Przewodniczący Dumy Państwowej Rosji przekonywał, że Ukraina wciąga Stany Zjednoczone i Europę w wielką wojnę światową, wezwał zachodnich przywódców do odpowiedzialnego działania, aby uniknąć katastrofy.

„Reżim kijowski wciąga Stany Zjednoczone i kraje europejskie w wielką wojnę” – powiedział Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy Państwowej cytowany przez agencję prasową Reuters. Powiedział, że ukraińscy ustawodawcy próbują przekonać Stany Zjednoczone, aby pozwoliły Kijowowi na użycie broni dostarczonej przez USA do uderzenia na terytorium Rosji.

„Ta ścieżka prowadzi do tragedii, która może dotknąć całą ludzkość” – powiedział Wołodin. „Zachodni politycy muszą zdać sobie sprawę ze swojej odpowiedzialności i zrobić wszystko, aby nie doprowadzić sytuacji do globalnej katastrofy”.

„Jakiekolwiek użycie broni amerykańskiej i europejskiej do ataku na pokojowe miasta Federacji Rosyjskiej będzie wymagało użycia potężniejszej broni w celu ochrony obywateli naszego kraju” – powiedział Wołodin.

Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, na czwartkowej odprawie oświadczyła, że Pentagon nie zmienił swojego stanowiska w sprawie użycia przez Ukrainę broni dostarczonej przez USA w ramach pomocy wojskowej.

Singh zapytano, czy USA zmieniły swoje podejście, które ogranicza Ukrainę do użycia dostarczonej przez USA broni wyłącznie na swoim terytorium, po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim. “Tak, nie zmieniliśmy naszego stanowiska. Uważamy, że sprzęt i możliwości, które dajemy Ukrainie, które inne kraje dają Ukrainie, powinny zostać wykorzystane do odzyskania suwerennego terytorium Ukrainy”.

Dodała, że wnioski USA w tej sprawie są „dość publiczne”.

Singh zauważyła, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem, jak najlepiej wykorzystać przekazane zasoby. “I wierzymy, że będzie to na terytorium Ukrainy” – dodała.

Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie generał Christopher Cavoli, wyraził pewność, że siły ukraińskie utrzymają swoje pozycje w regionie.

“Rosjanie nie mają liczebności niezbędnej do dokonania strategicznego przełomu” – powiedział Cavoli na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli po spotkaniu szefów wojskowych z całego sojuszu transatlantyckiego.

“Co więcej, nie mają umiejętności ani możliwości, aby tego dokonać, aby działać na skalę niezbędną do wykorzystania jakiegokolwiek przełomu do uzyskania strategicznej przewagi” – dodał. “Mają możliwość poczynienia lokalnych postępów i częściowo tego dokonali. Ponieśli też pewne lokalne straty”. Nie podał żadnych danych dotyczących liczby żołnierzy rozmieszczonych na tym obszarze przez Rosję.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply