Zarzuty stosowania odpowiedzialności zbiorowej, ograniczania wolności badań naukowych, zaogniania stosunków polsko-ukraińskich a także negowania Holokaustu znajdują się w projekcie oświadczenia ukraińskiego parlamentu na temat ustawy o IPN, do którego dotarła Polska Agencja Prasowa.

Jak podała w poniedziałek PAP, w oświadczeniu przygotowanym przez komisję ds. zagranicznych ukraińskiej Rady Najwyższej zarzuca się ustawie o IPN wykrzywianie pojęcia ukraińskiego nacjonalizmu, co ma w konsekwencji doprowadzić do zwiększenia niechęci wobec Ukraińców w Polsce. Ukraiński parlament nie zgadza się na, jak napisano, „narzucanie idei odpowiedzialności zbiorowej” oraz podejmowanie „prób zrównania wszystkich bojowników o niepodległość Ukrainy ze zbrodniami dwóch reżimów totalitarnych XX wieku, nazistowskiego i komunistycznego”. W zamian Polska i Ukraina powinny „unikać błędów przeszłości” obiektywnie oceniając fakty historyczne, stosując odpowiedzialność indywidualną a nie zbiorową, a także jednakowo troszczyć się o „pamięć wszystkich ofiar na terytorium obu państw”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W projekcie wyrażono „największe zaniepokojenie” o prawa Ukraińców pracujących i uczących się w Polsce w obliczu wzrastających nastrojów antyukraińskich oraz atmosfery presji i zastraszania. Przypomniano o niszczeniu „ukraińskich upamiętnień” w Polsce i napaści na procesję w Przemyślu; pisze się także o „zakazach imprez kulturalnych” i „szowinistycznej retoryce”.

Ukraińscy parlamentarzyści mają zamiar przypomnieć Sejmowi RP, że wraz z Najwyższą Radą przyjął w 2016 roku Deklarację Pamięci i Solidarności, w której uznano, że walka polskich i ukraińskich sił opozycji antykomunistycznej dała moralne podstawy odrodzenia niepodległości obu państw. Opowiedziano się wówczas także za intensyfikacją bezstronnych badań historycznych i powstrzymywaniem „sił, które prowadzą do sporów w naszych państwach”

Autorzy uchwały twierdzą także, że w Polsce „otwarty dialog, swobodna wymiana myśli i wolność akademicka znalazły się pod groźbą postępowań karnych, co przeczy wartościom demokratycznym”.

Nie zabrakło w projekcie oświadczenia podkreślenia, że konflikty pomiędzy „tradycyjnie przyjaźnie nastawionymi wobec siebie” Ukraińcami i Polakami leżą w interesie Rosji.

Jak pisze PAP, ukraińscy parlamentarzyści zamierzają także zawrzeć w oświadczeniu wyrazy solidarności ze „wspólnotą międzynarodową” w krytyce ustawy o IPN i brak zgody na zaprzeczanie zbrodni Holokaustu. Chcą także wezwać prezydenta RP do skorzystania „ze swego konstytucyjnego prawa, by wspólnie z Sejmem i Senatem RP przywrócić relacjom ukraińsko-polskim równowagę, racjonalizm i życzliwość”.

Projekt ma trafić pod obrady ukraińskiego parlamentu we wtorek.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o IPN dopisuje do art. 1. zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i formacje ukraińskie kolaborujące z III Rzeszą, a także definicję tych zbrodni. Dzięki temu IPN będzie z większym naciskiem mógł zajmować się tą kwestią, w tym także ściganiem zaprzeczaniu zbrodni tych formacji, gdyż dotychczas nie wynikało to jasno z treści ustawy. Nowelizacja wprowadza także kary za publiczne i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Nowelizacja wywołała gwałtowną reakcję władz Izraela oraz krytykę na Ukrainie. Ustawa obecnie czeka na podpis prezydenta.

CZYTAJ TAKŻE: Czaputowicz: inne państwa nie mogą kształtować ustaw uchwalanych w Polsce

Kresy.pl / PAP

11 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Bezczelność tego bydła nie zna granic. Plemię zwyrodnialców odpowiedzialnych za najbardziej okrutne i przerażające zbrodnie śmie nas pouczać?
  Rezuny w Polsce powinni mieć tylko 3 prawa: 1. milczeć. 2. słuchać Polskich Panów, 3. przgotować się do natychmiastowej deportacji z Polski.

  • MacGregor
   MacGregor :

   @Accipiter Myślę, że nie ma co się tymi kretynami aż tak irytować – bardzo dobrze, wychodzi szydło z worka ( z całym szacunkiem dla najlepszej pani premier od 1989 czyli pani Beaty Szydło), wychodzą na jaw zamysły wielu, może wreszcie nawet czytelnicy „GaPol”-a przejrzą na oczy.
   A tymczasem na początek wstrzymać jakakolwiek pomoc dla tego śmiesznego państwa w stanie likwidacji, zlikwidować dotacje dla mniejszości narodowych (jest to uważam niezgodne z równością wszystkich wobec prawa) i na początek zacząć stosować wobec UPA-iny zasadę wzajemności

   pozdr

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych chłonków narodu ukraińskiego, a także naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

   • uvara
    uvara :

    @Monroe i tu trafiłeś w sedno, w obliczu obecnej sytuacji międzynarodowej, nie prawda historyczna jest wyznacznikiem poparcia możnych tego świata w postaci Izraela i USA a bycie przydatnym idiotom (o ironio pojęcie nadużywane przez ukraińskich geroyów w odniesieniu do każdego kto nie wypowiada się pogardliwie o Rosji) a Ukraina w obecnej sytuacji jest wręcz przykładowym pożytecznym idiotą… wszyscy przymykają oczy na ich wierutne przekłamania i patologiczne wypaczanie historii ale w chwili obecnej jest to kij wkładany w rosyjskie mrowisko i tylko to się liczy.

 2. murzynio
  murzynio :

  Super. Oby tak dalej. Sojusz Ukrainy z Żydami przeciwko Polsce. A przecież Żydzi zostawili dużo majątków na Ukrainie i myślę, że o nich pamiętają. A my dogadamy się w końcu z Rosją. Mamy przecież wspólnego wroga – banderowców. Idźcie dalej tą drogą !