Siły rosyjskie przeszły do natarcia na pozycje ukraińskie w obwodzie charkowskim, lokalnie z powodzeniem. Według Waszyngtonu, najwyraźniej rozpoczęła się ofensywa na Charków.

Jak podaje strona ukraińska, w piątek rano siły rosyjskie przystąpiły do natarcia na wielu różnych odcinkach frontu, przy czym główne uderzenie Moskwa skierowała na obwód charkowski.

Według informacji ukraińskiego sztabu generalnego z piątku wieczorem, w obwodzie charkowskim Ukraińcy prowadzą walki obronne, próbując uniemożliwić siłom rosyjskim w głąb terytorium państwa. Rosjanie atakują oddziałami piechoty, wspartymi pojazdami opancerzonymi. Zaznaczono, że lokalnie, tj. w rejonie miejscowości Łypce (Łypci) i Wowczańsk siły ukraińskie przeszły do kontrataku. Wcześniej na kierunku wowczańskim Rosja przeprowadziła naloty z użyciem bomb kierowanych. Celem wsparcia pewnych odcinków frontu wysłano oddziały z odwodu.

Ponadto, wieczorem wciąż trwały walki o miejscowości przygranicznej. Według strony ukraińskiej faktycznie są one w tzw. szarej strefie. W komunikacie wymieniono tu takie miejsca, jak Striłecza, Pylne i Borysiwka, jak również rejony Ołiknikowe i Ohircewe.

Ukraińskie dowództwo podało, że armia broni się w oparciu o wcześniej przygotowane linie obrony. Część walczących jednostek ma tez otrzymać wsparcie.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że wojska rosyjskie podjęły próbę rozszerzenia operacji przeciwko Ukrainie w obwodzie charkowskim. Zapewnił, że siły ukraińskie dają odpór nieprzyjacielowi. Ponadto, zapowiedział wysłanie dodatkowych sił w rejon Charkowa.

„Zarówno na linii naszej granicy państwowej, jak i na całej linii frontu będziemy niezmiennie niszczyć okupanta w taki sposób, aby udaremnić wszelkie rosyjskie zamierzenia ofensywne” – podkreślił Zełenski.

Według strony rosyjskiej, ofensywa na kierunku charkowskim ma na celu utworzenie „strefy buforowej” na pograniczu z tym obwodem. Rosyjscy miliblogerzy z grupy Rybar twierdzą, że część sukcesów Rosji wynika stąd, że z części miejscowości Ukraińcy już parę dni temu się wycofali. Twierdzą, że udało się przełamać obronę przy granicy m.in. w rejonie przejścia granicznego Żurawlewka oraz na odcinku Striłecza-Borysiwka (ros. Strielecza-Borysowka), zajmując np. Pylne. Źródła rosyjskie przyznają, że Ukraińcy są tam dość wyraźnie umocnieni.

Jednocześnie, miliblogerzy zaznaczają, że mimo powodzenia w pierwszym dniu natarcia, armia rosyjska dopiero zbliżyła się do pierwszej linii obrony Sił Zbrojnych Ukrainy.

John Kirby, rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu powiedział, że zdaniem USA rozpoczęła się rosyjska ofensywa na Charków. „Spodziewaliśmy się, że Rosja rozpocznie ofensywę na Charków, która najwyraźniej właśnie się rozpoczęła” – powiedział Kirby. Dodał, że Stany Zjednoczone ściśle współpracowały z Ukrainą, „aby pomóc im się przygotować”.

Czytaj także: Wywiad Narodowy USA: Rosja stopniowo robi postępy na polu walki

Unian / Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply