Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w jednej z podwarszawskich miejscowości 33-letniego obywatela Egiptu, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w jednej z podwarszawskich miejscowości 33-letniego obywatela Egiptu, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Mieli informację, że cudzoziemiec może posiadać niebezpieczne narzędzia, stąd w zatrzymaniu mężczyzny brali udział funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań POSG.

W miejscu zamieszkania cudzoziemca funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili między innymi: maczetę, pałkę teleskopową, noże, nunczako. Zabezpieczono również urządzenia do modulacji głosu, 10 telefonów komórkowych, dużą liczbę kart pamięci, 2 laptopy, komputer stacjonarny i tablet.

Mężczyzna od 7 lat legalnie przebywał w Polsce. Mógł w tym czasie zorganizować nielegalne przekraczanie granicy nawet dla kilkudziesięciu cudzoziemców m. in. obywateli Afganistanu, Syrii i Egiptu. Koordynował i organizował transport nielegalnych migrantów spod granicy polsko-białoruskiej do krajów Europy Zachodniej. Z nielegalnego procederu miał znaczne zyski ponieważ stawki za przewóz migrantów wahały się od 200 do 1000 euro za osobę.

Prokurator Rejonowy w Hajnówce, po przedstawieniu mężczyźnie zarzutów za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy, skierował wniosek do sądu o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania. W czwartek 30 marca br. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim zastosował dwumiesięczny areszt. Za popełniony czyn obywatelowi Egiptu grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze Straży Granicznej, we współpracy z agencją „Frontex”, zorganizowali operację powrotową – lot czarterowy dla 42 cudzoziemców do Gruzji, Uzbekistanu oraz Tadżykistanu. Eskorta była złożona z 91 funkcjonariuszy różnych służb – w tym 74 funkcjonariuszy polskiej SG. Dodatkowo wylot, w tym odprawę graniczną, zabezpieczało 30 funkcjonariuszy z Placówki SG w Łodzi.

W operacje powrotową byli zaangażowani również funkcjonariusze Straży Granicznej Republiki Litewskiej w związku z deportacją z ich kraju 2 obywateli Uzbekistanu oraz funkcjonariusze z Republiki Łotwy – deportacja 1 obywatela Gruzji.

Wyczarterowany samolot wyleciał z lotniska w Łodzi we wtorek, 28 marca. Celem operacji powrotowej było przekazanie (deportacja) obywateli Gruzji, Tadżykistanu oraz Uzbekistanu do krajów ich pochodzenia. To cudzoziemcy, którzy przebywali na terytorium Polski nielegalnie i otrzymali decyzję administracyjną zobowiązującą ich do powrotu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz