Niemiecka minister obrony: Niemcy nie dostarczą broni Ukrainie

Na razie Berlin wyklucza dostawy broni na Ukrainę – oświadczyła niemiecka minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie opublikowanym w sobotę.

Niemiecka minister obrony udzieliła wywiadu tygodnikowi Welt am Sonntag. “Na razie Berlin nie jest gotowy na zaopatrzenie Kijowa w broń” – agencja Reuters cytuje słowa szefowej niemieckiego resortu obrony. “Musimy zrobić wszystko, aby złagodzić eskalację. Obecnie dostawy broni nie byłyby pod tym względem pomocne” – powiedziała Lambrecht.

Zadeklarowała, że “Ukraina otrzyma w lutym kompletny szpital polowy wraz z niezbędnym szkoleniem, wszystko współfinansowane przez Niemcy za 5,3 mln euro”. Przypomniała, że Niemcy leczą ciężko rannych ukraińskich żołnierzy w swoich szpitalach wojskowych od lat.

Stwierdziła jednak, że na razie Berlin nie jest gotowy na przekazanie broni Ukrainie. “Musimy zrobić wszystko, aby złagodzić eskalację. Obecnie dostawy broni nie byłyby pod tym względem pomocne” – powiedziała.

W piątek amerykański dziennik The Wall Street Journal podał, że Niemcy blokują przekazanie przez Estonię wsparcia militarnego Ukrainie, nie zgadzając się na eksport broni pochodzącej z Niemiec. Rząd Niemiec, inaczej niż np. brytyjski czy polski, odmawia eksportu broni na Ukrainę.

Także w piątek niemiecki Der Spiegel napisał, że “Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzucił zaproszenie od prezydenta USA Joe Bidena do złożenia w najbliższym czasie wizyty w Waszyngtonie zasłaniając się tym, że ma zaplanowane inne spotkania”.

Zobacz także: Szef niemieckiej marynarki wojennej: Putin jedynie domaga się szacunku [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W piątek ministrowie obrony Litwy, Łotwy i Estonii potwierdzili we wspólnym oświadczeniu, że państwa bałtyckie przekażą Ukrainie broń amerykańskiej produkcji.  „Litwa i Łotwa przekażą Ukrainie pociski przeciwlotnicze Stinger, a Estonia wyśle ​​przeciwpancerne pociski Javelin” – napisano w piątkowym oświadczeniu.

Zobacz także: Rosjanie wysyłają do Donbasu paliwo, czołgi, artylerię i amunicję – twierdzi ukraiński wywiad

W czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace zadeklarował, że jego państwo gotowe jest na dostarczenie Ukrainie broni defensywnejPrzypomnijmy, że Wallace mówił już w poniedziałek w brytyjskim parlamencie, że Wielka Brytania podjęła decyzję o dostarczeniu Ukrainie „lekkich przeciwpancernych systemów broni defensywnej”. Niewielka liczba brytyjskiego personelu w krótkim czasie zapewni Ukraińcom szkolenie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Ukraina przystępuje do formowania jednostek obrony terytorialnej – po jednym batalionie w każdym rejonie, zgrupowanych w brygady na szczeblu obwodów. W razie potrzeby, wojska te mają mieć rozwiniecie z 10 tys. do nawet 130 tysięcy ludzi. Ukraiński rząd zezwolił na wykorzystanie osobistej broni myśliwskiej i amunicji przez członków ochotniczych formacji obrony terytorialnej przy wykonywaniu swoich zadań.

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Również czeski resort obrony chce udzielić Ukrainie wsparcia militarnego. W przyszłym tygodniu będzie wniosek o wysłanie na Ukrainę amunicji artyleryjskiej.

Zobacz także: Holandia jest otwarta na wsparcie militarne dla Ukrainy

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply