Unia Europejska nie ma planów naśladowania USA i ewakuacji rodzin personelu dyplomatycznego z Ukrainy, dopóki trwać będą rozmowy z Rosją na temat bezpieczeństwa – powiedział w poniedziałek wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell.

„Sekretarz [Stanu Antony] Blinken wyjaśni nam powody swojej decyzji. Nie zrobimy tego samego, ponieważ nie znamy żadnych konkretnych powodów ku temu, jesteśmy jednak w kontakcie z sekretarzem Blinkenem. Myślę, że nie musimy dramatyzować dopóki trwają negocjacje. Nie sądzę, że musimy (…) opuszczać [Ukrainę]” – zaznaczył.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, dziennik „Bild” podał, że MSZ szykuje się do ewakuacji z Ukrainy rodzin pracowników tamtejszej ambasady Niemiec.

Wieczorem na medialne doniesienia oficjalnie zareagowało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Bardzo uważnie obserwujemy sytuację w zakresie bezpieczeństwa pracowników naszych misji zagranicznych na Ukrainie i jesteśmy w ścisłym kontakcie z naszymi partnerami w UE i na szczeblu międzynarodowym. Federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie podejmuje obecnie żadnych działań w celu zmniejszenia liczby pracowników ambasady lub członków (ich) rodzin” – czytamy w oświadczeniu resortu.

Departament Stanu USA nakazał, by w poniedziałek rozpocząć ewakuację rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy – poinformowała w sobotę Fox News. W przyszłym tygodniu Departament Stanu ma również zachęcić Amerykanów do opuszczania Ukrainy lotami komercyjnymi.

Jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał przekazać stronie amerykańskiej, że ewentualna ewakuacja rodzin dyplomatów USA byłaby przesadzoną reakcją na sytuację.

Dziennik New York Times napisał we wtorek, powołując się na wysokiego urzędnika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, że 18 osób, głównie członków rodzin rosyjskich dyplomatów, 5 stycznia opuściło Ukrainę. Według niego około 30 innych osób opuściło ambasadę w Kijowie i konsulat we Lwowie na ciągu następnych kilku dni. W reakcji rosyjskie MSZ poinformowało agencję Interfax, że ambasada Rosji w Kijowie działa normalnie, bez podawania dalszych szczegółów.  Ministerstwo nie skomentowało doniesień na temat pozostałych placówek.

Kresy.pl / tass.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz