Izraelscy osadnicy zaatakowali ciężarówkę i jej kierowcę na Zachodnim Brzegu w piątek wczesnym rankiem, ponieważ błędnie wierzyli, że dostarcza ona pomoc humanitarną do Gazy.

Jak przekazał portal Times of Israel, izraelscy osadnicy zaatakowali ciężarówkę i jej kierowcę na Zachodnim Brzegu w piątek wczesnym rankiem, ponieważ błędnie wierzyli, że dostarcza ona pomoc humanitarną do Gazy.

Osadnicy podpalili pojazd, lekko raniąc kierowcę. Zaatakowano także interweniujące siły wojskowe, a trzech żołnierzy, w tym dwóch oficerów, zostało lekko rannych.

W oświadczeniu Siły Obronne Izraela podały, że osadnicy zaatakowali izraelskiego kierowcę ciężarówki na skrzyżowaniu poza osadą Kochav Hashahar, na północny wschód od Ramallah, po czym podpalili pojazd. Wezwani na miejsce żołnierze udzielili kierowcy pomocy medycznej, jednocześnie starając się rozgonić dziesiątki napastników. IDF stwierdziło, że ekstremiści odpowiedzieli przemocą wobec żołnierzy.

IDF oświadczyło, że podejmie kroki prawne przeciwko uczestnikom zamieszek.

Osobno, na skrzyżowaniu Tapuah na południe od Nablusu, dziesiątki zbuntowanych osadników protestujących przeciwko pomocy dla Gazy obrzucało kamieniami palestyńskie samochody. Policja użyła wobec nich gazu łzawiącego i granatów ogłuszających.

Haaretz poinformował, że jeden z Izraelczyków został lekko ranny po potrąceniu przez palestyński samochód. Wojsko uważa, że był to wypadek, gdy pojazd próbował uciec przed tłumem.

W czwartek wieczorem dwóch amerykańskich urzędników powiedziało dziennikowi „The Times of Israel”, że administracja Bidena rozważa nałożenie sankcji na izraelskich ekstremistów zaangażowanych w niedawną serię ataków na konwoje z pomocą humanitarną dla Gazy. Sankcje zostaną nałożone na mocy dekretu podpisanego przez prezydenta USA Joe Bidena w lutym, który pozwolił Departamentowi Skarbu wskazać Izraelczyków zaangażowanych w brutalne działania na Zachodnim Brzegu – twierdzą urzędnicy.

Zobacz też: Kanada nałoży sankcje na izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu i przywódców Hamasu

Kresy.pl/Times of Israel/Haaretz

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply