W niedzielę w chorwackim mieście Imotski podczas festiwalu karnawałowego spalono kukłę pary homoseksualistów z ich adoptowanym dzieckiem.

Jak podaje Euronews, spalenie kukły odbyło się w obecności kilkuset widzów przy dźwiękach żałobnej muzyki. Na opublikowanym na YouTube wideo widać, że para całuje się, a do twarzy ich „dziecka” jest przyczepiona fotografia mężczyzny, prawdopodobnie polityka.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6604 PLN    (30.01%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Zdarzenie wywołało oburzenie aktywistów LGBT i ich zwolenników, którzy uważają, że doszło do szerzenia nienawiści wobec homoseksualistów. Spalenie kukły potępił też prezydent Chorwacji Zoran Milanovic. Arsen Bauk, parlamentarzysta z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury. Innego zdania jest burmistrz miasta Imotski Ivan Budalic, który nie sądzi, by intencją organizatorów było zranienie kogokolwiek. Organizatorzy twierdzą, że po prostu szanują tradycję.

„Pozostajemy konserwatywni i przywiązani do tradycji. Dziecko powinno być pod opieką matki” – powiedział jeden z organizatorów lokalnym mediom.

Jak pisze agencja Reutera, palenie kukieł polityków w karnawale ma w Chorwacji długą tradycję. Agencja doszukała się też podobnego zdarzenia w 2018 roku – wówczas podczas imprezy w Kasteli uczestnicy imprezy karnawałowej spalili książkę dla dzieci z obrazkami przedstawiającymi „rodziców tej samej płci”.

W 2013 roku prawie dwie trzecie Chorwatów zagłosowało w referendum za wpisaniem do konstytucji definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. Pary osób tej samej płci mogą jednak zawierać związki partnerskie. Nie mają prawa do adopcji, ale na początku tego roku Sąd Najwyższy Chorwacji orzekł, że mogą zostawać rodzicami zastępczymi.

CZYTAJ TAKŻE: Na wyborach „Mister Gay 2019” poderżnięto gardło kukle abp. Jędraszewskiego

Kresy.pl / Reuters / Euronews / O2.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Czeslaw
    Czeslaw :

    ” ale na początku tego roku Sąd Najwyższy Chorwacji orzekł, że mogą zostawać rodzicami zastępczymi.” W krajach demokratycznych sądy niszcz a raczej w dużej części już zniszczyły zasady demokracji. Obecnie w świecie euroatlantyckim nie liczy się głos społeczeństwa czy aktualnej władzy tylko decyzje sądów, które wykraczają poza swoje kompetencje. To po co wybory? Sądy w świecie tzw. zachodnim wpłynęły na demoralizację i upadek społeczeństw. LBGT i gender to koniec naszej cywilizacji.