Szef Nowej Nadziei i jeden z liderów Konfederacji, Sławomir Mentzen opowiedział się m.in. za legalizacją marihuany i pokera, likwidacją 500 plus i zakazu handlu w niedziele. Jednocześnie, dystansuje się od haseł wzywających do wyjścia z UE i bagatelizuje temat aborcji, który „w praktyce nikogo nie interesuje i nie wpływa na niczyje życie”.

W wywiadzie dla Radia Zet Sławomir Mentzen, szef partii Nowa Nadzieja (dawn. KORWiN) i jeden z liderów Konfederacji przedstawił szereg propozycji programowych. Zapewniał, że jest przygotowany do rozmowy o podatkach i o tym „co należy zrobić, żeby Polakom żyło się lepiej”. Zaproponował m.in. zniesienie podatku PCC (od czynności cywilno-prawnych) o zakupu mieszkań.

– Niesprawiedliwe jest to, że kiedy młodzi ludzie chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie, to jeszcze państwo im dokłada dodatkowy podatek PCC, przez co mieszkanie jest jeszcze droższe – zaznaczył polityk.

Podkreślił też, że „trzeba przestać wydawać pieniądze na głupoty”. Wymienił tu podatek tonażowy, zaznaczając, że w ostatnich latach, mimo kosztów poboru, przynosił on ujemne wpływy. Dopytywany później, czy wszystkie programy socjalne, jak np. 500 plus, nie mają sensu, Mentzen powiedział, że w Polsce obecnie dzietność jest niższa niż przed wprowadzeniem tego świadczenia.

– Ten program, jeśli chodzi o stronę demograficzną, kompletnie nie działa – oświadczył. Przyznał, że 500 plus należy znieść, zastrzegając zarazem, że to jego prywatne zdanie.

Szef Nowej Nadziei pytany był też o to, czy poprze zniesienie zakazu handlu w niedzielę. Odparł, że obecna ustawa, regulująca tę kwestię, „jest całkowicie absurdalna”, ponieważ „dyskryminuje niektóre formaty sklepów”. Uważa, że jest ona „do wymiany” i „nie powinna [była] zostać uchwalona”. – Jestem zwolennikiem tego, żeby ludzie mogli pracować wtedy, kiedy chcą – dodał.

Mentzen oświadczył też, że zdecydowanie popiera legalizację marihuany i podejmie ten temat. Dodał też, że w Polsce należy oficjalnie zalegalizować pokera. – Państwo powinno przestać interesować się tym, jak ktoś się relaksuje, jak spędza czas ze znajomymi – skomentował jeden z liderów Konfederacji. Dopytywany, czy „Maryśka plus” to nowe hasło tej partii, odparł, że „na pewno Nowej Nadziei”. Dodał, że „korwiniści” od zawsze popierali ten postulat.

Czytaj także: Korwiniści: powoływanie na szkolenie wojskowe to „zamordyzm”

Fragmenty tego wywiadu zostały skompilowane i zamieszczone na oficjalnym profilu Nowej Nadziei na Twitterze, z następującym komentarzem:

„Slawomir Mentzen to wolność, niskie podatki i zatrzymanie rozdawnictwa! Zniesienie podatku PCC od zakupu mieszkań; Likwidacja 500+; Zniesienie zakazu handlu w niedzielę; Legalizacja marihuany; Legalizacja pokera”.

Dodajmy, że w udzielonym ostatnio portalowi Interia obszernym wywiadzie, Mentzen poruszył m.in. wątek tzw. „piątki Mentzena”, sloganu wyborczego z 2019 roku („Nie chcemy Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”), który w krytycznym tonie przypomniał niedawno szef PO Donald Tusk, twierdząc, że to program polityczny Konfederacji. Polityk odciął się od tych słów.

Czytaj również: Tusk: Jesteś katolikiem, rozumiesz Jezusa? To nie możesz głosować na PiS czy Konfederację!

„To nie są moje poglądy. Mówiłem wtedy tylko, że takie hasła najlepiej się rozchodzą. Nigdy takich haseł nigdzie nie używaliśmy. Tusk świadomie kłamie, twierdząc, że to jest mój program” – powiedział.

Mentzen zapowiedział też, że „kwestie żydowskie” oraz „wschodnie” nie będą w kampanii wyborczej pierwszorzędne. „(…) wspieramy Ukrainę i mamy nadzieję, że Ukraina wygra wojnę z Rosją. Nic się w tej sprawie nie zmieniło” – dodał.

W kwestii zabijania dzieci poczętych, lider Nowej Nadziei faktycznie bagatelizował temat, który według niego „w praktyce nikogo nie interesuje i nie wpływa na niczyje życie”, w przeciwieństwie do kwestii podatkowych.

„Rząd zabrania zabijania dzieci zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Tutaj jest równowaga. (…) Ilu aborcji dokonuje przeciętna Polka w trakcie swojego życia? A podatki płaci co miesiąc” – zaznaczył. „Aborcja to wymyślony problem, sprawa marginalna. (…) Ten temat interesuje tylko dziennikarzy i polityków. (…) Aborcja czy Jan Paweł II to tematy, które interesują media i polityków, którym zależy na wojnie ideologicznej jednych z drugim”.

Dodajmy, że w przeszłości Mentzen zdecydowanie wystąpił przeciwko propozycji ówczesnych czołowych posłów i polityków partii KORWiN, którzy po delegalizacji tzw. aborcji eugenicznej postulowali wprowadzenie możliwości zabicia poczętego dziecka w przypadku stwierdzenia tzw. wady letalnej.

Jednocześnie, polityk skrytykował postulat tzw. „rozdziału państwa od Kościoła”, zaznaczając, że nie popiera tego, „żeby jakiejkolwiek organizacji zabraniać głosić poglądy, posiadać własność czy kogoś do czegoś przekonywać”. Przypomniał też, że „Fundusz Kościelny jest odszkodowaniem za ziemię i nieruchomości, które państwo Kościołowi zabrało”.

„Gdyby oddać te nieruchomości, to wtedy można ten fundusz zlikwidować. Nigdy nie będziemy popierać zabierania komuś jego własności. Niezależnie kogo to będzie dotyczyć” – dodał.

W kwestii rynku mieszkań, Mentzen krytycznie ocenił programy stymulujące popyt, jak np. tańsze kredyty mieszkaniowe, ponieważ powoduje to jeszcze większy wzrost cen. Uważa, że trzeba zwiększyć liczbę mieszkań poprzez ułatwienie ich budowy czy likwidację zbędnych przepisów. Przyznał, że faktycznie należy „oddać wszystko w ręce prywatnych deweloperów”, twierdząc, że w efekcie ceny mieszkań spadną.

Dodajmy, że od postulatu potencjalnego wyprowadzenia Polski z UE odciął się ostatnio także poseł i jeden z liderów Konfederacji Krzysztof Bosak (Ruch Narodowy). Kiedy na Twitterze przypomniano mu, że opcja tzw. PolExitu była jeszcze kilka lat temu oficjalnym elementem programu Ruchu Narodowego, Bosak odparł, że „Konfederacja nie jest Ruchem Narodowym” i obecnie reprezentuje „wyborców, którzy są za polexitem i wyborców którzy są za członkostwem” Polski w UE.

Czytaj także: Konfederacja odcięła się od proimigracyjnych wypowiedzi partii KORWiN

Radio Zet / interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply