Grecja i Niemcy ostatecznie uzgodniły program wymiany, zgodnie z którym strona grecka przekaże Ukrainie 40 radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 w zamian za taką samą liczbę nowocześniejszych niemieckich Marderów.

Jak poinformowało w piątek greckie ministerstwo obrony , Grecja i Niemcy ostatecznie uzgodniły program wymiany, zgodnie z którym strona grecka przekaże Ukrainie 40 radzieckich bojowych wozów piechoty BMP-1 w zamian za taką samą liczbę nowocześniejszych niemieckich Marderów.

“W następstwie decyzji premiera Kyriakosa Mitsotakisa i kanclerza Olafa Scholza, grecki minister obrony narodowej Nikolaos Panagiotopoulos i niemiecka minister obrony Christine Lambrecht uzgodnili, że Grecja dostarczy Ukrainie 40 bojowych wozów piechoty BMP-1, które zostaną zastąpione przez 40 bojowych wozów piechoty MARDER, które Niemcy dostarczą Grecji” – czytamy w komunikacie.

Zakończenie negocjacji wcześniej zapowiadała minister obrony Niemiec Christine Lambrecht: “Grecja wkrótce wyśle ​​na Ukrainę 40 bojowych wozów piechoty — sowieckich bojowych wozów piechoty BWP-1 — po zakończeniu umowy, w ramach której Grecja otrzyma 40 niemieckich wozów Marder”.

Przypomnijmy, podczas niedzielnej konferencji prasowej premier Grecji Kyriakos Mitsotakis oświadczył, że Grecja nie zamierza wysyłać na Ukrainę rosyjskich systemów rakiet przeciwlotniczych S-300.

Mitsotakis został zapytany, czy grecki rząd zamierza wysłać na Ukrainę pojazdy opancerzone wraz z greckim wojskiem do szkolenia Ukraińców, a także kompleksy S-300.

Premier odpowiedział kategoryczną odmową, mówiąc, że nie ma mowy o wysyłaniu na Ukrainę kompleksów S-300 i dodał, że jakiekolwiek wsparcie dla Ukrainy nie powinno odbywać się kosztem osłabienia obrony Grecji.

Wspomniał również o porozumieniu z Niemcami w sprawie dostarczenia na Ukrainę starych greckich BWP-1 i równoczesnemu zastąpieniu ich niemieckimi pojazdami opancerzonymi typu Marder1A3.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. r2d2
    r2d2 :

    Niemcy obawiają się że Ukraińcy jednak wygrają, co może osłabić pozycję Niemiec w Europie. Walka o marżowość pracy, pomiędzy Europą zachodnią i Środkowowschodnią będzie się nasilać. Ciekawe jak zachowa się USA i WB, ponieważ Niemcy jawnie kontestowali zwierzchnictwo USA, jednocześnie czerpiąc wielkie dochody z biznesów z Rosją która rywalizuje ze stanami.