Lidl jest bliski otwarcia sklepów w niedziele niehandlowe, korzystając z wyjątku dotyczącego placówek pocztowych – informuje Business Insider Polska. Z informacji medium wynika, że Lidl sonduje załogi poszczególnych sklepów na temat możliwości ich otwarcia w niedziele niehandlowe. Sieć handlowa zamierza skorzystać z wyjątku, który został przewidziany dla placówek pocztowych.

Otwarte miałyby zostać te sklepy sieci, które działają w pobliżu innych placówek czynnych w drugi dzień weekendu, głównie Biedronek. Biedronka jest głównym konkurentem Lidla. „To właśnie decyzja Biedronki o otwarciu ponad 240 placówek w niedziele objęte zakazem handlu zmobilizowała Lidla do działania” – napisał Business Insider Polska w ubiegły piątek.

Medium przypomina, że początkowo Lidl deklarował, że nie otworzy sklepów w niedzielę. Źródło z sieci handlowej Lidl tłumaczy, że zmiana ma być spowodowana dużą liczbą Biedronek, które otwierają się w niedziele.

Zobacz także: Biedronka otwiera sklepy w niedziele. Związkowiec: pracownicy idą na zwolnienia, nie chcą pracować

„Aktualnie rozważamy różne scenariusze” – oświadczyła Aleksandra Robaszkiewicz, head of corporate communications and CSR w Lidl Polska.

Poczta Polska poinformowała w lipcu bieżącego roku, że wprowadza możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronka. Wspomniany rodzaj działania umożliwia sieci handlowej ominiecie prawa o wolnych niedzielach.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec czerwca Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości oświadczył, że nowelizacja ustawy, która ma uszczelnić prawo o wolnych niedzielach, jest już gotowa. Poseł deklarował, że partia rządząca dała zielone światło na nowelizację prawa w tym zakresie. Jednak Jan Strzeżek, szef gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Gowina ujawnił w rozmowie z portalem „Wirtualnemedia.pl” stanowisko Porozumienia w opisywanej sprawie. „Jesteśmy zwolennikami tego, żeby w czasie walki z pandemią koronawirusa nie sprawiać, żeby małe i średnie przedsiębiorstwa miały dodatkowe obostrzenia. Bardziej jesteśmy zwolennikami wspierania przedsiębiorców. W czasie pandemii koronawirusa powinniśmy liberalizować, a nie zaostrzać przepisy dotyczące przedsiębiorców” – oświadczył Strzeżek. Projekt trafił do Sejmu w połowie lipca br.

Głównym celem zmian ma być uszczelnienie „furtki”, jaką jest otwieranie sklepów spożywczych w niedzielę pod pretekstem działalności pocztowej. Prace nad nowelizacją ustawy miały nabrać tempa po tym, jak Kaufland ominął przepisy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Kaufland po reakcji związków zawodowych i Kościoła wstrzymuje otwarcie sklepów w niedzielę

Przypomnijmy, że według doniesień medialnych z maja br., także nawiązanie współpracy z kontrolowaną przez PKN Orlen firmą Ruch w zakresie świadczenia usług pocztowych umożliwi sklepom – m.in. placówkom spożywczym – zalegalizowanie działalności w niedziele objęte zakazem handlu. W ubiegłym miesiącu gośćmi telewizji internetowej Kresy TV były: Marzena Gradecka, twórca Polskiej Grupy Drogeryjnej i prezes sieci Drogerii Jasmin oraz Grażyna Raniewicz-Lis, Prezes PSS „Społem”, które zwracały uwagę, że rząd pozwala obchodzić przepisy gwarantujące wolne niedziele.

Zobacz także: Polskie rodzinne sklepy popierają niedziele wolne od handlu

Czytaj także: Media: zakaz handlu daje rekordowe obroty małym sklepikarzom

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz