PILNE: Sejm przyjął ustawę o penalizacji banderyzmu

W dzisiejszym głosowaniu Sejm przyjął pakiet zmian w ustawie o IPN. W tym projekt zakładający penalizację banderyzmu w Polsce.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, dziś w Sejmie odbyło się 3. czytanie pakietu projektów zmiany ustawy o IPN, w tym ws. penalizacji banderyzmu w Polsce. W głosowaniu większość posłów, 279 z 414, opowiedziało się za jej przyjęciem. Projekt poparli wszyscy posłowie PiS, Kukiz’15 i PSL, a także obecni posłowie niezrzeszeni, w tym Robert Winnicki. Za penalizacją banderyzmu zagłosowała też większość koła Wolni i Solidarni, z wyjątkiem jego przewodniczącego, Kornela Morawieckiego, który wstrzymał się od głosu. Ponadto, za ustawą zagłosowało też 2 posłów PO i 5 z Nowoczesnej.

Od głosu wstrzymało się 130 posłów, niemal wszyscy z PO i Nowoczesnej. Przeciw było 5 posłów: Joanna Scheuring-Wielgus  i Adam Szłapka, a także posłowie proukraińskiego koła Unii Europejskich Demokratów: Stefan Niesiołowski, Jacek Protasiewicz i Stanisław Husowski.

Podczas debaty głos zabrał m.in.  znany proukraiński poseł PO Marcin Święcicki, który ponownie wezwał do niemówienia o „ukraińskich nacjonalistach” i apelował by mówić o „banderowskich nacjonalistach”. – Nie można stygmatyzować jednego narodu!

Podobnie później wypowiadał się poseł Stanisław Husowski z koła Unii Europejskich Demokratów.

Z kolei poseł K’15 Józef Brynkus zacytował fragmenty tzw. dekalogu ukraińskiego nacjonalisty. Pokazał też książeczkę „Bandera i ja”, dostępną m.in. w bibliotece szkolnej ukraińskojęzycznej szkoły w Bartoszycach.

PRZECZYTAJ: „Bandera i Ja”. Banderowska propaganda w polskiej szkole dla Ukraińców [+FOTO / +VIDEO]

Przeczytaj: Kukiz dla Kresów.pl: z propagowaniem banderyzmu w Polsce trzeba skończyć raz na zawsze

Poseł PSL Piotr Zgorzelski przypomniał, że w „zamrażarce sejmowej” leży projekt ustawy ws. 11 lipca. Przedstawiciel Kukiz’15, poseł Tomasz Rzymkowski podkreślał z kolei, że „jeśli chcemy mieć dobre relacje z naszymi sąsiadami, to budujmy je w oparciu o prawdę historyczną”.

PRZECZYTAJ: Rzymkowski w Sejmie: banderowców należy nazwać po imieniu – ukraińskimi nazistami [+VIDEO]

– Jeżeli będziemy żyli w zakłamaniu i mówili, że banderyzm, czyli mówiąc wprost – ukraiński nazizm, możemy tolerować, to jesteśmy w błędzie – mówił Rzymkowski. – Nie chcemy, aby na ziemi polskiej, ktokolwiek w jakikolwiek sposób gloryfikował te czyny. Za chwilę będziemy mieli taki test na hipokryzję: kto zagłosuje przeciw lub wstrzyma się od głosu, ten nie ma prawa mówić, ze walczy z nazizmem.

– Wczoraj mieliśmy wściekły atak na polski obóz narodowy, a dziś obronę ukraińskich nazistów – to jest haniebna polityka PO! – mówił z kolei poseł Robert Winnicki.

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki zwracał uwagę, że pakiet ustaw jest potrzebny, żeby mieć narzędzia prawne pozwalające państwu polskiemu na skuteczną walkę z takimi działaniami, jak pisanie o „polskich obozach śmierci”. Przywołał jako przykład działania Izraela. Zaznaczył, że głosowanie będzie testem na to, kto w Polsce realnie chce walczyć z nazizmem czy oczernianiem Polski.

Penalizacja banderyzmu w Polsce

Nowelizacja ustawy o IPN oprócz podstawowych zadań, naukowo-badawczego i ścigania zbrodni komunizmu i nazizmu, dopisuje w art. 1. zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i formacje ukraińskie kolaborujące z III Rzeszą. Dzięki temu, IPN będzie z większym naciskiem zajmował się tą kwestią, gdyż dotychczas nie wynikała z treści ustawy, ale raczej z kwestii związanych ze ściganiem zbrodni nazistowskich podczas II wojny światowej. Znacząco zmieni to filozofię funkcjonowania IPN. Wcześniej posłowie K’15 zaznaczali, że chodzi m.in. o zawarcie w ustawie jasno zdefiniowanej zbrodni ludobójstwa, dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i formacje kolaborujące, w których jest mowa wprost o ludobójstwie.

Kolejną rzeczą jest korelacja tych przepisów z odpowiednim artykułem ustawy, mówiącym o penalizacji osób, które podważają zbrodnie wskazane w art. 1, czyli zbrodnie komunistyczne, nazistowskie, a zgodnie z nowelizacją ustawy – również zbrodnie dokonane przez ukraińskich nacjonalistów i formacje ukraińskie kolaborujące z III Rzeszą. Nie będzie też możliwości gloryfikowania w Polsce Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i OUN-UPA czy Waffen-SS Gazlizien. Jak również materiałów, które mówią o ich „bohaterskich czynach”. Wszystko to zagrożone będzie karą pozbawienia wolności do 3 lat.

– To będzie też jasny sygnał dla państwa ukraińskiego, że w Polsce promowanie banderyzmu, mówienie, że UPA to byli bohaterowie, jest przestępstwem. Myślę, że przez to, że do tej pory tej kwestii nie podnosiliśmy i uciekaliśmy od niej, spowodowało, że na Ukrainie w tej chwili szaleje wojujący banderyzm – mówił wcześniej poseł Rzymkowski w rozmowie z portalem Kresy.pl.

Kresy.pl

43 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wolyn1943
  Wolyn1943 :

  Upowska dzicz szła wyrzynać polskie wioski na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w imię Ukrainy i dla Ukrainy, mało tego – upowscy ludobójcy uważali się za najlepszych synów swego narodu, a tu pojawia się poseł Ś. i odmawia im prawa do tożsamości narodowej… A kto upoważnił posła Ś. do wynarodowienia “najlepszych synów Ukrainy”?

 2. Hej Sokoly
  Hej Sokoly :

  Mam wielką nadzieję, że szanowni czytelnicy kresy.pl zdają sobie sprawy, że nie wszyscy Ukraińcy popierają Banderę, OUN-UPA i resztę ówczesnego i teraźniejszego nacjonalistycznego motłochu. Lecz odwrotnie: wspierają przejęcie takich ustaw jak również potępienia wszystkich dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów zbrodni. Bycie Ukraińcem jak najbardziej łączy się z prawdziwą miłością do Polski co by kto nie mówił. Pozdrawiam, Ukrainiec z Warszawy.

  • ProPatria
   ProPatria :

   Piszesz tak, bo pracujesz w moim kraju, z pobytu u nas czerpiesz korzyści. Wiem dobrze jak traktujecie Polaków na naszych ziemiach zagrabionych przez was, zarówno przyjezdnych jaki i miejscowych. Gdybyście mogli to wyrezalibyście nas wszystkich. Historia najdobitniej pokazuje, że upaińcy zawsze jak mięli popuszczone – bestialsko mordowali Polaków (np. rzeź humańska, 1918 r, 1939 r i lata późniejsze). Nie wciskaj mi więc żenujących tekstów o miłości stepowej dziczy do Polski i Polaków. Pomyliłeś fora, tu nie ma naiwnych Polaków wierzących w kretyńskie, wyświechtane banderowskie hasła o braterstwie i przyjaźni.

   • Hej Sokoly
    Hej Sokoly :

    @ProPatria Ja nie tylko “czerpię korzyści”, lecz również je daję na ile potrafię. Sumiennie płacę podatki z pracy, które, z tego co wiem, opłacają emeryturę starszym Polakom. I to jest moim zdaniem fair, tak jak powinno być. Nic nie ukrywam, nie kombinuję i nie “optymalizuję” podatków. Nie rozumiem też, dlaczego bym musiał “wyrżnąć” Polaków czy kogokolwiek innego. Tam, skąd przejechałem, przez 20 lat życia NIGDY nie słyszałem nic złego o Polakach, lecz odwrotnie, tylko o samych sukcesach Polski po 1989. Nie wiem, skąd Pan “dobrze wie” o traktowaniu Polaków na Ukrainie, nie będę poddawał to wątpliwości. Powiem tylko że ja też dobrze wiem, że większa część Ukrainy BARDZO pozytywnie traktuje Polaków i Polskę i na pewno nie ma żadnego złego umysłu wobec Was.

    • Adinocka
     Adinocka :

     @Hej Sokoly Dobry człowieku, przymusowa ukrainizacja i upokarzanie Polaków za Bugiem to codzienność. Fakty i przykłady: na oficjalnie prawie sto pięcdziesiąt tysięcy (deklaracje mino ludobóstwa bolszewickiego i szykan po powstaniu Ukrainy) Polaków na Ukrainie (nieoficjalnie do 900 tysiecy) istnieją słownie cztery polskie szkoły średnie (ta we Lwowie żeby istnieć musi mieć tablice ku czci Bandery) i kolejne cztery z polska klasą, słownie dwie podstawowe plus jedna z polską klasą (dzieci ze szkoły w Strzelczyskach, najbardziej polskiej wsi na Ukainie muszą co roku chodzić na uroczysko muzeum UPA by oddwać hołd mordercom swoich przodków i krewnych), odgórny zakaz Mszy w języku polskim na Dalszych Kresach np: w Sławucie, Szaróweczce, Szarogrodzie, Murafie, Barze, odmowa nauczania nawet fakultratywnego w języku polskim, odmowa zwrotu kosciołów ze sztandarową św. Magdaleną we Lwowie. itd… Dla porównania ile szkół ma oficjalnie podobnie liczna mniejszość węgierska na Zakarpaciu (a maja nawet Uniwersytety…)? Ile szkół mają Ukraińcy w Polsce?

  • Tutejszym
   Tutejszym :

   @Hej Sokoly Oby Pańskie zdanie i poglądy szeroko zapanowały na Ukrainie.
   Ukraina do Europy może wejść tylko przez Polskę i jej pomoc w tym dziele.
   Może rodziny Ukraińców których członkowie ratowali życie Polakom przed upowską rzezią przestaną się bać.
   Śpieszmy się kochać tych ludzi, tak szybko odchodzą, tak mało ich na tym świecie zostało.
   Dałby Bóg aby następne pokolenia Ukraińców i Polaków doczekały jasnych wspólnych czasów.
   Czy ten swój tekst przeczytałby Pan publicznie na Ukrainie?
   Róbmy swoje, innej drogi nie mamy.

   • Hej Sokoly
    Hej Sokoly :

    @Tutejszym Do obecnej Ukrainy jako państwa Wiatrowicza i reszty wieśniaków przy władzy mam takie podejście, że to jest mój kraj, ale nie moje państwo. Natomiast bardzo ważnym dla mnie jest rozumienie tego, że nawet na takim prawicowym portalu jak ten są ludzie, którzy uświadamiają to, że Ukraińcy są bardzo różni i duża ich część absolutnie nie przyjmuje sztucznej banderyzacji kraju.

  • MacGregor
   MacGregor :

   @Hej Sokoly Szanowny Panie, nikt rozsądny nie potępia Ukraińców jako takich – wg badań ś.p. prof. Poliszczuka, OUN-UPA popierało ledwie 2% mieszkańców. A poza tym winni jesteśmy cześć i pamięć sprawiedliwym Ukraińcom, którzy z narażeniem życia swojego i swoich rodzin ratowali Polaków w owych strasznych czasach -mam nadzieję, że ich pomnik stanie juz wkrótce

   pozdrawiam

   • Hej Sokoly
    Hej Sokoly :

    @MacGregor dziękuję za odpowiedź. Chciałbym wierzyć, że obecny ukraiński absurd nie może za długo trwać. Ten wstyd za swój kraj, który my jako Ukraińcy w Polsce odczuwamy z powodu antypolskich (zresztą nie tylko antypolskich, lecz antyrosyjskich, węgierskich itd.) działań naszych “władz”, jest żenujący.

  • Wolyn1943
   Wolyn1943 :

   @Hej Sokoly
   To prawda, nie każdy Ukrainiec to banderowiec, nie każdy w lipcu 1943 czyhał na polskie życie i mienie z siekierą, jak również i dziś nie każdy wielbi Banderę, Szuchewycza, etc. Niestety, w przestrzeni publicznej Ukrainy dominuje kurs ustalony przez władze, w oparciu o który trwa w najlepsze kult upowskich ludobójców. W tym duchu rośnie kolejne pokolenie młodych Ukraińców, a podobne głosy są (niestety) niezauważalne w dyskursie publicznym.

   • Hej Sokoly
    Hej Sokoly :

    @Wolyn1943 Z jednej strony, cieszę się, że czytam taki rozsądny komentarz, ale z drugiej jest mi przykro, bo niestety Pan ma rację. Ja chodziłem do szkoły tuż po rewolucji pomarańczowej i o Banderze wtedy rozmawiali tylko Juszczenko i historycy. Teraz dzieciom w szkole wbijają w głowy straszne rzeczy, po których może się wydawać że to właśnie UPA z Szuchewiczem na czele wyzwoliła Europę od nazistów, a cały wiek XX (do 1991) był szeregiem okupacji – imperialnej, polskiej, radzieckiej itd.

 3. jwu
  jwu :

  No to teraz się zacznie.Oczami wyobraźni ,już widzę poruszenie w ambasadzie ukraińskiej i siedzibie ZUwP.Buhahahahaaaa.Ciekawe co teraz będą grali na uroczystościach Panhydy w Przemyślu i co będą mówić na grobach banderowców w Pikulicach. Mam nadzieję ,że “Czerwona kalina” już nie przejdzie?

 4. Tutejszym
  Tutejszym :

  Dzięki Bogu i Jego łasce umożliwienia powiedzenia prawdy przez Polaków.
  „W dzisiejszym głosowaniu Sejm przyjął pakiet zmian w ustawie o IPN.
  W tym projekt zakładający penalizację banderyzmu w Polsce.
  Nie będzie też możliwości gloryfikowania w Polsce Stepana Bandery,
  Romana Szuchewycza i OUN-UPA czy Waffen-SS Gazlizien.
  Jak również materiałów, które mówią o ich „bohaterskich czynach”.
  Wszystko to zagrożone karą pozbawienia wolności do 3 lat.”

 5. ProPatria
  ProPatria :

  NARESZCIE !!! Z drugiej jednak strony HAŃBĄ dla państwa polskiego jest fakt tak późnego przyjęcia ustawy o penalizacji wszystkiego związanego z mordercami banderowskimi oraz brak WŁAŚCIWEGO (obowiązująca uchwała jest niewystarczająca) uszanowania pamięci naszych pomordowanych Rodaków…

 6. Accipiter
  Accipiter :

  Nie chwalmy dnia przed zachodem słońca. Pamiętajcie, że jeszcze ustawa musi przejść przez Senat i musi ją podpisać “Adrian” vel Prezydent Polski. Najbardziej niepewny jest Duda. Więc nie ma co przedwcześnie się cieszyć. Tym bardziej, że kara jest i tak śmiesznie niska.

 7. zefir
  zefir :

  Jak teraz będziemy postępować z banderowską gnidą Wjatrowyczem? Przecież ta menda non stop podważa zbrodnie dokonane przez ukraińskich nazistów,ukroformacje kolaborujące z III Rzeszą Niemiecką w ramach czystek etnicznych.To jego myśl przewodnia gloryfikuje na Ukrainie Stefka Banderę,Szuchewiczów,Waffen-SS-Galizien i OUN-UPA,czyniąc z bestialskich morderców ukraińskich herojów. Czy polski IPN nadal przed tą banderowską gnidą będzie klękał,będzie ją zapraszał,wysłuchiwał jego bredni,udostępniał swoje archiwa? Czy jak banderowski cwel zapowiadał,wjeżdżał będzie do Polski kiedy zechce?

 8. SobiePan
  SobiePan :

  Publikujemy listę posłów, którzy podczas piątkowego głosowania nad sprawozdanie Komisji o projektach ustaw o zmianie ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i niektórych innych ustaw albo zagłosowali przeciwko penalizacji banderyzmu, albo wstrzymali się od głosu.
  Głosowali przeciwko ustawie o wprowadzeniu penalizacji banderyzmu w Polsce:

  Nowoczesna
  SCHEURING-WIELGUS JOANNA
  SZŁAPKA ADAM

  UED
  HUSKOWSKI STANISŁAW
  NIESIOŁOWSKI STEFAN
  PROTASIEWICZ JACEK

  Wstrzymali się od głosu:

  PO
  GRABIEC JAN
  NEMŚ ANNA
  ŚLEDZIŃSKA-KATARASIŃSKA IWONA
  GRUPIŃSKI RAFAŁ
  NEUMANN SŁAWOMIR
  ŚWIĘCICKI MARCIN
  AJCHLER ZBIGNIEW
  HANAJCZYK AGNIESZKA
  NIEDZIELA DOROTA
  TOMCZAK JACEK
  ARŁUKOWICZ BARTOSZ
  HENCZYCA BOŻENA
  NIEMCZYK MAŁGORZATA
  TOMCZYK CEZARY
  ARNDT PAWEŁ
  HIBNER JOLANTA
  NITRAS SŁAWOMIR
  TRZASKOWSKI RAFAŁ
  AUGUSTYN URSZULA
  JANYSKA MARIA MAŁGORZATA
  NOWAK TOMASZ PIOTR
  TYSZKIEWICZ ROBERT
  AZIEWICZ TADEUSZ
  KAMIŃSKA BOŻENA
  NYKIEL MIROSŁAWA
  URBANIAK JAROSŁAW
  BAŃKOWSKI PAWEŁ
  KIDAWA-BŁOŃSKA MAŁGORZATA
  NYKIEL WŁODZIMIERZ
  WASILEWSKA ANNA
  BIERNACKI MAREK
  KIERWIŃSKI MARCIN
  OBRYCKI NORBERT
  WIELICHOWSKA MONIKA
  BOROWCZAK JERZY
  KLUZIK-ROSTKOWSKA JOANNA
  OKŁA-DREWNOWICZ MARZENA
  WILCZYŃSKI RYSZARD
  BUDKA BORYS
  KOCHAN MAGDALENA
  PAPKE PAWEŁ
  WILK WOJCIECH
  BUKIEWICZ BOŻENNA
  KOŁACZ-LESZCZYŃSKA AGNIESZKA
  PĘPEK MAŁGORZATA
  WITCZAK MARIUSZ
  CHMIEL MAŁGORZATA
  KOŁODZIEJ EWA
  PIECHOTA SŁAWOMIR JAN
  WÓJCIK MAREK
  CHYBICKA ALICJA
  KONWIŃSKI ZBIGNIEW
  PIOTROWSKA TERESA
  ZIEMNIAK WOJCIECH
  CICHOŃ JANUSZ
  KOPACZ EWA
  PLOCKE KAZIMIERZ
  ZIÓŁKOWSKI SZYMON
  CIEŚLIŃSKI PIOTR
  KOSECKI ROMAN JACEK
  PROTAS JACEK
  ŻMIJAN STANISŁAW
  CIMOSZEWICZ TOMASZ
  KOSTUŚ TOMASZ
  RADZISZEWSKA ELŻBIETA
  CZERNOW ZOFIA
  KROPIWNICKI ROBERT
  RAŚ IRENEUSZ
  CZERWIŃSKI ANDRZEJ
  KRZĄKAŁA MAREK
  ROZPONDEK HALINA
  DROZD EWA
  KRZYWONOS-STRYCHARSKA HENRYKA
  RUSZCZYK LESZEK
  DUNIN ARTUR
  KUCHARSKI TOMASZ
  RUTKOWSKA DOROTA
  DZIKOWSKI WALDY
  LASSOTA JÓZEF
  RUTNICKI JAKUB
  FABISIAK JOANNA
  LENARTOWICZ GABRIELA
  RZĄSA MAREK
  FRYDRYCH JOANNA
  LENZ TOMASZ
  SCHETYNA GRZEGORZ
  GADOWSKI KRZYSZTOF
  LESZCZYNA IZABELA
  SIBIŃSKA KRYSTYNA
  GAJEWSKA KINGA
  MAŁECKA-LIBERA BEATA
  SIEMONIAK TOMASZ
  GAPIŃSKA ELŻBIETA
  MARCHEWKA ARKADIUSZ
  SKOWROŃSKA KRYSTYNA
  GAWLIK ZDZISŁAW
  MĘŻYDŁO ANTONI
  SONIK BOGUSŁAW
  GAWŁOWSKI STANISŁAW
  MILLER RAJMUND
  STASIŃSKI MICHAŁ
  GELERT ELŻBIETA
  MŁYŃCZAK ALDONA
  SUSKI PAWEŁ
  GIERADA ARTUR
  MROCZEK CZESŁAW
  SZCZERBA MICHAŁ
  GŁOGOWSKI TOMASZ
  MRZYGŁOCKA IZABELA KATARZYNA
  SZUMILAS KRYSTYNA
  GOLBIK MARTA
  MUCHA JOANNA
  SZYDŁOWSKA BOŻENA
  GRABARCZYK CEZARY
  MYRCHA ARKADIUSZ
  SZYMAŃSKI TOMASZ

  Nowoczesna
  DOLNIAK BARBARA
  RUCIŃSKI MAREK
  GASIUK-PIHOWICZ KAMILA
  SCHMIDT JOANNA
  LIEDER EWA
  STĘPIEŃ ELŻBIETA
  LUBNAUER KATARZYNA
  SUCHOŃ MIROSŁAW
  MEYSZTOWICZ JERZY
  TRUSKOLASKI KRZYSZTOF
  PETRU RYSZARD
  ZEMBACZYŃSKI WITOLD
  ROSA MONIKA

  WiS
  MORAWIECKI KORNEL

 9. jaro7
  jaro7 :

  O p(osłach) PO i Szłapce i Wielgus(skrajne lewactwo) szkoda pisać ,sami sobie wystawili świadectwo.Co do tego głosowania,zobaczymy efekty w “praniu”,a nie na papierze który wszystko przyjmie.Wczoraj skazano w Przemyślu Polaków za atakowanie banderowca który w sadzie mówił że bandera to jest ‘bohater’-zero reakcji sadu(i tego się obawiam że sądy będą ścigać TYLKO Polaków.PiS-owi nie wierzę w jego deklaracje,zrobili to jak zwykle pod publiczkę,to “fałszywi” patrioci.

  • lp
   lp :

   @jaro7 Obawiam się, że Twoja diagnoza jest słuszna i pisowi chodzi jedynie o pozory. Gdyby szczerze chcieli unormować stosunki z banderlandem na zasadach wzajemności to zrobili by to dawno. Nie mogąc wprost dłużej olewać społecznej presji (wszak wybory tuż, tuż!) dopuścili do procedowania w sejmie ale od projektu do obowiązującego prawa droga jeszcze długa i będą mieli możliwość jego u()pienia nie raz.

 10. jwu
  jwu :

  Mnie martwi cisza w mediach.Zero informacji na ten temat.Żeby się nie okazało ,że jest to celowa cisza i jak Senat odrzuci, to nikt nie będzie protestował.Bo tą informację zna tylko niewielka grupa Polaków(czytelnicy Kresy.pl i paru niszowych mediów).

 11. Bohdan Staszynski
  Bohdan Staszynski :

  Osobiście najbardziej cieszy mnie to, że będę mógł reagować jeśli spotkam się z tym gównem, bez obaw o atak rasistowski.
  Np. ukr ma za szybą w tirze na polskich rejestracjach flagi niebiesko żółtą i czerwono czarną… Znajduję cegłówkę i robię zdjęcia przed i po akcji.
  i zbieram brawa za obywatelską postawę 🙂

 12. sternik1
  sternik1 :

  Tak naprawdę jest do dopiero początek drogi do prawdy o bandyckiej (u)krainie. I na nic mydlenie oczu przez “uczciwych” ukroli typu /hej sokoly/ ,czy jemu podobnych “przyjaciół Polski”. “Nigdy, przenigdy nie wierz (u) kraińcowi, to bestie w ludzkiej skórze” – to słowa mojego śp. dziadka, ppor. uczestnika Bitwy o Lwów (listopad 1918-maj 1919). Oczywiście tyczyło to tej tchórzliwej, zdradliwej nacji zachowania na polu walki, ale przecież czy na Wołyniu nie było dalszego potwierdzenia dla tej właśnie opinii? Bestialskie, niepojęte wymordowanie “zbrojnego ramienia Lachów” w postaci niemowląt nabitych na sztachety, rozprutych kobiet i rozbitych siekierami głów starców wiszących nad grobem jest tego najbardziej tragicznym, ale i najlepszym potwierdzeniem. Przychylam się z całą stanowczością do odpowiedzi uczestnika o nicku “ProPartia”-banderowskie hasła o “braterstwie i przyjaźni” NIKOGO zdrowo myślącego nigdy nie zwiodą.

  • Hej Sokoly
   Hej Sokoly :

   @sternik1 Od miejsca gdzie mieszkam na Ukrainie, do Wołynia to dobre 800-900 km, nie ja, ani nikt z mojej rodziny nie był tam nigdy w życiu. Dziadkowie byli w Armii Radzieckiej (nawet nie Czerwonej), i też nie mają nic do wydarzeń na Wołyniu i Małopolsce pod czas wojny. Czy mimo wszystko jestem dla Pana “banderowcem”? I nawet gdybym był Polakiem z obywatelstwem Ukrainy?

    • Hej Sokoly
     Hej Sokoly :

     @jwu akurat o swoje dzieci się nie martwię. O ile Polska pozwoli mi zostać tu na dłużej, moje dzieci będą chodziły do polskiej szkoły i uczyć się według panujących tu zasad (w tym w stosunku do UPA i Bandery). Z rodziny też tego nie wyniosą, bo napewno nie będzie w niej szacunku do tamtych formacji wojskowych oraz ich przywódców.

     • jaro7
      jaro7 :

      @Hej Sokoly Nie ufam ukrom,ale jeżeli to co piszesz jest tożsame z tym co robisz i myślisz to ok.Może tacy jak ty sa światełkiem w tunelu dla waszego kraju,bo jak nadal ton będa nadawać banderowskie debile to źle skończycie.Sa wykorzystywani do różnych celów choć nie mają o tym zielonego pojęcia.Co do Ciebie jeżeli piszesz szczerze ,PODKREŚLAM szczerze to jestem w stanie życzyć ci powodzenia.Ale TYLKO w takim wypadku.

     • Hej Sokoly
      Hej Sokoly :

      @jaro7 nie mam powodu pisać nie szczerze. W końcu tu jest anonimowość, każdy chyba pisze co myśli.
      Chodziło mi tylko o to, żebyście nie myśleli, że na Ukrainie tylko sami banderowcy. Jest ich coraz więcej, to prawda. Totalna bieda, propaganda, alternatywna historia Wiatrowicza temu tylko sprzyjają. Ale są normalni, którzy mają UPA tam samo, gdzie Polacy.
      Polakiem nigdy nie zostanę, bo Ojczyzny się nie wybiera. Ale i Banderę gloryfikować też nigdy nie będę pod żadnym warunkiem, niech mi nawet odbiorą obywatelstwo i zakażą wjazdu na Ukrainę. Pozdrawiam

 13. RAFALXJXJXJ
  RAFALXJXJXJ :

  Panowie – uchwała to jeszcze nie ustawa . Zanim przyklaśniemy antybanderowskie prawo moga pojawić sie naciski ze strony USA na poniechanie tej ustawy. Podobnie jak w 2017r. kiedy ambasador USA w Warszawie naciskał na wyciszenie ustawy wołynskiej. Jeszcze sojusznik może nas niemiło zaskoczyć znowu składając nas na ołtarzu stosunków z Ukrainą przeciw Rosji. Obym sie mylił.

 14. Sun Escobar
  Sun Escobar :

  Senat odrzuci. Mieliśmy ich próbkę ostatnio z senatorem, którego obronili przed prokuraturą. W senacie jest reprezentowany antypolski interes, łącznie z PISowymi senatorami. Gdyby zlikwidować senat, Polacy by odetchnęli. W senacie jest cmentarzysko wielu cennych ustaw dla nas.

 15. Gaetano
  Gaetano :

  Oczywiście dobrze się stało, że ustawa przeszła, na zatwierdzenie i wdrożenie ustawy trzeba jeszcze poczekać. Osobną kwestią jest jej realizacja, jak w praktyce będzie się ona sprawdzać. Wiara w “szlachetność” i nagłe nawrócenie pisiatych, co dostali przyzwolenie z góry, może prowadzić na manowce. Niemal trzy dekady oczekiwania – znamienne. W mediach głównego ścieku podobno cisza – również. Należy na to wszystko spojrzeć z wielkim dystansem, bo hurraoptymizm jest tu nie na miejscu.

  Ale, ale; błyskawicznie, jak z bicza strzelił, zaraz znalazł się jeden cwany ukr, rodem z zuwp, bardziej kochający Polaków niż Polacy samych siebie. I jakoś tak dziwnie się sprawy potoczyły, że trafił nigdzie indziej, tylko na kresy.pl. Któż by na to wpadł?
  Przedstawiciele tego niby-narodu bynajmniej żadnym pięknym uczuciem do Polski nie pałali. Jak wiadomo, było zgoła inaczej. Ci wszyscy z nich, którzy tak kochają Polskę, czy też zapałają miłością, gdyby, czysto hipotetycznie, Polska zażądała zwrotu ukradzionych nam ziem aż do Zbrucza, za które nasi przodkowie przelewali polską krew? Nie wspominając o innych narodach, którym ziemie zostały bezkarnie ukradzione? Jakiekolwiek przeświadczenie o “miłości” stepowej dziczy do nas to czysta naiwność.
  Uczmy się na historii; ona nie kłamie i wszystko pokazuje jak było i daje nauczkę na przyszłość. Zawsze należy wyciągać wnioski, konsekwencje, ale my tego nie robimy. W dobrotliwym i złudnym oczekiwaniu na jakąś nadzieję, pozorne wybaczenie, na “było, minęło i nie wróci więcej”.
  Żadnych złudzeń.

  • Hej Sokoly
   Hej Sokoly :

   @Gaetano A nie przypuszcza Pan, że można od kilku lat czytać kresy.pl, ale dopiero teraz coś tu w końcu skomentować? Czy Pan się rejestruję i wypowiada się na wszystkich stronach, na których Pan bywa?

   Od czasów, kiedy tu [na kresach.pl] jestem i czytam wpisy oraz komentarzy, zastanawiałem się, czy wszyscy tu są totalnie antyukraińscy czy tak tylko się wydaje. Nie mam złudzeń co do współczesnej Ukrainy jako probanderowskiego i coraz bardziej anty- [-rosyjskiego, -polskiego, -węgierskiego] państwa, ale dziwi mnie to, że aż tyle ludzi tu ogranicza swoje rozumienie Ukrainy i Ukraińców wyłącznie Kresami Wschodnimi i OUN-UPA. Czy wypowiadając się na tematy związane z Ukrainą nie należy przynajmniej raz zobaczyć ten kraj osobiście i mieć WŁASNĄ opinię? Ja zanim pozwoliłem sobie napisać coś na prawicowym portalu, spędziłem 7 lat w Polsce i wysłuchałem setki opinii Polaków od Słubic i Zielonej Góry do Przemyśla i Rzeszowa z różnych zagadnień historycznych.

   Dziennikarzy kresów.pl robią bardzo dobrą i przyzwoitą robotę, ale świat się nie ogranicza jedynie portalami prawicowymi, chyba nie? Gdyby Pan bodajże raz pojechał na wschód od Iwano-Frankowska, wiedział by Pan, że między reprezentującym zachód Ukrainy Lwowem i Charkowem, Dniepropietrowskiem albo nawet Donieckiem leży przepaść pod każdym względem. Językowa, kulturowa, światopoglądowa. Wiatrowicz chce tę przepaść zlikwidować, i coś mu się niestety już udaje, ale mam nadzieję, że ten wieśniak zniknie z przestrzeni publicznej wcześniej, niż tacy jak Bandera zostaną bohaterami na drugim brzegu Dniepra.

   Wydaje mi się, że Polakom jako narodowi monoetnicznemu ciężko zrozumieć, jak może wyglądać sytuacja w kraju skrojonym z kilku innych. Czy etniczni Rosjanie, Węgrowie, Polacy, Rumuni którzy mają obywatelstwo Ukrainy (a więc są Ukraińcami) też automatycznie są banderowcami?

 16. Kas
  Kas :

  Chciałbym poruszyć trochę inny wątek, nie wiążący się z penalizacją banderyzmu w Polsce ale też dotyczący symboliki banderowskiej. Nie znalazłem na KRESACH artykułu na ten temat dlatego napiszę o tym tutaj. Na stronie internetowej “Kuriera Galicyjskiego” (czasopismo Polaków na Ukrainie) opublikowano artykuł o zabitym w Donbasie żołnierzu ukraińskim ze Stanisławowa, niejakim Andriju Wytwickim (Andrzeju Witwickim). Z artykułu wynika, że był rzymskim katolikiem (niedoszły ksiądz) więc przypuszczalnie był polskiego pochodzenia. W artykule zamieszczono też zdjęcie z Mszy pogrzebowej w kościele Chrystusa Króla w Stanisławowie. Cóż widać na tym zdjęciu? Trumna poległego przykryta jest dwiema flagami: ukraińską, co zrozumiałe bo nieboszczyk służył w ukraińskim wojsku, oraz… banderowską. Po obu bokach trumny stoi dwóch osobników trzymających flagi: ukraińską i znowu banderowską. No byłem w szoku i nadal jestem. W kościele rzymsko – katolickim, do którego uczęszczają wierni w większości zapewne pochodzenia polskiego, umieszczono symbole organizacji, która “zawodowo” trudniła się mordowaniem Polaków, w tym ponad 100 księży rzymskokatolickich. Nie wiem jak to interpretować. Nasuwa mi się cały szereg pytań Czy taki wystrój jest narzucany odgórnie przez władze gdy pogrzeb dotyczy wojskowego? Czy to nieboszczyk i jego rodzina sobie tego życzyli? Czy Polacy ze Stanisławowa mają już tak sprane mózgi propagandą Wiatrowycza, że im to nie przeszkadza, a może są tak zastraszeni i dlatego godzą się na coś takiego? Czy to może tzw. “syndrom sztokholmski”? Jak to możliwe że proboszcz tej parafii oraz księża celebrujący nabożeństwo zgodzili się na to? Jaką politykę prowadzi Kościół Rzymsko – Katolicki na Ukrainie wobec wiernych narodowości polskiej i polskiego pochodzenia? Czy nie jest to przymusowa ukrainizacja? Nie potrafię odpowiedzieć sobie na te pytania. Może Redakcja KRESÓW albo ktoś z szanownych czytelników potrafi mnie oświecić, bo ja już całkiem głupi się czuję. Co do postawy Kościoła Rzymsko – Katolickiego mam jednak brzydkie podejrzenia. Wszedłem na stronę internetową tej parafii i wybrałem polską wersję językową (są jeszcze ukraińska i angielska). W zakładce “Katecheza” (w polskiej wersji językowej) harmonogram lekcji religii w całości po ukraińsku, ani słowa po polsku. W zakładce “Aktualności” (też w polskiej wersji językowej) tylko nagłówki były po polsku, cała reszta po ukraińsku. A nie, przepraszam, prośba o wsparcie finansowe zakończona numerem konta do wpłat napisana bardzo ładną polszczyzną, czyli można. Może jeszcze gdzieś tam piszą coś po polsku ale już mi się nie chciało sprawdzać innych zakładek. Wklejam link do artykułu z “Kuriera Galicyjskiego” na temat tego pogrzebu.

  http://www.kuriergalicyjski.com/actualnosci/6550-jeszcze-jedna-smierc-na-donbasie-zginal-byly-seminarzysta

  • jwu
   jwu :

   @Kas To jest analogią do tego, co się działo w lesie pod Wodzisławiem.Tam paru debili czciło hitlerowców ,a tu na Ukrainie Banderowców.Zresztą rozumiem ich zachowanie.Przy (całkowitym) braku odpowiedniego wsparcia ze strony polskiego MSZ ,ci Polacy są pozostawieni samym sobie i boją się własnego cienia.