Departament Stanu USA nakazał, by w poniedziałek rozpocząć ewakuację rodzin pracowników amerykańskich placówek dyplomatycznych z Ukrainy – poinformowała w sobotę Fox News. W przyszłym tygodniu Departament Stanu ma również zachęcić Amerykanów do opuszczania Ukrainy lotami komercyjnymi.

Departament Stanu w rekomendacjach dla amerykańskich obywateli dotyczących podróży określił już Ukrainę jako kraj niebezpieczny ze względu na „nasilające się zagrożenie ze strony Rosji” oraz pandemię.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak informowaliśmy, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał przekazać stronie amerykańskiej, że ewentualna ewakuacja rodzin dyplomatów USA byłaby przesadzoną reakcją na sytuację.

Dziennik New York Times napisał we wtorek, powołując się na wysokiego urzędnika Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, że 18 osób, głównie członków rodzin rosyjskich dyplomatów, 5 stycznia opuściło Ukrainę. Według niego około 30 innych osób opuściło ambasadę w Kijowie i konsulat we Lwowie na ciągu następnych kilku dni. W reakcji rosyjskie MSZ poinformowało agencję Interfax, że ambasada Rosji w Kijowie działa normalnie, bez podawania dalszych szczegółów.  Ministerstwo nie skomentowało doniesień na temat pozostałych placówek.

Późnym piątkowym wieczorem ambasada USA na Ukrainie poinformowała, że ​​zgodnie z poleceniem prezydenta Bidena przybył pierwszy ładunek amunicji.

Transport broni, a także 2,7 mld USD od 2014 r., świadczą o zaangażowaniu USA w pomoc Ukrainie we wzmocnieniu obrony w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji – napisała na Twitterze ambasada USA w Kijowie.

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

W sieci pojawiają się doniesienia o licznych wojskowych transportach kolejowych z Rosji na Białoruś. Tylko w ciągu tygodnia przybyć miało ponad 30 pociągów po 50 wagonów w każdym, wiozących m.in. czołgi, armatohaubice. Według kolejarzy, zaplanowano łącznie przyjazd 200 takich pociągów.  Transporty odbywały się w ramach wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń strategicznych „Związkowa Determinacja-2022”.  Podczas ubiegłorocznych manewrów Zachód-2021 na Białoruś w ciągu miesiąca przybyło łącznie 29 pociągów wojskowych. Teraz tylko w ciągu jednego tygodnia przybyło ich więcej.

W piątek w Genewie zakończyły się rozmowy sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Szef rosyjskiej dyplomacji przekazał, iż uzyskał od Blinkena zapewnienie, że USA w przyszłym tygodniu przedstawią pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Jak mówił, strona amerykańska zadała „kilka pytań wyjaśniających”, które mają pomóc w przygotowaniu tej odpowiedzi. Minister spraw zagranicznych Rosji jest zdania, że Amerykanie powinni upublicznić swoją odpowiedź i zapowiedział, że poprosi o to Blinkena. Uzgodniono, że po amerykańskiej odpowiedzi nastąpi jeszcze jedno spotkanie Blinkena i Ławrowa. Anthony Blinken, który miał konferencję prasową po Ławrowie, potwierdził obietnicę przekazania Rosji pisemnej odpowiedzi na jej propozycje w przyszłym tygodniu. Rozmowy określił jako szczere i użyteczne.

Kresy.pl / foxnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz