Prorosyjskie władze w kontrolowanym przez siły rosyjskie Chersoniu przygotowują się już do przeprowadzenia referendum, którego efektem ma być przyłączenie obwodu chersońskiego do Federacji Rosyjskiej.

Wiceszef prorosyjskiej, wojskowo-państwowej administracji obwodu chersońskiego, Kiriłł Striemousow, potwierdził, że kolaboracyjne władze przygotowują się do referendum w sprawie przyłączenia okupowanego przez siły rosyjskie regionu do Federacji Rosyjskiej.

W wyniku nagłego całkowitego wstrzymania dostaw gazu z Rosji Niemcy ucierpiałyby szczególnie mocno - wynika z raportu zleconego przez Bawarskie Stowarzyszenie Biznesu (VBW). Przerwa w dostawie gazu mogłaby kosztować Niemcy 12,7 procent PKB.

Dyrektor zarządzający VBW Bertram Brossard uważa, że konsekwencje dla rynku byłyby druzgocące i dotyczyłyby około 5,6 mln miejsc pracy. "Szczególnie zagrożone są branże, takie jak przemysł szklarski i obróbka stali. W przypadku wstrzymania dostaw gazu musimy założyć, że tworzenie wartości dodanej spadnie o prawie 50 procent" - wskazuje Brossard, cytowany we wtorek przez Deutsche Welle (DW).

Dodał, że o podobnej sytuacji można mówić w przypadku przemysłu chemicznego, spożywczego, tekstylnego i poligraficznego. W przypadku tych branż straty wartości dodanej wyniosłyby 30 proc.

Nieregularna masowa migracja jest jednym z „zagrożeń hybrydowych”, które wrogie mocarstwa mogą wykorzystać do podważenia stabilności krajów NATO, poinformował sojusz w nowej koncepcji strategicznej uzgodnionej na szczycie w Madrycie.

Uwzględnienie takich gróźb było wyraźnym żądaniem wystosowanym przez kraje sojuszu znajdujące się na zewnętrznych obrzeżach NATO, w tym Hiszpanię będącą gospodarzem szczytu, która doświadczyła wykorzystywania migracji jako narzędzia nacisku politycznego - podobnie jak Polska podczas kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią w ubiegłym roku.

CZYTAJ TAKŻE: SG: Zapora na granicy prawie gotowa. Rusza budowa bariery elektronicznej [+WIDEO]

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński podczas wizyty we Lwowie zapowiedział renowację Cmentarza Łyczakowskiego i Cmentarza Obrońców Lwowa (tzw. Cmentarza Orląt).

Jak podała Polska Agencja Prasowa, wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński powiedział w środę na zakończenie wizyty we Lwowie, że konieczna jest renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa.

"Byliśmy rano na Panteonie na Cmentarzu Łyczakowskim, widzieliśmy lwy, które już są odsłonięte i rozmawialiśmy na temat renowacji cmentarza, bo to od dawna należało zrobić. Ta renowacja była wstrzymywana, a teraz już nie ma przeszkód, więc będzie renowacja Cmentarza Łyczakowskiego i Panteonu Obrońców Lwowa" - powiedział Gliński.

We wtorek Josef S., były strażnik niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen, został skazany przez sąd na pięć lat więzienia za pomoc w zamordowaniu ponad 3500 osób w tym obozie.

Mężczyzna ma obecnie 101 lat. Do końca procesu, który toczył się od października 2021 roku, zaprzeczał, że był strażnikiem w obozie koncentracyjnym. Prokuratura domagała się dla niego pięciu lat pozbawienia wolności, obrona chciała uniewinnienia. Z powodu choroby pozwanego postępowanie musiało być kilkakrotnie zawieszane.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%