Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wezwał zachodnich sojuszników do poważnego potraktowania groźby nowego rosyjskiego ataku, który może obejmować masowe ataki piechoty – poinformował The New York Times.

Ukraina przygotowuje się na możliwość gwałtownej eskalacji wojny przez Rosję w ramach zimowej ofensywy, gdy Moskwa próbuje odwrócić bieg wydarzeń na polu bitwy i ograniczyć polityczne reakcje w kraju, powiedział w niedzielę starszy doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego – poinformował w niedzielę The New York Times.

Pomimo poważnych niepowodzeń w ciągu pierwszych 10 miesięcy wojny, rosyjskie wojsko opracowuje obecnie plany masowych ataków piechoty, podobnych do taktyki stosowanej przez Związek Radziecki podczas II wojny światowej, twierdzi Mychajło Podolak.

“Przywództwo polityczne Rosji wyraźnie odmawia uznania taktycznych porażek, które już miały miejsce i chwyta się wszelkich, nawet najbardziej iluzorycznych, szans na zmianę sytuacji na swoją korzyść” – przekazał Podolak.

W swoim komentarzu dla NYT powiedział, że Ukraina poważnie traktuje ryzyko nowej rosyjskiej ofensywy i podkreślił, że jej sojusznicy również powinni to zrozumieć. Zasugerował, że ponieważ zachodnie rządy planują przyszłe transfery broni na Ukrainę, sprzęt powinien odpowiadać przyszłym zagrożeniom.

“Niezwykle ważne jest, aby nasi partnerzy traktowali to ryzyko nie mniej poważnie” – podał. “Rosja nie jest zainteresowana zakończeniem wojny, dopóki nie poniesie znaczącej klęski militarnej i nie będzie zmuszona skupić się na własnej wewnętrznej transformacji politycznej”.

Doradca Zełenskiego odniósł się też do możliwości osiągnięcia ukraińsko-rosyjskiego porozumienia. “Ten rodzaj wojny dopuszcza tylko zwycięstwo jednej ze stron. Kompromisów i nowych Mińsków [porozumień mińskich] na korzyść rosyjskich zabójców nie będzie. Rosja musi przegrać, wynieść się z Ukrainy, zapłacić rachunki” – napisał na Twitterze.

“Tylko w ten sposób można przywrócić światu bezpieczeństwo, stabilność i przewidywalność” – dodał.

Zobacz także: Źródła rządowe USA: Ukraina ma potencjał wojskowy, aby odzyskać Krym

Przypomnijmy, że według piątkowej analizy ISW, podczas wizyty w Mińsku 19 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin będzie próbował wywrzeć większy nacisk na prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę, aby zgodził się na rozmieszczenie wojsk białoruskich na Ukrainie.

“Wizyta Putina w Mińsku może wskazywać, że Putin próbuje stworzyć warunki do (…) wznowionej ofensywy przeciwko Ukrainie – być może przeciwko północnej Ukrainie lub Kijowowi – zimą 2023 roku” – czytamy.

Kresy.pl/NYT 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply