Według doniesień brytyjskiego nadawcy publicznego, co najmniej 60 rosyjskich żołnierzy zginęło w wyniku trafienia dwoma rakietami w poligon w Donbasie.

BBC powołując się na anonimowe “źródła zaznajomione ze sprawą” podaje, iż Ukraińcom udało się w środę ostrzelać całą grupę rosyjskich żołnierzy, którzy zebrali się na poligonie przy okazji wizyty wyższego oficera. BBC twierdzi, że dysponuje nagraniem, na którym widać wiele ciał ofiar ataku. Twierdzi także, iż anonimowy “rosyjski oficjalel” potwierdził, że doszło do strajku, ale określił doniesienia jako „rażąco przesadzone”.

Źródłą twierdzą, że żołneirze 36. brygady strzelców zmotoryzowanych, ze stałą bazą na Zabajkału na Syberii, czekali na przybycie generała dywizji Olega Mojsiejewa, dowódcy 29. Armii Wschodniego Okręgu Wojskowego, na poligonie w pobliżu wsi Trudiwskie, w rejonie wolnowachskim obwodu donieckiego. Zgromadzeni mieli zostać trafieni dwiem rakietami systemu HIMARS. BBC przyznało jednak, że ciągle “pracuje nad weryfikacją materiału”.

Gubernator Kraju Zabajkalskiego Aleksandr Osipow pośrednio potwierdził atak na swoim kanale na Telegramie, pisząc jednak, że doniesienia na ten temat są „niedokładne i rażąco przesadzone”. Nie podając danych dotyczących ofiar, powiedział, że pełne i dokładne informacje zostaną przekazane rodzinom wszystkich żołnierzy, których dotknął atak. „Nikt nie pozostanie bez pomocy i wsparcia” – zapewnił urzędnik.

Jak podkreśliło BBC, ukraińskie władze na razie nie zabrały głosu na temat ataku.

Doniesienia BBC następuje jednocześnie z oświadczeniami przedstawicieli tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, której struktury zlały się w 2022 r. ze strukturami administracyjnymi Rosji. Według nich doszło dziś do ostrzału Doniecka przez siły Ukraiński, w tym centralnego szpitala miasta. W ostrzale miała zginąć jedna kobieta, a druga odnieść rany. Separatyści utrzymują, że szpital został trafiony pociskiem typu HIMARS.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply