Wolne niedziele znów zaczynają być fikcją. Kilkaset sklepów sieci Biedronka ma otworzyć się w najbliższą niedzielę – informują związkowcy zakładowej Solidarności. Będą działać jako placówki medyczne lub czytelnie. Firma na razie nie komentuje sprawy.

Portal Wirtualne Media przypomina, że doniesienia sugerujące, iż Jeronimo Martins Polska planuje otwarcie w niedziele niehandlowe sklepów Biedronki, które miałyby zyskać status placówek medycznych, pojawiły się ponad miesiąc temu. Medium zaznacza, że sieć przez ostatnie tygodnie analizowała prawne możliwości w tym zakresie. W innych sieciach miały trwać podobne analizy. Informacje związkowców wskazują, że sklepy Biedronka mają działać jako placówki medyczne lub czytelnie. „Mamy informacje, że jest to już przesądzone” – podkreśla przewodniczący zakładowej Solidarności Piotr Adamczak, cytowany w środę przez portal Radia Poznań.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4341.49 PLN    (19.73%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Pracownicy i kierownicy sklepów do nas dzwonią i przekazują nam informacje, które oni otrzymują za pomocą SMS-ów lub mailowej poczty służbowej. Pojawiały się też firmy zewnętrzne, które instalowały jakieś łącza w sklepach dla tych 'placówek medycznych’. To jest już pewne, bo takie wytyczne kierownicy sklepów dostali, że mają planować ludzi do pracy na pierwszą niedzielę sierpnia” – dodaje Adamczak.

Biuro prasowe Jeronimo Martins Polska nie odpowiedziało na pytania o ewentualne otwarcie sklepów Biedronka we wszystkie niedziele – wskazuje Radio Poznań.

Portal Wirtualne Media zwraca uwagę, że zabieg tego typu stosują od niedawna niektóre placówki Globi i Carrefour Express, które należą do franczyzobiorców (decyzja o ich otwarciu nie zapadła w centrali Carrefoura). Już wiosną br. w taki sposób zdecydował się działać też jeden ze sklepów sieci Intermarche.

„Standy z książkami mają pojawić się przy wejściu. Klient wchodząc będzie brał egzemplarz, a kaucja za niego zostanie mu doliczona do zakupów. Dostanie też voucher na tę kwotę, który będzie mógł sobie wykorzystać przy następnych zakupach” – powiedział „Dziennikowi Wschodniemu” pracownik jednego ze sklepów Biedronka w Lublinie.

Zobacz także: Rząd sabotuje wolne niedziele – Marzena Gradecka, Grażyna Raniewicz-Lis [+VIDEO]

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę reguluje m.in. pracę sklepów. Ustawa była już w tym roku nowelizowana, ponieważ niektóre sieci otwierały markety, jako placówki pocztowe.

W lipcu ub. roku Poczta Polska wprowadziła możliwość odbioru przesyłek bezpośrednio w sklepach Biedronki, co umożliwiało sieci handlowej działalność w niedziele. Z tej samej możliwości korzystały markety budowlane. Już we wrześniu ub. r. przepisy były nowelizowane, by uszczelnić wspomnianą lukę.

Zobacz także: „DGP”: właściciel Biedronki wyprowadził z Polski ponad 2 mld złotych

radiopoznan.fm / wirtualnemedia.pl / dziennikwschodni.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz