W piątek podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Według przedstawicieli Dudy, o rozmowę poprosiła strona amerykańska.

Jak poinformowało radio RMF FM, prezydenci Duda i Trump rozmawiali na temat dwustronnej współpracy gospodarczej, w tym w obszarze energetyki. Rozmowa dotyczyła też amerykańskich inwestycji w Polsce.

W rozmowie z RMF FM szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski powiedział, że to Amerykanie sami poprosili o tę rozmowę.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– Prezydent RP Andrzej Duda podczas szczytu w Davos spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Rozmowa dotyczyła współpracy gospodarczej Polski i Stanów Zjednoczonych szczególnie w obszarze energetyki oraz inwestycji amerykańskich firm w Polsce – poinformował Szczerski. Szef gabinetu prezydenta zaznaczył przy tym, że obaj prezydenci potwierdzili „bardzo dobry stan relacji politycznych obu krajów oraz swoją osobistą wzajemną sympatię”. Bliższe szczegóły rozmowy nie zostały zaprezentowane.

Wcześniej zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i jego otoczenie zwracało uwagę na realną możliwość spotkania z Donaldem Trumpem, choć w agendzie takiego spotkania nie było. Okoliczności wskazują, że doszło do krótkiego spotkania i rozmowy obu prezydentów na korytarzu kompleksu w Davos. Biały Dom jak dotąd nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu w tej sprawie.

Na antenie TVP Info Duda mówił niedawno, że Trump jest oczekiwanym gościem w Davos:

– Prezydent Stanów Zjednoczonych jest zawsze oczekiwany, wiem to już doskonale. Zdążyłem się już przekonać w trakcie tych spotkań, że prawda jest taka, że to jest największe na świecie mocarstwo. Kiedy przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych to zawsze skupia na sobie uwagę.

W piątek rano Donald Trump odbył oficjalnie spotkania dwustronne m.in. z prezydentem Rwandy, Paulem Kagame oraz prezydentem Szwajcarii Alainem Bersetem. Wczoraj odbył rozmowy m.in. z premier Wielkiej Brytanii Theresą May oraz premierem Izraela, Benjaminem Netanjahu.

Przeczytaj: Indie w obronie globalizacji pośrednio krytykują USA – przemówienie premiera Modiego w Davos

W piątek wieczorem Duda spotka się w Warszawie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, który również przybędzie do Polski prosto ze szczytu w Davos. Według polskiego prezydenta, głównym tematem jego rozmowy z szefem amerykańskiej dyplomacji będą kwestie bezpieczeństwa oraz obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

W sobotę rano z sekretarzem stanu USA będą rozmawiali premier Mateusz Morawiecki i szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Przeczytaj także: Morawiecki: przez ostatnie 25 lat rozwój Polski opierał się o zależność od zagranicy

Rmf24.pl / Kresy.plZbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz