W nocy z piątku na sobotę na Ukrainę dostarczono 90 ton amerykańskiego uzbrojenia. To część pakietu pomocy USA o wartości 200 mln dolarów.
Transport broni, a także 2,7 mld USD od 2014 r., świadczą o zaangażowaniu USA w pomoc Ukrainie we wzmocnieniu obrony w obliczu rosnącej rosyjskiej agresji – napisała na Twitterze ambasada USA w Kijowie. Na Ukrainę dostarczono w nocy z piątku na sobotę 90 ton amerykańskiego uzbrojenia. Podkreślono, że transport zawierał zarówno amunicję jak i inną „broń śmiercionośną”.
The shipment – and $2.7 billion USD since 2014 – demonstrates U.S. commitment to helping Ukraine bolster its defenses in the face of growing Russian aggression. ???? #partnershipstrong [2/2] pic.twitter.com/scPFWM3we7
— U.S. Embassy Kyiv (@USEmbassyKyiv) January 22, 2022
Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.
W piątek ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii potwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że państwa bałtyckie przekażą Ukrainie broń amerykańskiej produkcji. „Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle przeciwpancerne pociski Javelin” – napisano w piątkowym oświadczeniu.
Zobacz także: Rosjanie wysyłają do Donbasu paliwo, czołgi, artylerię i amunicję – twierdzi ukraiński wywiad
W czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zadeklarował, że jego państwo gotowe jest na dostarczenie Ukrainie broni defensywnej. Przypomnijmy, że Wallace mówił już w poniedziałek w brytyjskim parlamencie, że Wielka Brytania podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie „lekkich przeciwpancernych systemów broni defensywnej”. Niewielka liczba brytyjskiego personelu w krótkim czasie zapewni Ukraińcom szkolenie.
Również czeski resort obrony chce udzielić Ukrainie wsparcia militarnego. W przyszłym tygodniu będzie wniosek o wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej.
Zobacz także: Holandia jest otwarta na wsparcie militarne dla Ukrainy
Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi. Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.
Zobacz także: Media: kanclerz Niemiec nie chce spotkać się z Bidenem, by rozmawiać o Ukrainie
W piątek amerykański dziennik The Wall Street Journal podał, że Niemcy blokują przekazanie przez Estonię wsparcia militarnego Ukrainie, nie zgadzając się na eksport broni pochodzącej z Niemiec. Rząd Niemiec, inaczej niż np. brytyjski czy polski, odmawia eksportu broni na Ukrainę.
Niemiecka minister obrony udzieliła wywiadu dla Welt am Sonntag. Przyznała w nim, że na razie Berlin wyklucza dostawy broni na Ukrainę. Wywiad został opublikowany w sobotę.
Zobacz także: Szef niemieckiej marynarki wojennej: Putin jedynie domaga się szacunku [+VIDEO]
Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!