Izraelska armia podała, że pięciu jej żołnierzy zginęło w wyniku ostrzału izraelskich czołgów w północnej Strefie Gazy – poinformowała w czwartek stacja BBC.

Jak przekazała stacja BBC, izraelska armia podała, że pięciu jej żołnierzy zginęło w wyniku ostrzału izraelskich czołgów w północnej Strefie Gazy. Wstępne dochodzenie wykazało, że dwa czołgi ostrzelały budynek w obozie dla uchodźców w Dżabaliji, w którym zgromadzili się żołnierze.

W tym tygodniu żołnierze wrócili w ten rejon po wcześniejszym wycofaniu się, twierdząc, że Hamas się tam przegrupował.

Walki toczyły się także wokół miasta Rafah na południu, skąd od rozpoczęcia izraelskiej operacji uciekło prawie 600 000 ludzi. Znalazło tam schronienie ponad milion wysiedleńców.

Izraelskie Siły Obronne (IDF) podały, że w środę wieczorem pięciu żołnierzy służących w 202. Batalionie Brygady Spadochroniarzy zginęło w obozie w Dżabaliji „w wyniku ostrzału naszych sił”.

Z oświadczenia wynika, że dwa znajdujące się w okolicy czołgi wystrzeliły dwa pociski w stronę budynku, z którego korzystał zastępca dowódcy batalionu.

“Ze wstępnego śledztwa wynika, że czołgiści z ultraortodoksyjnej kompanii spadochroniarzy Hetz zidentyfikowali lufę broni wychodzącą z jednego z okien budynku i nakazali strzelanie do budynku”. Siedmiu innych żołnierzy zostało rannych w wyniku ostrzału czołgu, trzech z nich poważnie.

Jak przekazała w środę agencja prasowa Reuters, Unia Europejska wzywa Izrael do natychmiastowego zakończenia operacji w Rafah. Operacja ta zakłóca dystrybucję pomocy humanitarnej w Gazie i prowadzi do większych przesiedleń wewnętrznych, głodu i cierpień, powiedział w główny dyplomata UE Josep Borrell.

“UE wzywa Izrael, aby powstrzymał się od dalszego pogarszania i tak już tragicznej sytuacji humanitarnej w Gazie i ponownie otworzył przejście graniczne w Rafah. Kontynuowanie przez Izrael operacji wojskowej w Rafah nieuchronnie spowodowałoby poważne obciążenie stosunków UE z Izraelem”- napisał w oświadczeniu opublikowanym na X.

Borrell powiedział również, że zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym Izrael musi umożliwić i ułatwić niezakłócony przepływ pomocy humanitarnej dla ludności cywilnej, powołując się na orzeczenia Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Dodał, że w tym kontekście UE potępia również atak Hamasu na przejście graniczne Kerem Shalom, który jeszcze bardziej utrudnia niesienie pomocy humanitarnej.

Kresy.pl/BBC

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply