Unia Europejska jest gotowa nałożyć na Rosję „nigdy wcześniej nie widziane” sankcje gospodarcze, jeśli ta zaatakuje Ukrainę, poinformował minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod, a ministrowie spraw zagranicznych UE zapowiedzieli, że wyślą zjednoczone ostrzeżenie do Moskwy.

Jak podała w poniedziałek agencja prasowa Reuters, Unia Europejska jest gotowa nałożyć na Rosję „nigdy wcześniej nie widziane” sankcje gospodarcze, jeśli ta zaatakuje Ukrainę, poinformował minister spraw zagranicznych Danii Jeppe Kofod, a ministrowie spraw zagranicznych UE zapowiedzieli, że wyślą zjednoczone ostrzeżenie do Moskwy.

„Znając taktykę Rosji, jestem pewien, że jednym z jej celów jest rozbicie Zachodu” – powiedział litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, gdy ministrowie zebrali się na rozmowy w Brukseli. „To zwycięstwo, na które nie możemy sobie pozwolić Rosjanom”.

Duński minister spraw zagranicznych Jeppe Kofod powiedział dziennikarzom: „Nie ma wątpliwości, że w przypadku ponownej inwazji Rosji na Ukrainę jesteśmy gotowi zareagować kompleksowymi, nigdy wcześniej nie widzianymi sankcjami”. Odmówił podania, jakie sektory zostaną objęte.

„Rosja powinna wiedzieć, Putin powinien wiedzieć, że cena użycia prowokacji i sił zbrojnych do zmiany granic w Europie będzie bardzo, bardzo wysoka… Jesteśmy gotowi do podjęcia najsurowszych sankcji, także ostrzejszych niż w 2014” – powiedział.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Unia Europejska wesprze Kijów pakietem pomocy finansowej w wysokości 1,2 mld euro – oświadczyła w poniedziałek przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. “Pakiet ten pomoże Ukrainie w zaspokojeniu jej potrzeb finansowych w związku z konfliktem” – wskazała szefowa Komisji.

“Liczymy, że Rada i Parlament Europejski przyjmą tę nadzwyczajną pomoc makrofinansową tak szybko, jak to możliwe. Następnie przejdziemy do szybkiej wypłaty pierwszej transzy w wysokości 600 milionów euro. Ponadto wkrótce rozpoczniemy prace nad drugim, długofalowym programem pomocy makrofinansowej, wspierającym wysiłki modernizacyjne kraju” – powiedziała przewodnicząca KE.

“Po drugie, w tym roku Komisja prawie podwoi swoją pomoc dwustronną dla Ukrainy w formie dotacji: przyznanych zostanie kolejne 120 milionów euro. Wsparcie to wzmocni ukraińskie wysiłki na rzecz budowania państwowości i odporności” – dodała.

Ursula von der Leyen przypomniała, że w ubiegły piątek rozmawiała z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła agresywnych działań Rosji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula Von der Leyen w czwartek ostrzegła Rosję przed „masowymi sankcjami gospodarczymi i finansowymi”, jeśli zaatakuje Ukrainę.

W poniedziałek NATO zadeklarowało, że wysyła dodatkowe okręty i myśliwce w celu wzmocnienia wschodniej flanki Sojuszu. “Sojusznicy NATO stawiają siły w stan gotowości i wysyłają dodatkowe okręty i myśliwce do rozmieszczenia w siłach NATO w Europie Wschodniej, wzmacniając obronę sojuszniczą w sytuacji, gdy Rosja kontynuuje swoje militarne działania na Ukrainie i wokół niej” – napisano w komunikacie.

New York Times podał w niedzielę, że Prezydent USA Joe Biden rozważa wysłanie do krajów wschodniej flanki NATO dodatkowych 1-5 tys. żołnierzy w reakcji na koncentrację rosyjskich sił na Białorusi. W przypadku eskalacji ich liczba miałaby wzrosnąć szybko nawet do 50 tys. Siły USA miałyby zostać zwiększone m.in. w Polsce i Rumunii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W poniedziałek Wielka Brytania rozpoczęła ewakuację personelu dyplomatycznego z Ukrainy. Powodem są obawy o agresję Rosji. Departament Stanu USA ogłosił z kolei w niedzielę wieczorem, że zmniejszy liczbę pracowników w ambasadzie USA w Kijowie.

W piątek ministrowie obrony Litwy Łotwy i Estonii poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że przekażą Ukrainie broń amerykańskiej produkcji. Podkreślono, że Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle ​​przeciwpancerne pociski Javelin.

W czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zadeklarował, że jego państwo gotowe jest na dostarczenie Ukrainie broni defensywnejPrzypomnijmy, że Wallace mówił już w poniedziałek w brytyjskim parlamencie, że Wielka Brytania podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie „lekkich przeciwpancernych systemów broni defensywnej”. Niewielka liczba brytyjskiego personelu w krótkim czasie zapewni Ukraińcom szkolenie. Z kolei wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell oświadczył, że Unia Europejska nie ma planów naśladowania USA i ewakuacji rodzin personelu dyplomatycznego z Ukrainy, dopóki trwać będą rozmowy z Rosją na temat bezpieczeństwa.

Również czeski resort obrony chce udzielić Ukrainie wsparcia militarnego. W przyszłym tygodniu będzie wniosek o wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej.

Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi. Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.

Kresy.pl/Reuter

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Wszystkie te “sankcje” to zagrywka pod publiczkę, wszak mamy demokrację i przed ludem trzeba się wykazać. Putin zaś trzyma rękę na zaworze z gazem i krzykacze dobrze o tym wiedzą, przecież jest zima…