Kolejny niemiecki system Skynex dla Ukraińców

Niemcy poinformowały w poniedziałek o przekazaniu Ukraińcom drugiego systemu przeciwlotniczego Skynex.

W ramach pomocy wojskowej Niemcy przekazały ukraińskiej armii amunicję, pojazdy opancerzone, radar i system przeciwlotniczy Skynex. Lista pomocy zamieszczona jest na stronie internetowej niemieckiego rządu.

Niemcy przekazały 10 bojowych wozów piechoty Marder, 1 opancerzony wóz naprawczy Dachs, pojazd do układania mostów Beaver z częściami zamiennymi oraz 6 ciągników kołowych do transportu czołgów M1070 Oshkosh na Ukrainę.

Zasadniczą część transzy stanowi drugi przeniesiony na Ukrainę systemem artylerii przeciwlotniczej Skynex.

W zeszłym roku Ukraina i Włochy rozważały możliwość wspólnej produkcji komponentów do systemów obrony powietrznej Skynex. „Poszerzamy horyzonty współpracy między Ukrainą a Włochami w sektorze wojskowo-przemysłowym. Dziś odwiedziłem włoską firmę obronną Rheinmetall Italia S.p.A., która specjalizuje się w produkcji nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej. Wśród jej osiągnięć znajduje się system obrony przeciwlotniczej Skynex. Potrzebujemy takiej skutecznej broni do ochrony przed dronami, którymi Rosja atakuje” – powiedział Szmyhal.

Szmyhal ujawnił baterie Skynex znajdują się już w stanie gotowości na Ukrainie. “Rozważamy też możliwość wspólnej produkcji elementów tych systemów” – zadeklarował ukraiński premier. Zaznaczył on, że Ukrainie potrzeba więcej tak skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej i prowadzone są odpowiednie prace w tej sprawie. Systemy te „Stworzą niezawodną tarczę wokół naszych strategicznych obiektów infrastrukturalnych” – zapowiedział Szmyhal.

W 2021 roku niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall zamieścił w sieci film prezentujący próbę systemu obrony powietrznej Skynex, w wersji zainstalowanej na samobieżnym podwoziu kołowym. Trzon systemu stanowi armata automatyczna Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm. Posiada ona zasięg efektywny 4 000 metrów, przy szybkostrzelności do 1 000 pocisków na minutę. Moduł uzbrojenia jest ponadto wyposażony w radar śledzący pracujący w paśmie, umożliwiający operatorowi korzystanie z funkcji autonomicznego przeszukiwania sektorowego, żeby szybko śledzić i namierzyć cel.

Śledzenie i namierzanie celu do zestrzelenia jest inicjowane automatycznie przez zintegrowany procesor kontroli ognia. Z kolei system kontroli i dowodzenia Oerlikon Skymaster może być sterowany zdalnie. Dla uzyskania bardzo wysokiej dokładności, Skynex może uaktywnić trójwymiarowy radar taktyczny X-TAR3D, operujący w paśmie X, dla poszukiwania, wykrywania, śledzenia, klasyfikacji i identyfikacji celów powietrznych na krótkim dystansie. Zasięg radaru wynosi 25-55 km, w zależności od typu celów.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zp
    zp :

    wcześniej pokazali Iris-T na Ukrainie. Teraz Skynex w pojedynczych sztukach. Następnie będą zmuszali ukraińców do tego by mówić jakie to świetne urządzenia. A na końcu zmuszali kraje eu do kupowania ich szajsu. I tsk i hrabia z hobelina powiedzą, że musimy to od nich kupić, gdyż są lepsze od naszej Narwi i Pilicy.