Grecja nie dostarczy Ukrainie S-300

Grecja nie wyśle na Ukrainę żadnych rakiet do systemów obrony powietrznej S-300, stwierdza rzecznik parlamentu Pavlos Marinakis i „kategorycznie zaprzecza” jakimkolwiek doniesieniom mediów o przygotowaniach do takich transferów wojskowych.

Rzecznik rządu Pavlos Marinakis kategorycznie zaprzecza doniesieniom o wysłaniu S-300 na Ukrainę. „Musi istnieć granica fałszywych wiadomości, zwłaszcza gdy dotyczą one interesów kraju i jego międzynarodowego wizerunku. Nie ma czegoś takiego i kategorycznie temu zaprzeczam. Nie było nawet intencją, aby Grecja narażała obronę kraju” – powiedział Pavlos Marinakis.

Wcześniej media podawały, że polityczni i wojskowi przywódcy w Grecji zatwierdzili transfer przestarzałych systemów uzbrojenia na Ukrainę. Według doniesień miały zostać wydane instrukcje dotyczące przeniesienia na Ukrainę przestarzałych systemów i sprzętu, które nie były już w użyciu w armii greckiej.

Informacje pojawiły się po tym, jak Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego Stanów Zjednoczonych poinformowała, że Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Atenom myśliwców F-35 za łączną kwotę 8,6 miliarda dolarów.

Wraz z wyrażeniem zgody na sprzedaż nowoczesnych myśliwców sekretarz stanu USA Antony Blinken wysłał list do premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, w którym zaproponował transfer lub sprzedaż Ukrainie broni w zamian za pomoc Waszyngtonu w wysokości 200 mln dolarów.

Blinken oświadczył, że pozostaje zainteresowany zdolnościami obronnymi, które Grecja mogłaby przekazać lub sprzedać Ukrainie. Wspomniał, że gdyby te możliwości były w kręgu zainteresowania Ukrainy i do czasu oceny ich statusu i wartości przez rząd USA, mógłby zbadać potencjał dodatkowego finansowania greckich sił zbrojnych do kwoty 200 mln dolarów.

Według otwartych źródeł grecki arsenał obejmuje systemy obrony powietrznej, takie jak Tor, Osa i S-300, a także instalacje przeciwlotnicze, takie jak ZU-23-2, oraz amunicję do wszystkich wymienionych systemów uzbrojenia.

Przypomnijmy, Niemcy zwróciły się do Grecji z propozycją przekazania Ukrainie 100 greckich Leopardów 1A5 . W zamian za przestarzałe czołgi Leopard 1A5 prosto ze służby, Grecja może otrzymać zmodernizowane czołgi Leopard 1A5 z włoskich zasobów na zasadzie „jeden do jednego”. Jedynym wymogiem ze strony Niemiec jest transfer sprawnych czołgów, ponieważ grecki Leopard 1A5 nie był w żaden sposób modernizowany od ponad trzydziestu lat.

Wcześniej, Grecja i Niemcy ostatecznie uzgodniły program wymiany, zgodnie z którym strona grecka przekazała Ukrainie 40 radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 w zamian za taką samą liczbę nowocześniejszych niemieckich Marderów. “W następstwie decyzji premiera Kyriakosa Mitsotakisa i kanclerza Olafa Scholza, grecki minister obrony narodowej Nikolaos Panagiotopoulos i niemiecka minister obrony Christine Lambrecht uzgodnili, że Grecja dostarczy Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1, które zostaną zastąpione przez 40 bojowych wozów piechoty MARDER, które Niemcy dostarczą Grecji” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl/parapolitika

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply