Pentagon oświadczył, że nie zmienił swojego stanowiska w sprawie użycia przez Ukrainę broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone w ramach pomocy wojskowej.

Sabrina Singh, zastępca sekretarza prasowego Pentagonu, na czwartkowej odprawie oświadczyła, że Pentagon nie zmienił swojego stanowiska w sprawie użycia przez Ukrainę broni dostarczonej przez USA w ramach pomocy wojskowej.

Singh zapytano, czy USA zmieniły swoje podejście, które ogranicza Ukrainę do użycia dostarczonej przez USA broni wyłącznie na swoim terytorium, po rozpoczęciu rosyjskiej ofensywy w obwodzie charkowskim. “Tak, nie zmieniliśmy naszego stanowiska. Uważamy, że sprzęt i możliwości, które dajemy Ukrainie, które inne kraje dają Ukrainie, powinny zostać wykorzystane do odzyskania suwerennego terytorium Ukrainy”.

Dodała, że wnioski USA w tej sprawie są „dość publiczne”.

Singh zauważyła, że sekretarz obrony USA Lloyd Austin rozmawiał z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umierowem, jak najlepiej wykorzystać przekazane zasoby. “I wierzymy, że będzie to na terytorium Ukrainy” – dodała.

Naczelny Dowódca Sił Sojuszniczych w Europie generał Christopher Cavoli, wyraził pewność, że siły ukraińskie utrzymają swoje pozycje w regionie.

“Rosjanie nie mają liczebności niezbędnej do dokonania strategicznego przełomu” – powiedział Cavoli na konferencji prasowej w kwaterze głównej NATO w Brukseli po spotkaniu szefów wojskowych z całego sojuszu transatlantyckiego.

“Co więcej, nie mają umiejętności ani możliwości, aby tego dokonać, aby działać na skalę niezbędną do wykorzystania jakiegokolwiek przełomu do uzyskania strategicznej przewagi” – dodał. “Mają możliwość poczynienia lokalnych postępów i częściowo tego dokonali. Ponieśli też pewne lokalne straty”. Nie podał żadnych danych dotyczących liczby żołnierzy rozmieszczonych na tym obszarze przez Rosję.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply