Uniwersytet Europejski we Flensburgu na północy Niemiec usunął z foyer figurę przedstawiająca nagą brzemienną kobietę. Na jej miejscu stanął tęczowy znak zapytania – poinformował w piątek portal dziennika Bild.

Rzeźba “Primavera” (Wiosna) autorstwa Fritza While znajdowała się od 70 lat na terenie uniwersytetu. Fundacja zajmująca się spuścizną nieżyjącego już artysty tłumaczy, że rzeźba miała “symbolizować rosnące życie”, z wykluczeniem “seksistowskich lub mizoginistycznych motywów”.

Tymczasem pełnomocnik uniwersytetu ds. równych szans Martina Spirgatis uważa, że “posąg symbolizuje przestarzały obraz kobiecości i sugeruje sprowadzenie kobiecości do płodności i rodzenia dzieci”.

Jak dodaje, wśród uczniów i nauczycieli jest “wysoki odsetek kobiet”, z których niektóre czują się “nieswojo” na ten widok.

Przeczytaj: Niemcy: Droga Synodalna za liturgicznym błogosławieniem par homoseksualnych, wbrew stanowisku Watykanu

“Na uniwersytecie, gdzie kobiety są wyraźnie określone jako osobowości intelektualne, taki wizerunek jest ‘niestosowny’ i nie ma nic wspólnego z nauką” – twierdzi Spirgatis.

“Obecnie zamiast Primavery na postumencie w holu uniwersyteckim znajduje się tęczowy znak zapytania. Nie był tworzony miesiącami przez znanego rzeźbiarza, takiego jak Fritz While, ale wypluty przez drukarkę 3D w ciągu kilku minut” – podkreśla Bild.

Zobacz także: Szkocja jako pierwszy kraj świata wprowadza historię LGBT do programu nauczania

bild.de / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply