Prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał w piątek, że rosyjskie wojska w obwodzie charkowskim tworzą “strefę sanitarną”.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał w piątek, że rosyjskie wojska w obwodzie charkowskim tworzą “strefę sanitarną”.

“Jeśli chodzi o to, co dzieje się w kierunku Charkowa. To także ich wina, bo ostrzeliwali i niestety nadal ostrzeliwują obszary mieszkalne przygranicznych obszarów, w tym Biełgorod” – powiedział rosyjski przywódca, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

“I powiedziałem publicznie, że jeśli tak będzie dalej, będziemy zmuszeni stworzyć strefę bezpieczeństwa, strefę sanitarną. To właśnie robimy” – powiedział Putin.

Przypomnijmy, że w stolicy rosyjskiego obwodu graniczącego z Ukrainą, Biełgorodzie doszło do zawalenia się całej sekcji jednego z bloków mieszkalnych. Władze twierdzą, że skutek uderzenia fragmentu ukraińskiego pocisku.

Tragedia dotknęła część dziesięciopiętrowego bloku znajdującego się pod adresem ul. Szczorsa 55. Z materiałów audiowizualnych wynika, że zawaliła się cała sekcja dużego budynku mieszkalnego.

To prawdopodobnie obruszenie najwyższej części sekcji bloku, która na wcześniejszym naganianiu zamieszczonym przez gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa, jest widoczna wisząca nad ruinami. Agencja RIA Nowosti podała, że wtórne obruszenie to był upadek właśnie sekcji “strychowej i dachu”.

„Miasto Biełgorod i obwód biełgorodzoki zostały poddane masowemu ostrzałowi ze strony Sił Zbrojnych Ukrainy. Na górze charkowskiej w wyniku bezpośredniego trafienia pociskiem w wielorodzinny blok mieszkaniowy zawaliła się cała brama od dziesiątego do pierwszego piętra” – pierwszy komentarz Gładkowa zacytował portal Media Zona. Według niego pod gruzami znaleźli się mieszkańcy bloku dlatego uruchomiona szybką akcję ratunkową.

Z oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony wynika jednak, że w blok uderzył nie cały pocisk, lecz fragment pocisku wcześniej trafionego przez rosyjską obroną przeciwpowietrzną – “Około godziny 11.40 czasu moskiewskiego reżim kijowski przeprowadził atak terrorystyczny na dzielnice mieszkalne miasta Biełgorod przy użyciu taktycznego systemu rakietowego Toczka-U oraz systemów rakiet wielokrotnego startu Wilcha i RM-70 Vampire. Odpierając atak, rosyjskie systemy obrony powietrznej zniszczyły sześć rakiet Toczka-U, cztery rakiety Vampire MLRS i dwie rakiety Wilcha. Fragmenty jednej ze zestrzelonych rakiet Toczka-U uszkodziły budynek mieszkalny w mieście Biełgorod” – zacytowała Media Zona i TASS.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply