Jak informuje ukraińska agencja UNIAN, Werchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę, w której OUN-UPA uznana jest za formację walczącą o niepodległość kraju. Akt ten został przyjęty w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie.

Status OUN-UPA uregulowano ustawą “O statusie prawnym i uszanowaniu pamięci uczestników walki o niepodległość Ukrainy w XX wieku”.

Deputowani przyjęli projekt ustawy № 2538-1, opowiedziało się za nim 271 deputowanych przy wymaganych 226 głosach.

“Zgodnie z ustawą wszyscy, którzy brali udział w walce zbrojnej, politycznej, w strukturach i organizacjach, uważani są za walczących o wolnośc i niepodległość Ukrainy” – powiedział deputowany Jurij Szuchewycz z Radykalnej Partii, syn dowódcy UPA Romana Szuchewycza bezpośrednio odpowiedzialnego za ludobójstwo Polaków na Kresach z rąk nacjonalistów ukraińskich. Ukraińska Powstańcza Armia odpowiada łącznie za śmierć ponad 100 tysięcy Polaków.

Szuchewycz zaznaczył, że ustawa dotyczy także m.in. Legionu Ukraińskich Strzelców Siczowych, Centralnej Rady, armii Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, Powstańczych Oddziałów Naddniestrza, Siczy Karpackiej.

Autorzy ustawy podkreślili, że akt stwierdza również fakt agresji bolszewików na Ukrainę w 1918 roku.

unian.net / aif.ua / Kresy.pl

23 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. stona
  stona :

  Nastepny konflikt jaki bedzie mial miejsce to polsko – ukrainski. Juz nikt nie powstrzyma faszyzmu na Ukraonie. Polska powaznie powinna sie zastanowic co robi. Pan Prezydent jest dla mnie skreslony na zawsze jako zdrajaca.

 2. baciar
  baciar :

  za morderstwa z okrucieństwem bestialskim stali się herojami sami widzicie kto rzadzi w upadlinie a BRONEK jeszcze tam jeździ prosi o wybaczenie i im pieniądze obiecuje DOKAD NASZ KRAJ PODAZA ILE JESZCZE MUSI WYCIERPIEC wierze ze ZNAJDZIE SIE KIJ NA BANDEROWSKI RYJ

 3. ka9q
  ka9q :

  ,,Piękny” gest wobec wizyty prezydenta Polski, nie pozostawia wątpliwości co do pojednania i woli normalizacji relacji wzajemnych. Czy Ci parlamentarzyści Ukraińcy mają choć trochę instynktu samozachowawczego ?

 4. muminek
  muminek :

  Parlamentarzyści ukrolandu nie tylko że nie mają instynktu , ale przede wszystkim NIE MAJĄ ROZUMU ,SĄ BEZCZELNI , AROGANCCY i mam nadzieję że za działania ich rządu ,tzn. międzynarodowej ZBIERANINY czeka ich nowy majdan !

 5. jerzyjj
  jerzyjj :

  Jak informuje ukraińska agencja UNIAN, Werchowna Rada Ukrainy przyjęła ustawę, w której OUN-UPA uznana jest za formację walczącą o niepodległość kraju. Akt ten został przyjęty w dniu wizyty prezydenta Komorowskiego na Ukrainie.
  W polityce, gdzie trwa walka o najwyższą stawkę nie może być miejsca na przypadki. Zwłaszcza, jeżeli chodzi o nominację ludzi na główne stanowiska „konceptualne”. Oczywiście to tylko i wyłącznie rozważania modelowe, czyste political fiction, bez zamierzonego związku z rzeczywistością.
  Skoro to glupi Polacy swymi podatkami fundują wieloletnie stypendia twórcze dla ,,polskich ELYT RZADZACYCH” to mają też prawo wybrać sobie kogo tylko zechcą nawet np.osla do Senatu…
  O ILOSCI SWIN PRZY KORYCIE DECYDUJE ILOSC OSLOW PRZY URNACH…

 6. tagore
  tagore :

  To miłe ,że w przeciwieństwie do Litwinów Ukraińscy politycy nie są dwulicowi i otwarcie
  działając demonstrują stronie polskiej swoją wizję wzajemnych stosunków politycznych i
  w razie ich zaistnienia gospodarczych . Doskonale pasuje do tego wydarzenia artykuł ukraińskiego
  dziennikarza Biłonóżko na polonews.in.ua opisujący postawę Rządu Ukrainy wobec Polski.

  tagore

 7. sylwia
  sylwia :

  Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu Symetrycznym działaniem Niemiec byłoby uznanie SS za organizację walczącą o niepodległość kraju oraz karanie osób obrażających SS. Jednakże w Niemczech mundury, oznaki i symbole SS są zakazane. W Rosji OUN i UPA uznane są oficjalnie za organizacje zbrodnicze. P. Komorowski (Szynukowycz) nie przerwał swej wizyty szczodrości na Ukrainie na znak protestu (100 000 000 Euro kredytu dla banderowskiej Ukrainy!). Wnioski: Polski punkt widzenia na OUN-UPA jest lekceważony bo Polska jest słabym popychadłem i dojną krową. Polskę można znieważać i Polaków bezkarnie i barbarzyńsko mordować setkami tysięcy. Polska jest krajem okupowanym przez niepolskie siły, których przez głosowanie usunąć nie można bo fałszują wybory. A naród śpi.

  • zajac_poziomka
   zajac_poziomka :

   dziś cos we mnie pękło…., starałem się patrzeć na kwestie Ukrainy zdroworozsądkowo , brać wszystkie “ZA ” i “Przeciw” pod uwagę, jednakże po takim afroncie i braku szacunku ze strony tego pseudo sojusznika polskiego pseudo rządu( w momencie ustalenia pomocy finansowej,decydują się na taki krok, co jest szczytem bezczelności i braku szacunku), chyba jasno wiemy z kim mamy do czynienia, nie powinniśmy ingerować z sytuacje na lini MOSKWA-KIJÓW…, niech sami męczą się ze swoimi problemami ,jednocześnie gloryfikując “takich” bohaterów…, taka Ukraina to hańba i plama na honorze Polski….to jest sojusznik i przyjaciel>??…

   • andrz
    andrz :

    zajac_poziomka:10.04.2015 11:15 Trzeba to powtarzać do znudzenia, niech w tym konflikcie żrą się wzajemnie a my nie powinniśmy nawet kiwnąć palcem. To co zaś wyprawiają nasi rządzący woła o pomstę do nieba.

 8. wepwawet
  wepwawet :

  Ładnie sobie “bracia” Ukraińcy poczynają… a ніж już poświęcony? W przyszłości doprowadzi to pewnie do próby rewizji granicy z Polską… wszak cały czas część “rdzennych ukraińskich terytoriów” jest okupowana przez okrutnych i złych Lachów. Przecież dzielni bojcy z upa walczyli o ich wyzwolenie, ale wyszła im Wisła. :/

 9. czas_przebudzenia
  czas_przebudzenia :

  Ukraińcy wykorzystali obecność Komorowskiego, aby w jego obecności oddać cześć zbrodniarzom z OUN-UPA. Wielu “polskich” polityków, dziennikarzy, celebrytów od dawna działa na rzecz obcych państw. Dopiero wiele aktualnych wydarzeń ukazuje od lat, jak bardzo ci “polacy” są dalecy od Polskiej Racji Stanu.

  Kto głosuje na pana Dudę i pana Komorowskiego, ten głosuje za III wojną światową – mówi w Radiowej Jedynce kandydat na prezydenta Janusz Korwin-Mikke.

  http://www.polskieradio.pl/7/1691/Artykul/1412370,Janusz-KorwinMikke-Polska-moze-uratowac-swiat-przed-wojna-

 10. Andrzej2
  Andrzej2 :

  OUN- UPA nie byla, zadna organizacja wyzwolencza, byla organizacja terrorystyczna, oparta na ideologii faszystowsko- szowinistycznej. Wspolpracowala z nazistowskim hitleryzmem. Nigdy nie zostala uznana przez Miedzynarodowa Federacje Weteranow II ws,jako organizacja narodowo- wyzwolencza, gdyz taka nie byla. Reprezentowala jedynie ok. 1% ludnosci Ukrainy. Jej wklad w “walke ” o “niepodleglosc” Ukrainy przedstawiam ponizej: Wymordowanie Zydow , co najmniej – 240 tys. , Polakow, co najmniej – 150 tys. innych narodowosci ok . 20 tys (Czesi , Ormianie, Rosjanie), Ukraincow ,ktorzy sprzeciwiali sie zbrodniarzom , co najmniej – 80 tys. W walkach z wojskiem sowieckim zabili, od 1944r do 1960r ok. 8tys . zolnierzy sowieckich , roznych formacji.Niemcow , zabitych przypadkowo, mozna przyjac , bylo kilkuset. Z tego zestawienia jasno wynika z kim tak naprawde walczyla OUN-UPA. Straty zadane sowieckiej armi w stosunku do morderstw na ludnosci cywilnej to zaledwie 1,5% , i to jest ich rzeczywisty wklad w ” wyzwolenie” Ukrainy.