobą o siłę i wpływy” – oświadczył niemiecki kanclerz na łamach Foreign Affairs.

Scholz zadeklarował, że jego kraj będzie bronił porządku międzynarodowego, stając się „gwarantem europejskiego bezpieczeństwa, jakiego oczekują nasi sojusznicy, budowniczym mostów w Unii Europejskiej i orędownikiem wielostronnych rozwiązań dla globalnych problemów”.

Kanclerz zaznaczył, że świat staje się coraz bardzie wielobiegunowy. Wskazał, że po zakończeniu zimnej wojny Zachód uznał, że Rosja nie stanowi już zagrożenia, a w konsekwencji zmniejszył liczebność swoich wojsk oraz obciął budżety obronne.

„Dla Niemiec logika była prosta: po co utrzymywać duże siły obronne liczące 500 tys. żołnierzy, kiedy wszyscy nasi sąsiedzi wydawali się przyjaciółmi lub partnerami?” – stwierdził. Dodał, że inwazja Rosji na Ukrainę jest „powrotem do imperializmu” i rewizjonizmu.

Zaznaczył, że Zachód nie może pozwolić, by Putin dopiął swego, a jego „rewanżystowski imperializm” musi zostać powstrzymany. Scholz wyraził opinię, że Niemcy odegrają w tym kluczową rolę, stając się „jednym z największych dostawców bezpieczeństwa w Europie”. Wskazał na inwestycje w siły zbrojne, europejski przemysł zbrojeniowy, a także zwiększenie obecności na wschodniej flance NATO.

Zapowiedział ogłoszenie nowej strategii bezpieczeństwa, które ma nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Jego zdaniem działania NATO muszą realnie odstraszać Rosję. „Jesteśmy zdeterminowani, by bronić każdego centymetra terytorium NATO przed jakąkolwiek możliwą agresją” – napisał.

Zobacz także: Kanclerz Niemiec widzi możliwość odbudowy relacji bezpieczeństwa z Rosją

„Bezpieczeństwo Europy polega na dywersyfikacji dostawców energii i szlaków oraz na inwestowaniu w niezależność energetyczną. We wrześniu sabotaż gazociągów Nord Stream tylko utwierdził nas w tym przekonaniu” – dodał.

Niemiecki kanclerz wyraził także opinię, że Unia Europejska musi stworzyć nowa strategię imigracyjną: „UE musi opracować strategię imigracyjną, która będzie pragmatyczna i zgodna z jej wartościami. To oznacza zmniejszenie nieregularnej migracji i jednocześnie umocnienie legalnych ścieżek do Europy, zwłaszcza dla wykwalifikowanych pracowników”.

Scholz odniósł się także do wzrostu potęgi Chin. Wyraził opinię, że mimo to stany zjednoczone utrzymają w XXI wieku pozycję najważniejszego mocarstwa. „Rozwój Chin nie oznacza konieczności izolowania Pekinu ani ograniczania współpracy” – dodał.

Zobacz także: IW: Niemcy nie osiągną celu NATO w postaci 2 proc. PKB na obronność

foreignaffairs.com / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. r2d2
  r2d2 :

  Niemcy? Te same które nie słuchały Polskich ostrzeżeń (od 20 lat) dotyczących Putinowskiej Rosji? Niemcy które próbowały uzależnić Europę od ruskiego gazu?
  Niemcy które skarżą Polskę która chce wybudować elektrownie atomowe? To są te same Niemcy które chcą być gwarantem … no właśnie czego gwarantem? Dominacji Niemiec w Europie? Nie dziękuję, Niemiaszki dogadają się z Ruskimi ponad głowami narodów Europy środkowo wschodniej i ponownie nas zniewolą. Niemcy i Ruscy to …. sami wiecie CO.

  • Kasper1
   Kasper1 :

   Wiemy. Niemcy to nasz najbliższy sojusznik i kraj dzięki któremu jesteśmy w Unii Europejskiej. Niemcy w przeciwieństwie do Amerykanów nie atakują militarnie innych krajów będąc największą w Unii siłą gospodarczą uniemożliwiającą Amerykanom próby ekspansji na europejski rynek i wyciskania go jak cytrynę. Naszym interesem jest jak najlepsza współpraca z Niemcami na każdej płaszczyźnie i POPRAWNE kontakty handlowe z Rosją.

   • r2d2
    r2d2 :

    Niemcy chciały uzależnić kraje UE od gazu w Rosji (dawniej ZSRR) i stać się „hubem” Ruskich interesów. Niemcy korzystały z parasola militarnego USA i jednocześnie robiły interesy z Rosją (dawniej ZSRR). Niemcy wykorzystują kraje Europy środkowej i wschodniej. Obecnie Niemcy, wbrew naciskom stanów i po rozstaniu z Rosją przenoszą ciężar swojej polityki na Chiny. Ten Ruch jest dość ciekawy, bo musi spotkać się z reakcją USA… jaką? zobaczymy
    Jeżeli wspomniałeś o Rosji, to cóż … Rosja to odwieczny wróg Polski i Polaków. Ruscy na przestrzeni wieków wymordowali miliony Polaków i nadal to deklarują. Często Ruscy atakowali wspólnie z Niemcami, dla tego Niemców też zaliczam do nieprzyjaciół.