Sprzęt zostanie zakupiony przez Czechy i przewieziony bezpośrednio na Ukrainę. Czescy i greccy urzędnicy negocjują ceny systemów.

Greccy urzędnicy twierdzą, że to właśnie amunicji Ukraina najbardziej potrzebuje i że jej oferta przyczyni się do zaspokojenia potrzeb Ukraińców.

Ateny powiadomiły urzędników Unii Europejskiej odpowiedzialnych za koordynację pomocy dla Kijowa, że ​​mogą w tym roku dostarczyć Ukrainie przez Czechy amunicję, a mianowicie 2 tys. 5-calowych rakiet Zuni; 180 rakiet 2,75 cala, używanych przez Ukrainę w działaniach przeciwpancernych i znajdujących się na pierwszym miejscu na liście ukraińskich potrzeb; 90 tys. pocisków kal. 90 mm, używanych także w walce przeciwpancernej i przeciwlotniczej; 4 miliony pocisków karabinowych; oraz 70 haubic 155 mm M114A1 wyprodukowanych w USA.

Te ostatnie wprawdzie pochodzą z zasobów armii greckiej, ale od dawna uważane są za niepotrzebne ze względu na jej potrzeby operacyjne. Są jednak postrzegane jako przydatne na Ukrainie. To druga partia M114A1, którą Grecja sprzeda Czechom w celu przekazania ich Ukrainie.

Jak informowaliśmy, Grecja nie wyśle na Ukrainę żadnych rakiet do systemów obrony powietrznej S-300, stwierdził na początku lutego br. rzecznik parlamentu Pavlos Marinakis.

Wcześniej media podawały, że polityczni i wojskowi przywódcy w Grecji zatwierdzili transfer przestarzałych systemów uzbrojenia na Ukrainę. Według doniesień miały zostać wydane instrukcje dotyczące przeniesienia na Ukrainę przestarzałych systemów i sprzętu, które nie były już w użyciu w armii greckiej.

Informacje pojawiły się po tym, jak Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Atenom myśliwców F-35 za łączną kwotę 8,6 miliarda dolarów.

Wraz z wyrażeniem zgody na sprzedaż nowoczesnych myśliwców sekretarz stanu USA Antony Blinken wysłał list do premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, w którym zaproponował transfer lub sprzedaż Ukrainie broni w zamian za pomoc Waszyngtonu w wysokości 200 mln dolarów.

Przypomnijmy, Niemcy zwróciły się do Grecji z propozycją przekazania Ukrainie 100 greckich Leopardów 1A5 . W zamian za przestarzałe czołgi Leopard 1A5 prosto ze służby, Grecja może otrzymać zmodernizowane czołgi Leopard 1A5 z włoskich zasobów na zasadzie „jeden do jednego”. Jedynym wymogiem ze strony Niemiec jest transfer sprawnych czołgów, ponieważ grecki Leopard 1A5 nie był w żaden sposób modernizowany od ponad trzydziestu lat.

Wcześniej, Grecja i Niemcy ostatecznie uzgodniły program wymiany, zgodnie z którym strona grecka przekazała Ukrainie 40 radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 w zamian za taką samą liczbę nowocześniejszych niemieckich Marderów. “W następstwie decyzji premiera Kyriakosa Mitsotakisa i kanclerza Olafa Scholza, grecki minister obrony narodowej Nikolaos Panagiotopoulos i niemiecka minister obrony Christine Lambrecht uzgodnili, że Grecja dostarczy Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1, które zostaną zastąpione przez 40 bojowych wozów piechoty MARDER, które Niemcy dostarczą Grecji” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl / ekathimerini.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply