Prawicowy amerykański dziennikarz i publicysta, który zyskał w tym roku rozgłos przeprowadzając wywiad z Władimirem Putinem, tym razem porozmawiał z radykalnym rosyjskim filozofem i ideologiem euerazjatyzmu Aleksandrem Duginem.

Carlson, który przebywa w Moskwie, opublikował we wtorek nagranie wywiadu z Duginem na swoim profilu na portalu społecznościowym X. Wywiad został przeprowadzony w języku angielskim. We wstępie amerykański dziennikarz przytoczył pojawiające się na Zachodzie opinie nazywające Dugina “mózgiem Putina”, sam jednak podkreślił, że ten pierwszy nie jest w Rosji “polityczną figurą” lecz filozofem”. Podkreślał, że Dugin nie jest też człowiekiem sił zbrojnych. Wywiad został przeprowadzony w języku angielskim.

 

Carlson, oceniając, że państwa zachodnie “zwróciły się przeciwko sobie”, zapytał rozmówcę o przyczynę konstatowanego przez niego kryzysu społeczno-kulturowego. Dugin odpowiedział, że panujący na zachodzie “indywidualizm” jest błędnym odczytaniem natury człowieka, odcinającym go od relacji ze światem. Źródeł tego dopatruje się w triumfie na Zachodzie filozoficznego nominalizmu, który inkarnował się następnie w świecie zachodnim w postaci protestantyzmu.

“Indywidualność była i ciągle jest kluczowym konceptem, który został postawiony w centrum ideologii liberalnej. I liberalizm jest, w mojej interpretacji, rodzajem historycznego, kulturowego i politycznego procesu wyzwolenia indywidualności z jakiejkolwiek tożsamości zbiorowej, dokonuje transcendencji indywidualnego.” – ocenił Dugin, który początek procesu widzi w odrzuceniu przez protestantów “kolektywnej tożsamości” Kościoła Katolickiego, a także Świętego Imperium Rzymskiego pod władzą Habsburgów.

Dugin podkreslił, że na buncie przeciw tym uniwersalizmom się nie skończyło, ponieważ następnie ostrze liberalizmu zostało wymierzone w zbiorowe tożsamości państw narodowych “na rzecz czystego społeczeństwa obywatelskiego”. Rosyjski myśliciel skonstatował, że liberalizm wygrał jako ideologia wielkie starcia polityczne XX wieku, stąd pojawiła się teza o “końcu historii” ogłoszona przez Francisa Fukuyamę.

Dugin uznał, że po tym zwycięstwie pozostały jeszcze dwie kolektywne tożsamości, które stały się celem dekonstrukcji – płeć, w kierunku “nowej formy płciowego indywidualizmu”. Jak ocenił LGBT “to nie dewiacja liberalizmu, to było niezbędnym elementem realizacji i zwycięstwa tej liberalnej ideologii”, który już prawie został przeprowadzony. Za “ostatni krok” jej zwycięstwa Rosjanin uznaje “wyzwolenie od tożsamości ludzkiej”, wskazując na powstające idee transhumanizmu. Wskazał przy tym na poglady i działalność osób takich jak Klaus Schwab i Juwal Harari – “Tak widzę świat anglosaski” – zadeklarował Dugin, który właśnie społeczeństwa angloskie uznał za czołowych, historycznych promotorów liberalizmu.

Spotkało się to z kontrą dziennikarza odwołującego się do klasycznej definicji liberalizmu, jednak Dugin twierdził, że ostatecznie liberalizm prowadzi w swojej logice do dominacji indywidualizmu nad wszelkiego rodzaju wspólnotami, także demokratycznym pojęciem demosu, co w praktyce politycznej prowadzi do dominacji spontanicznie tworzonych mniejszości nad tym, co w demokratycznym ujęciu jest większością.

Dugin twierdził też, że Władimir Putin przeszedł na pozycje obrony “tradycyjnych wartości” i to jest jest dodatkowym, metapolitycznym przyczynkiem starcia Rosji z Zachodem.

Aleksandr Dugin to rosyjski polityk, filozof, geopolityk i historyk idei, jest znanym publicystą i ideologiem rosyjskiego neoimperializmu, eurazjatyzmu, tradycjonalizmu integralnego. W latach 90 XX w. wraz z pisarzem Eduardem Limonowem założył radykalną Partię Narodowo-Bolszewicką (NBP). Przez część polskich mediów nazywany jest „mózgiem Putina” ze względu na domniemany wpływ na prezydenta Rosji. W istocie jednak Dugin nie sprawował nigdy żadnych funkcji w organach władz Rosji, a w 2014 r. stracił stanowisko na Uniwersytecie im. Łomonosowa po tym, gdy krytykował te władze za, w jego opinii, kunktatorstwo i zbyt mało ekspansywną politykę wobec Ukrainy.

Córka Dugina, Daria padła w sierpniu ofiarą zamachu bombowego w pobliżu wsi Bolszyje Wiaziemy w obwodzie moskiewskim. Kobieta, podzielająca poglady ojca, zginęła na miejscu. Wracała z wydarzenia polityczno-kulturalnego, na którym przebywał także jej ojciec, publicysta znany z radykalnych, imperialnych poglądów. Skłania to komentatorów do wniosku, że to właśnie Aleksandr Dugin był celem ataku.

W amerykańskich służbach wywiadowczych panuje przekonanie, że zabójstwa Darii Dugin dokonali Ukraińcy.

twitter.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply