Wyrażamy również obawę co do reperkusji, jakie ten dokument, o ile wejdzie w życie, może mieć dla strategicznego interesu Polski oraz jej relacji – włączając w to relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelemnapisano w oświadczeniu na stronie Departamentu Stanu USA.

W oświadczeniu wydanym w środę 31 stycznia, napisano:

Historia Holokaustu jest bolesna i złożona. Rozumiemy, że frazy takie, jak „polskie obozy śmierci” są niedokładne, wprowadzające w błąd i raniące.

Obawiamy się jednak, że jeśli ten dokument wejdzie w życie, prawo to może poderwać wolność słowa i debaty akademickiej. Musimy wszyscy zwracać uwagę na to, by nie utrudnić dyskusji i komentarzy na temat Holokaustu. Wierzymy, że otwarta debata, badania i edukacja, są najlepszymi środkami powstrzymującymi niedokładne i raniące sformułowania.

Wyrażamy również obawę co do reperkusji, jakie ten dokument, o ile wejdzie w życie, może mieć dla strategicznego interesu Polski oraz jej relacji – włączając w to relacje ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem. Na wynikłych stąd podziałach, do jakich może dojść wśród naszych sojuszników, skorzystać mogą wyłącznie nasi rywale.

Zachęcamy Polskę do rewaluacji swojego prawodawstwa w kontekście potencjalnego wpływu na zasadę wolności słowa i naszą zdolność do bycia efektywnymi partnerami.

Wcześniej tego samego dnia swoje oświadczenie wydali kongresmeni z Dwupartyjnego Zespołu ds. Zwalczania Antysemityzmu w amerykańskim Kongresie. Wysłali oni list do prezydenta Dudy z apelem o weto.

Kresy.pl

18 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. donald
  donald :

  Ten list z departamentu stanu USA pokazuje ze na USA nie mozemy liczyc w zadnej sytuacji dla nas waznych I w momencie gdy tylko bedzie USA bedzie mialo lepsze “oferty” to sprzedadza Polske jako sojusznika. List ten pokazuje ze jest dzuzym bledem opieranie sie w Polityce zagranicznej na USA. Nalezy prowadzic polityke wielowektorowa tzn utrzymywac jak najlepsze relacje z Rosjanami I Chinami. Zachowanie USA pokazuje ze w przypadku wiekszego konfliktu Amerykanie bardzo szybko nas sprzedaza a nawet wystapia z naszymi wrogami przeciwko nam. Jezeli chodzi o Izrael to mam duza sympatie dla Izraelczykow ale panstwo Izrael nie jest dla nas zadnym sojusznikiem a wprost przeciwnie stwierdzenie p.Lapida ze Niemcy zlokalizowali “Polskie obozy koncentracyjne” w Polsce bo wiedzieli ze Polacy beda im pomagac. Wlasnie stwierdzenie p.Lapida najlepiej pokazuje co panstwo Izrael mysli o Polsce I Polakach. Gdyby bylo inaczej to p. Lapid spotkalby sie z krytyka w Izraelu a jej w Izraelu nie bylo I nie ma a wprost przeciwnie.

   • donald
    donald :

    @RAFALXJXJXJ Nie wszyscy zieja w Izraelu nienawiscia to Polski. Wystarczy wejsc na jpost.com i poczytac komentarze. Niektore sa chamskie i polakozercze, sa tez takie z ktorych widac ze dziadkowie, babcie przeszly przez pieklo z powodu polskich szmalcownikow. Sa tez takie z ktorych widac ze ich autorzy uwazaja sie za jakiegos rodzaju nadludzi w porownaniu do Arabow czy tez Polakow czy Polski. Sa tez komentarze Polsce i Polakom zyczliwe.
    Mysle ze byly dziesiatki czy setki tysiecy szmalcownikow wsrod Polakow. Wiele donosow do gestapo bylo pisanych tez w jezyku yidysh.
    Poza dziesiatkami czy setkami tysiecy szmalcownikow byly setki tysiecy ludzi ktorzy Zydom w Polsce pomagali-wiekszosc Izraelczykow o tych Polakach nie pamieta czy nawet nie ma pojecia o tym ze tyle ludzi im pomagalo. Izraelczycy w Izraelu nie maja pojecia ze ich przodkowie na terenach zajetych przez Zwiazek Radziecki brali masowy udzial w holocauscie Polakow w latach 1939-1941 kiedy to Polacy byli traktowani przez Rosjan tak jak Zydzi przez niemcow po 1941 Roku.Wiekszosc nie ma pojecia o tym ze wiekszosc wyzszych oficerow UB ( Urzad Bezpieczenstwa Publicznego pozniej SB) byla w latach 1945-1953 Zydami. W latach tych w Polsce zginelo 100-250 tysiecy Polakow.
    Izraelczycy nie maja pojecia o tym jak zachowywala sie policja zydowska w gettach, rady starszych lub nie chca tego przyjac do wiadomosci.
    Prawda nas wyzwoli. Wydarzenia pokazuja ze nie mozna kreowac sztucznej polsko-zydowskiej historii tylko bazowac na faktach i prawdzie.

    • donald
     donald :

     @donald brat babci, zolnierz AK zostal wydany gestapo przez swojego najblizszego przyjaciela ktory zdarzyl sie byc Ukraincem i konfidentem gestapo. Jezeli chodzi o szmalcownikow to wystarczy zobaczyc ilu bylo tajnych tW-Bolek, Boni…..dziesiatki lub setki tysiecy wiec szmalcownikow trzeba tez liczyc w dziesiatkach tysiecy.
     Przynajmniej podczas okupacji nie mielismy takich partii jak Nowoczesna czy PO ktore na pewno poszlyby na wspolprace z ktorymkolwiek okupantem. Np pani Roza z domu Wozniakowska napewno by uregulowac porachunki z sasiadami poszlaby na gestapo czy do Nkwd.

     • Kojoto
      Kojoto :

      donald – z jednej strony racja, że kanalie się zdażają w każdym narodzie, ale weź też pod uwagę jaki wpływ na skundlenie Polaków miała sowiecka okupacja – te kilka dekad zrobiło z dużej części społeczeństwa autentyczne “gówno” (cytując Cat-Mackiewicza). Takiego zjawiska przed wojną i w czasie wojnynie było, nie na taką skalę. Było dokładnie odwrotne…

   • jwu
    jwu :

    @RAFALXJXJXJ A może ci przeciętni Izraelczycy ,podobnie jak my niewiele mogą? Co z tego ,że popsioczymy na forum ,ponarzekamy ,wyrazimy swoje opinie,skoro z nami i innymi Polakami nikt się nie liczy.

  • bob
   bob :

   @donald Bo u nas nie ma elity politycznej chcącej naprawdę rządzić Polska chcącej być przywódcami niepodległego Państwa. Jedni chcą potulnie siedzieć u stóp andzeli inni u stóp ameryki w efekcie żydów nią rządzących. W obecnych wyborach na prezydenta stanęła żydówka Clinton i Trump któremu politykę zagraniczna robi zięć Jared Kushner bez poparcia Żydów nikt tam nawet głośno nie pierdnie ( moim skromnym zdaniem ostatnim który próbował był JFK który chciał ponownie pod kontrole państwa przejąć ich Bank Narodowy wiemy jak to się dla niego skończyło i znowu możecie się czepiać że to teoria ale to jedyny sensowny motyw jaki badacze znaleźli) trzeba sobie zdawać sprawę z konsekwencji tego. Niestety wpływy Polonii w stanach mimo takiej liczebności są żadne nie możemy swojej polityki opierać na żadnym obcym państwie. Problemu nie mają z tym kraje jak Czechy czy Węgry więc geopolitycznie nie jest to wcale tak trudne oczywiście do tego trzeba bardziej racjonalnego podejścia do Rosji (putin wieczny nie jest ale jeśli będziemy odgrywać dla USA role warczącego psa na pewno łatwiej nie będzie ) gorzej z jakością polskich elit oni boją się rządzić wolą namiastkę rządzenia i profity z tego płynące

 2. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Czy dzisiaj też by ktos przyjał żyda pod swój dach i trzymał go przez chocby rok za darmo , prał, karmił , płacił za wode ,śmieci ,lekarstwa i chodzil za niego po zakupy ? A potem ten by go opluł i nazwał antysemitą i nazista tylko dlatego ,że już mógł i był bezpieczny ? Taka jest ta rasa .

 3. zefir
  zefir :

  No cóż Panie i Panowie,mimo tylu starań,chodzenia na kolanach,lat walki,klapki z oczu opadają i Polska budzi się z ręką w nocniku.W 50-tą rocznicę ogłoszenia przez MSZ ZSRR doktryny Breżniewa o ograniczonej Polski suwerenności,mamy jej lustrzane odbicie w wykonaniu MSZ Stanów Zjednoczonych-tym razem dla dobra żydostwa. “Wyrażamy obawę co do reperkusji,jakie ten dokument,o ile wejdzie w życie,może mieć dla strategicznego interesu Polski oraz jej relacji-włączjąc relacje ze Syanami Zjednoczonymi i Izraelem”–witaj drętwa mowo,skąd my to znamy?Polska,która poślubiła prawa Unii Europejskiej,ma je również rewaluować do praw USA zarządzanej przez Israel i żydostwo.O faktach,o argumentach nie należy dyskutować,Polsce przypisano bowiem pozycję leżącą,nie zaś dumną i w pionie stojącą.Może jednak wielu z nas odechce się USA,Hegemona,który Polskę nie pierwszy raz zdradza–tak na jego życzenie.

 4. Tutejszym
  Tutejszym :

  31 stycznia 2018 17:12 napisałem:
  “Panowie, skąd te emocje, to tylko geszeft.
  Nie ma to nic wspólnego z uczciwością czy moralnością.
  Przyjmijmy to takim jakim to jest, spokojnie.
  Róbmy swoje i nie przejmujmy się.
  Finis coronat opus.”
  Chodzi o wymuszenie “reparacji” wypłaconych dla “Przedsiębiorstwo Holokaust”.
  Mam pytanie:
  Jeżeli oddamy polską ziemię Żydom, sami sprzedamy się na mydło to Ich zaspokoimy?.
  Bo z Polaków niewolników żadna siła, żadna nacja nie potrafiła zrobić i nie zrobi.
  Jest to nasza próba wybicia się na podmiotowość w społeczności między narodowej.
  Łatwo nie będzie, zespoleni damy radę.
  Proponuję w ramach odszkodowań oddać im Tuska i paru innych.
  Tusku wróć, czekamy na Ciebie…

 5. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Żydzi wpędzą USA w kłopot prędzej, czy później, niemal wszystkie kraje zatoki są przeciwnikami Izraela, USA zmniejszy przez to swoje strefy wpływu. I tak szala zaczyna przeważać na korzyść Chin, tym bardziej niezrozumiałe straszenie Polaków, przez USA.