Działalność rosyjskich sił zbrojnych w obwodzie charkowskim wskazuje na utworzenie strefy buforowej, a nie zamiar zajęcia Charkowa – twierdzi Ants Kiviselg, dowódca Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych.

Jak podaje w piątek portal ERR, Ants Kiviselg, dowódca Centrum Wywiadu Estońskich Sił Obronnych twierdzi, że działalność rosyjskich sił zbrojnych w obwodzie charkowskim wskazuje na utworzenie strefy buforowej, a nie zamiar zajęcia Charkowa.

Kiviselg zauważył, że działania wojenne trwają na całym froncie, a siły rosyjskie przeprowadzają średnio 140 ataków dziennie. Główne bitwy toczą się na północy i wschodzie w obwodach charkowskim, ługańskim i donieckim.

„Siły zbrojne Federacji Rosyjskiej postępują w nowo otwartym kierunku Charkowa, ale ich tempo maleje. To i charakter zachowań Sił Zbrojnych Rosji raczej świadczy o chęci utworzenia strefy buforowej” – powiedział Kiviselg. „Wojska rosyjskie zaatakowały i zniszczyły ważne mosty w rejonie Wowczańska, co tworzy naturalną barierę między jednostkami Sił Zbrojnych Ukrainy a armią rosyjską”.

„To raczej wskazuje na zamiar sił rosyjskich zbudowania linii obronnej niż stworzenia przyczółka umożliwiającego natarcie na Charków” – dodał.

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, prezydent Rosji Władimir Putin przekonywał w piątek, że rosyjskie wojska w obwodzie charkowskim tworzą “strefę sanitarną”.

“Jeśli chodzi o to, co dzieje się w kierunku Charkowa. To także ich wina, bo ostrzeliwali i niestety nadal ostrzeliwują obszary mieszkalne przygranicznych obszarów, w tym Biełgorod” – powiedział rosyjski przywódca, odpowiadając na pytania dziennikarzy.

“I powiedziałem publicznie, że jeśli tak będzie dalej, będziemy zmuszeni stworzyć strefę bezpieczeństwa, strefę sanitarną. To właśnie robimy” – powiedział Putin.

Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie generał Christopher Cavoli, wyraził pewność, że siły ukraińskie utrzymają swoje pozycje w regionie.

“Rosjanie nie mają liczebności niezbędnej do dokonania strategicznego przełomu” – powiedział Cavoli na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli po spotkaniu szefów wojskowych z całego sojuszu transatlantyckiego.

“Co więcej, nie mają umiejętności ani możliwości, aby tego dokonać, aby działać na skalę niezbędną do wykorzystania jakiegokolwiek przełomu do uzyskania strategicznej przewagi” – dodał. “Mają możliwość poczynienia lokalnych postępów i częściowo tego dokonali. Ponieśli też pewne lokalne straty”. Nie podał żadnych danych dotyczących liczby żołnierzy rozmieszczonych na tym obszarze przez Rosję.

Kresy.pl/ERR

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply