Kijów otrzyma lub otrzymał z Aten ponad sto BMP-1, 60 Stingerów oraz inną broń, w tym tysiące karabinów Ak-47 – donosi Pronews.gr.

Grecki rząd przekazał lub planuje przekazać Ukrainie „niesamowitą ilość” broni, pisze Pronews.gr. Według portalu tak o dostawach powiedział minister obrony Nikos Panagiotopoulos.

Portal informuje o następujących rodzajach broni i amunicji:

122 BMP-1 wraz z amunicją;
15 tys. pocisków 73 mm;
20 tys. AK-47;
3,2 miliona pocisków kalibru 7,62 mm;
60 przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych FIM-92 Stinger;
17 tys. pocisków artyleryjskich kal. 150 mm;
1,1 tys. granatów przeciwpancernych RPG-18.

Według Pronews, do transportu wymienionej broni i wyposażenia wykorzystano sześć greckich samolotów transportowych Lockheed C-130, dziesięć kanadyjskich i pięć nowozelandzkich.

Jak pisaliśmy, pod koniec maja grecki minister obrony przyznał, że Grecja wysyła broń Ukrainie. Wcześniej poinformował o tym szef Pentagonu. Opozycyjna Syriza oskarża rząd o „potajemne” wysyłanie broni do Kijowa i ukrywanie tego przed społeczeństwem. W połowie kwietnia grecki minister obrony ogłosił, że nie wyślę już więcej broni na Ukrainę.

Należy zaznaczyć, ze jak pisaliśmy, w połowie kwietnia br. minister obrony Grecji Nikolaos Panajotopulos ogłosił, że jego państwo nie będzie już więcej wysyłać uzbrojenia Ukrainie. Uznał, że te dostawy, które już zostały wykonane, osłabiły potencjał obronny kraju. Do tamtej pory grecki rząd wysłał na Ukrainę dwa samoloty transportowe C-130 wyładowane pomocą wojskową, między innymi karabinami Kałasznikowa i przenośnymi wyrzutniami rakiet. Wcześniej Grecja formalnie odrzuciła amerykańską propozycję dostarczenia Ukrainie dodatkowych rosyjskich systemów uzbrojenia.

Już w marcu br. amerykańscy ​​przedstawiciele skontaktowali się nieformalnymi kanałami z Grekami w celu dostarczenia Ukrainie rosyjskich systemów obrony powietrznej, w tym rakiet krótkiego zasięgu TOR M-1 i OSA-AK, które Grecja posiada.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodajmy, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oskarżył premiera Grecji o to, że skłonił USA do odmowy sprzedaży Turkom samolotów F-16. W związku z przypisywanym Grekowi krokiem, turecki prezydent zadeklarował, że odwołał spotkanie z Kiriakosem Mitsotakisem i nie będzie prowadził z nim żadnych rozmów. „On już dla mnie nie istnieje. Nigdy nie zgodzę się z nim spotkać. Będziemy podążać naszą drogą z honorowymi politykami” – oświadczył Erdogan.

W ubiegłym tygodniu Mitsotakis wygłosił w Waszyngtonie przemówienie. Powiedział Kongresowi, że USA powinny unikać tworzenia nowego źródła niestabilności na południowo-wschodniej flance NATO, wyraźnie odnosząc się do Turcji.

W maju kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił, że Ateny przekażą radzieckie czołgi do Kijowa, a w zamian Berlin da im nowoczesne niemieckie pojazdy.

Kresy.pl / pronews.gr

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply