Sowieckie bojowe wozy piechoty z Grecji trafią na Ukrainę dopiero wtedy, gdy Niemcy zastąpią je pojazdami Marder.

Rzecznik greckiego rządu Ioannis Oikonomou powiedział, że Grecja przekaże Ukrainie sowieckie transportery opancerzone dopiero po otrzymaniu bojowych wozów piechoty Marder produkcji niemieckiej – podał w poniedziałek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na Der Spiegel.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak wyjaśnił Oikonomou, decyzja o odroczeniu przekazania transporterów na Ukrainę ma związek z konfliktem między Atenami a Ankarą. Grecja chce mieć wystarczające środki do obrony wysp na Morzu Egejskim, do których roszczenia może wysuwać Turcja.

Przypomnijmy, że minister obrony Grecji minister obrony Nikos Panagiotopoulos powiedział, że Ukraina otrzyma lub już otrzymała od Grecji ponad sto BMP-1, 60 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92 Stinger oraz inną broń, w tym tysiące karabinów Ak-47.

Jak pisaliśmy, pod koniec maja grecki minister obrony przyznał, że Grecja wysyła broń Ukrainie. Wcześniej poinformował o tym szef Pentagonu. Opozycyjna Syriza oskarżyła rząd o „potajemne” wysyłanie broni do Kijowa i ukrywanie tego przed społeczeństwem. W połowie kwietnia grecki minister obrony ogłosił, że nie wyśle już więcej broni na Ukrainę.

W maju kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że Ateny przekażą radzieckie czołgi do Kijowa, a w zamian Berlin da im nowoczesne niemieckie pojazdy.

Kresy.pl / eurointegration.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz