W obliczu zniesławiającej nagonki na Polskę ze strony Izraela oraz wspierających ją gestów ze strony władz USA, także prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko skrytykował nowelizację ustawy o IPN.

W oświadczeniu opublikowanym przez oficjalną stronę internetową prezydenta Ukrainy, Poroszenko napisał, że “z głębokim zaniepokojeniem” przyjmuje “uchwałę Polskiego Parlamentu” w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak stwierdził “prawda historyczna wymaga rozmowy i dialogu, a nie zakazów”. Jednocześnie ukraiński prezydent uznał, że zawarte w projekcie polskiej ustawy oceny faktów historycznych “są całkowicie stronnicze” i “nie do przyjęcia” dla strony ukraińskiej.

Poroszenko uznał, że projekt ustawy jest sprzeczny z “zasadami partnerstwa strategicznego między Ukrainą a Polską”. Pisząc, iż “żadna decyzja polityczna nie zastąpi prawdy historycznej”, zakończył swoje oświadczenie apelem – “Wzywam Polskę do obiektywizmu i dialogu. Tylko razem zwyciężymy”.

W kwietniu 2015 r. parlament Ukrainy uchwalił ustawę, w której członkowie UPA zostali uznani za “walczący o wolność i niepodległość Ukrainy”. W ustawie zawarto zapis o możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej wszystkich publicznie kwestionujących taki status tej ludobójczej organizacji. Rada Najwyższa uchwaliła tę ustawę w dniu, w którym w Kijowie gościł ówczesny prezydent Polski Bronisław Komorowski.

Projekt nowelizacji ustawy o IPN zabrania pod sankcją karną używania sformułowań o „polskich obozach zagłady” oraz sugerowania odpowiedzialności narodu polskiego za ludobójstwo Żydów dokonane w Europie przez niemiecką III Rzeszę. Jej zaakceptowanie przez Sejm wywołało natychmiastową reakcję w Izraelu. Najpierw szef jednej z opozycyjnych partii Jair Lapid stwierdził, że „były polskiego obozy zagłady”. Następnie głos zabrał sam premier Izraela, Binjamin  Netanjahu, ukazując polską ustawę w kategoriach „negowania holocaustu”. Przedstawiciel Ambasady RP w Tel Awiwie został wezwany do izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wywołała ona liczne komentarze w polskich i izraelskich mediach zniesławiające Polskę i naród polski.

We wtorek stanowisko Izraela poparł Dwupartyjny Zespół ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie, a w środę Departament Stanu USA, który zagroził Polsce, że nowa ustawa może mieć wpływ na dwustronne relacje, i „strategiczne interesy” naszego kraju.

president.gov.ua/kresy.pl

12 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jwu
  jwu :

  Hipokryzja Poroszenki sięga szczytów Himalajów.Jak on ,który podpisał podobną ustawę w 2015 roku ,może krytykować nasz rząd ? Wygląda to tak ,jakby wielokrotny gwałciciel ,miał pretensje o to że sam został zgwałcony.

  • Kojoto
   Kojoto :

   @jwu – tamta ustawa nie była podobna – tamta zakazuje mówienie prawdy o szowinistycznych zbrodniarzach, a ustawa polska jasno określa kto był zbrodniarzem…. nie widzę tu żadnego podobieństwa.

 2. bob
  bob :

  De… inaczej go nazwać nie można sam ogłasza zbrodniarzy bohaterami my nie wtrącamy się w ich głupie ustawy ale jak my nazywamy zbrodniarzy po imieniu mówi że to wbrew zasadom partnerstwa. Jak do k… n.. mamy nazywać morderców ludności cywilnej!!???

 3. uvara
  uvara :

  Taki z niego obrońca demokracji i prawdy… kiedy Ukraina wprowadza kolejne prawa gloryfikujące zbrodniarzy i zakłamujące historię, to wszystko jest ok… najgorsze że mają na to ciche przyzwolenie Zachódu i Usraela co tylko umacnia ich w butnym przekonaniu o swojej racji w konfrontacji z Polką. I teraz taki Poroch ma czelność krytykować nasze prawo i pouczać że powinniśmy prowadzić wspólny dialog historyczny , plując nam jednocześnie w twarz i robiąc samemu dokładnie coś przeciwnego.

  • uvara
   uvara :

   Medialna ofensywa przeciwko Polsce w pro-rządowych mediach ukraińskich idzie już pełną parą, na samej głównej stronie 4 artykuły krytykujące ustawę:

   https://www.unian.info/

   A tak na marginesie, gdy Verchowna Rada wprowadzała ustawę gloryfikującą UPA podczas wizyty naszego “Gajowego” na Ukrainie, były jakieś krytyczne artykuły na ten temat w mediach pokroju tvn, onet itp? To pytanie retoryczne.

  • jwu
   jwu :

   @uvara A wiesz dlaczego mają wsparcie Izraela ? Podejrzewam (pisałem już o tym na forum),że wkrótce za zbrodnie OUN-UPA,SS Galizien,czy ukraińskiej policji pomocniczej na Żydach,oskarżą Polskę.Bo dużo zbrodniarzy, miało (niestety) obywatelstwo polskie.Co w poważnym stopniu, przyczyniło się ,do uratowania im życia po zakończeniu wojny(wstawiennictwo Andersa).

 4. zefir
  zefir :

  Żyd Walcman/Poroszenko bredzi,historię zakłamuje,sam sobie zaprzecza,morderców reprezentuje,żadnej skruchy nie wykazuje.To ukraińscy kolaboranci Hitlera masowo Żydów bestialsko mordowali.Czy światowe Żydostwo,oraz sam Izrael o masakrach setek tysięcy Żydów prowadzonych przez ukraińskich nazistów zapomniało.Ukraińscy naziści kolaborujący z Hitlerem,któremu wierność przysięgali,są po nazistach niemieckich drugim w kolejności,w złym słowa znaczeniu,”bohaterem”-wykonawcą Holokaustu.Jak czytam slowa-zarzuty Poroszenki “fakty historyczne są całkowicie stronnicze”,to jakbym gnidę Wjatrowycza słyszał,właśnie fachowca od zakłamywania rzeczywistiści wbrew historycznym faktom.Walcman wynurza z siebie ,że”żadna decyzja polityczna nie zastąpi prawdy historycznej”.Rzecz w tym,że takim stwierdzeniem całej banderowskiej ideologii zaprzecza,którą realizuje,którą Ukrainę faszyzuje,po myśli której bestialskich ukraińskich morderców cywilnych Polaków i Żydów gloryfikuje.

  • bob
   bob :

   @zefir zobacz kto jest największym sponsorem azowa i svobody na Ukrainie bez którego te organizacje może 30% swojej dzisiejszej siły i wpływów na społeczeństwo by miały ..a jest nijaki Kołomyjski vice-przewodniczacy żydów Ukrainy

 5. milon
  milon :

  Na całe szczęście żyjemy w Polsce i nie musimy wsłuchiwać się w szczekanie tych banderowski kabanòw jak sobie chcą czcić faszystów z upa o u siebie w Polsce nie ma na to zgody jak chcą kabany żyć pracować w Polsce niech sobie to uswiadomią jak im się to nie podoba to wy……..ć do siebie w bandersztadzie mogą sobie wmawiać że mordercy i sprzedaje suki III rzeszy to bohaterowie. My tego tolerować nie będziemy. Co do żydowskich wypowiedzi to radzę sobie przypomnieć kto ratował żydów podczas wojny a kto ich mordował (Niemcy i Ukraińcy) kto tworzył i był strażnikiem w obozach koncentracyjnych kto jak nie alianci wypiął się na informacje o gehennie jaką żydzi przechodzili podczas wojny. Więc radzę żydom zastanowić się kto jest prawdziwym przyjacielem a kto fałszywym gnojkiem. Ukraińcy jak wam się polskie prawo nie podoba nikt wam tu nie każe przyjeżdżać poradzimy sobie bez was jak radziliśmy do tąd My wam nie zabranialismy uznać faszystów z upa za bohaterów więc nie dziwcie się że nie będziemy tolerować u siebie czcicieli syfu fazystowskiego.