Choć ofensywne działania sił rosyjskiej koncentrując się w ostatnich tygodniach w ukraińskim obwodzie charkowskim, szef wywiadu wojskowego Ukrainy spodziewa się silnego uderzenia gdzie indziej.

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Kyryło Budanow przewiduje, że w ciągu najbliższych dni siłom ukraińskim uda się wzmocnić swoje linie i ustabilizować front. Oczekuje jednak, że Rosja przeprowadzi nowy atak na północ od Charkowa, w obwodzie sumskim. Pogląd taki szef ukraińskiego wywiadu wojskowego wyraził w komentarzu dla „The New York Times”. Według Budanowa rosyjskie ataki w obwodzie charkowskim potrwają kolejne trzy–cztery dni, zrelacjonowała agencja informacyjna UNIAN.

„Następnie oczekuje się, że wojska rosyjskie rozpoczną potężną ofensywę w kierunku Sum, miasta położonego około 140 km na północny zachód od Charkowa”– powiedział Budanow. Jego wypowiedź wpisuje się we wcześniejsze sygnały ukraińskich wojskowych, że Rosja skoncentrowała siły dyslokowane z innych odcinków frontu właśnie u granic obwodu sumskiego.

Siły rosyjskie prowadzą obecnie działania zaczepne w obwodzie charkowskim o wyższym natężeniu osiągające postępy w rejonie miasta Wołczańsk, gdzie tworzą sobie przyczółki do forsowania rzeki Doniec. Także strona ukraińska przyznaje, że Rosjanie zdołali tam zająć “szereg miejscowości”.

Sumy, podobnie jak Charków, leżą kilkadziesiąt kilometrów od granicy Rosji. W czasie pierwszej ofensywy Rosjan rozpoczętej 24 lutego 2022 r. zostały ominięte przez główne siły skierowane na Kijów i nie były w pełni zablkowane. Ukraińcom udało się urzymać miasta rozbijając natarcia innych oddziałów rosyjskich. Z obwodu sumskiego Rosjanie wycofali się jeszcze w kwietniu 2022 r., natomiast z części obwodu charkowskiego zostali wyparci na skutek skutecznej ofensywy Ukraińców we wrześniu tegoż roku.

Czytaj także: Blinken: Ukraina jest w stanie skutecznie utrzymać linię frontu

unian.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply