Berlińska prokuratura wyjaśnia, czy zleceniodawcą podpalenia węgierskiego ośrodka w Użhorodzie na Zakarpaciu przez wynajętych do tego Polaków był niemiecki dziennikarz i aktywista powiązany z AfD oraz środowiskami prorosyjskimi, Manuel Ochsenreiter.

Jak ustaliła redakcja niemieckiego portalu „Zeit Online”, berlińscy śledczy wszczęli postępowanie przeciwko, jak napisano, „prawicowemu aktywiście”, który miał zlecić trzem Polakom przeprowadzenie zamachu na Ukrainie. Według tego portalu, chodzi o Manuela Ochsenreitera. Do niedawna pracował on dla eurosceptycznej i antyimigranckiej partii Alternatywa dla Niemiec (AfD). Sprawę opisuje też polska redakcja niemieckiego serwisu Deutsche Welle.

Według niemieckich mediów, Ochsenreiter był asystentem posła AfD do Bundestagu Markusa Frohnmeiera, który we wtorek poseł zerwał z nim współpracę. Polityk zastrzegł jednak, że to nie oznacza, iż zarzuty pod adresem jego współpracownika są prawdziwe.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

DW nie wspomina o tym, że Ochsenreiter jest też redaktorem naczelnym niemieckiego magazynu „Zuerst!” (Najpierw!), stąd w mediach polskich jest określany jako dziennikarz, podczas gdy media niemieckie częściej piszą o nim jako o „prawicowym aktywiście”. Jest też szefem Niemieckiego Centrum Studiów Euroazjatyckich.

W poniedziałek w Krakowie ruszył proces trzech Polaków oskarżonych o zorganizowanie i dokonanie podpalenia siedziby Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie na Ukrainie w lutym ub. roku. Prokuratura oskarżyła w związku z podpaleniem 28-letniego Michała P., 22-letniego Adriana M. i 26-letniego Tomasza S. o terroryzm. W tym czasie RFE/RL ujawniło, że zleceniodawcą podpalenia węgierskiego ośrodka w Użhorodzie na Ukrainie miał być niemiecki dziennikarz Manuel Ochsenreiter. Tak zeznał przed krakowskim sądem Michał P., Polak oskarżony o zorganizowanie tego zamachu, który miał przyjąć od Niemca 1000 euro za zrealizowanie zlecenia. Adwokat Ochsenreitera wszystkiemu zaprzecza.

Według tego medium Ochsenreiter często występuje w rosyjskich państwowych mediach jako komentator, wypowiadając się korzystnie z punktu widzenia rosyjskich władz. Ma mieć także związki z, jak to określono, „prawicowymi działaczami” w Polsce, w tym z szefem partii Zmiana Mateuszem Piskorskim, którego rzekomo miał określać mianem bliskiego przyjaciela.

Wcześniej o sprawie informowały redakcje niemieckich mediów, między innymi telewizji ADR i portalu T-online. Według DW, sprawa może odbić się w Niemczech szerokim echem.

Po tym, gdy nazwisko Ochsenreitera wypłynęło do mediów w kontekście ataku w Użhorodzie, niemiecki dziennikarz w mediach społecznościowych nazwał doniesienia o swoim udziale „bzdurą”. Jego prawnik powiedział RFE/RL, że Ochsenreiter nie ma żadnej wiedzy o jakichkolwiek zarzutach wobec swojej osoby ze strony polskich władz, nie wie też nic o obciążających go zeznaniach Michała P. „Nie jesteśmy świadomi takich oświadczeń. Jeśli zostały złożone, są fałszywe” – oświadczał wcześniej prawnik niemieckiego dziennikarza.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„(…) to, że podczas przesłuchań przed sądem pojawiło się nazwisko niemieckiego dziennikarza, który pracuje dla niemieckiej prawicowej partii AfD, realnie pokazuje złożoność i skalę rosyjskich działań hybrydowych” – komentował wcześniej szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Zaznaczył, że „to muszą sobie wreszcie uświadomić wszyscy, w tym nasi węgierscy partnerzy”.

Jak pisaliśmy wcześniej, według ustaleń śledztwa prowadzonego przez Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Michał P., posiadający wyższe wykształcenie jako specjalista ds. bezpieczeństwa, miał wykonać zlecenie polegające na „wywołaniu zakłócenia ustroju Ukrainy i pogłębienia podziałów narodowościowych pomiędzy Ukraińcami i Węgrami”. Miał też sfinansować przestępstwo o charakterze terrorystycznym, przekazując dwóm innym Polakom, Adrianowi M. i Tomaszowi Sz. wynagrodzenie o wysokości 1000 złotych w zamian za podpalenie budynku Towarzystwa Węgierskiej Kultury Zakarpacia w Użhorodzie oraz namalowanie na nim symboli neonazistowskich. Pieniądze, według śledczych, miały zostać przeznaczone na „zakup paliwa do podpalenia budynku”. P. miał też przekazać dwóm mężczyznom „telefony komórkowe, karty sim oraz kurtki i zlecił, aby nagrać zdarzenie”. Cytaty, według portalu TVP Info, pochodzą z dokumentów sprawy. Z ustaleń śledczych wynikało także, że zleceniodawcą podpalenia był „niemiecki dziennikarz, działający prawdopodobnie na rzecz rosyjskich służb specjalnych”.

dw.com / Kresy.pl

Niemcy: prokuratura wyjaśnia, czy Niemiec zlecił Polakom podpalenie węgierskiego ośrodka na Ukrainie
5 (100%) 1 głosów.

Tagi: , , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz