Ubiegłoroczna decyzja sejmiku województwa małopolskiego ws. strefy wolnej od ideologii LGBT spowodowała, że teraz jeden z francuskich samorządów zawiesił z Małopolską relacje partnerskie.

Jak poinformował francuski portal francebleu.fr, prezydent Regionu Centralnego-Dolina Loary, François Bonneau, poinformował w oficjalnym komunikacie o zawieszeniu relacji partnerskich z województwem małopolskim. Decyzja władz samorządowych ma związek z uchwałą podjętą przez radnych małopolskiego sejmiku o „strefie wolnej od LGBT”.

Strona francuska podkreśliła, że uchwała „stanowi niedopuszczalne zagrożenie dla szacunku, bezpieczeństwa i wolności dla ludzi”. Oświadczono też, że „jest wbrew podstawowej zasadzie równości i niedyskryminacji zapisanej w traktatach międzynarodowych i Karcie Unii Europejskiej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Województwo małopolskie oraz francuski region współpracowały m.in. poprzez prowadzenie wymiany studenckiej czy organizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych.

W rozmowie z Gazetą Krakowską Michał Drewnicki, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego powiedział, że jak na razie żadnego oficjalnego pisma w tej sprawie z Francji nie otrzymano.

„Jeżeli taka informacja zostanie do nas dostarczona wtedy odniesiemy się do niej” – powiedział Drewnicki. Dodał, że współpraca władz województwa z francuskim regionem Dolina Loary, „była bardzo niewielka”.

Wspomniana uchwała została przyjęta przez małopolski sejmik blisko rok temu, w kwietniu 2019 toku. Napisano w niej m.in., że wyraża się „zdecydowany sprzeciw wobec pojawiających się w sferze publicznej działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, której cele kwestionują podstawowe prawa i wolności zagwarantowane w aktach prawa międzynarodowego”. Większość w sejmiku mają radni PiS.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

To kolejny przypadek francuskich władz samorządowych, które w taki sposób reagują na uchwały polskich samorządów ws. ideologii LGBT. Jak informowaliśmy, tydzień temu francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła partnerstwo z małopolskim Tuchowem. Powodem tej decyzji było przyjęcie przez tuchowskich radnych uchwały przeciwko ideologii LGBT. W uzasadnieniu Francuzi odwołali do czasów II wojny światowej, przypominając, że jeden z obozów koncentracyjnych w regionie był przeznaczony m.in. homoseksualistów. Oświadczyli, że „historia lub się powtarzać” i stąd traktują sprawę poważnie, zaznaczając, że nie mogą akceptować decyzji „podejmowanych z lekceważeniem praw człowieka”. Tuchów przyjął rezolucję o gminie „wolnej od ideologii LGBT+” w maju 2019 roku. Z podobnych względów inna francuska gmina zawiesiła współpracę z Kraśnikiem.

Czytaj także: „Zniszczymy wasze społeczeństwo” na paradzie LGBT w Paryżu [+FOTO/+VIDEO]

Interia.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz