Ubiegłoroczna decyzja sejmiku województwa małopolskiego ws. strefy wolnej od ideologii LGBT spowodowała, że teraz jeden z francuskich samorządów zawiesił z Małopolską relacje partnerskie.

Jak poinformował francuski portal francebleu.fr, prezydent Regionu Centralnego-Dolina Loary, François Bonneau, poinformował w oficjalnym komunikacie o zawieszeniu relacji partnerskich z województwem małopolskim. Decyzja władz samorządowych ma związek z uchwałą podjętą przez radnych małopolskiego sejmiku o “strefie wolnej od LGBT”.

Strona francuska podkreśliła, że uchwała „stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla szacunku, bezpieczeństwa i wolności dla ludzi”. Oświadczono też, że „jest wbrew podstawowej zasadzie równości i niedyskryminacji zapisanej w traktatach międzynarodowych i Karcie Unii Europejskiej”.

 

Województwo małopolskie oraz francuski region współpracowały m.in. poprzez prowadzenie wymiany studenckiej czy organizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych.

W rozmowie z Gazetą Krakowską Michał Drewnicki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego powiedział, że jak na razie żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie z Francji nie otrzymano.

„Jeżeli taka informacja zostanie do nas dostarczona wtedy odniesiemy się do niej” – powiedział Drewnicki. Dodał, że współpraca władz województwa z francuskim regionem Dolina Loary, „była bardzo niewielka”.

Wspomniana uchwała została przyjęta przez małopolski sejmik blisko rok temu, w kwietniu 2019 toku. Napisano w niej m.in., że wyraża się „zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele kwestionują podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego”. Większość w sejmiku mają radni PiS.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

To kolejny przypadek francuskich władz samorządowych, które w taki sposób reagują na uchwały polskich samorządów ws. ideologii LGBT. Jak informowaliśmy, tydzień temu francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła partnerstwo z małopolskim Tuchowem. Powodem tej decyzji było przyjęcie przez tuchowskich radnych uchwały przeciwko ideologii LGBT. W uzasadnieniu Francuzi odwołali do czasów II wojny światowej, przypominając, że jeden z obozów koncentracyjnych w regionie był przeznaczony m.in. homoseksualistów. Oświadczyli, że „historia lub się powtarzać” i stąd traktują sprawę poważnie, zaznaczając, że nie mogą akceptować decyzji „podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka”. Tuchów przyjął rezolucję o gminie „wolnej od ideologii LGBT+” w maju 2019 roku. Z podobnych względów inna francuska gmina zawiesiła współpracę z Kraśnikiem.

Czytaj także: „Zniszczymy wasze społeczeństwo” na paradzie LGBT w Paryżu [+FOTO/+VIDEO]

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply