Rosja dostarcza swoim siłom w Donbasie paliwa, czołgi, jednostki artylerii i amunicję – twierdzi ukraiński wywiad wojskowy. Prowadzony ma też być werbunek najemników, którzy po przeszkoleniu trafiają na obszary pod kontrolą separatystów.

W piątek Główny Zarząd Wywiadu ukraińskiego ministerstwa obrony poinformował, że dowództwo rosyjskich sił zbrojnych w dalszym ciągu zwiększa zdolności bojowe grupy operacyjnej stacjonującej w części obwodów ługańskiego i donieckiego, kontrolowanej przez separatystów.

„W szczególności, od początku tego miesiąca, okupacji potajemnie ściągnęli z terytorium Federacji Rosyjskiej, koleją i drogami, ponad 7 tys. ton paliwa, kilka czołgów i jednostek artylerii samobieżnej, a także innego rodzaju broń i amunicję, w tym dla systemów artyleryjskich, dla formacji i oddziałów 1. (donieckiego) u 2. (ługańskiego) korpusu armijnego” – twierdzi ukraiński wywiad wojskowy.

Ponadto, według strony ukraińskiej, w celu rekrutacji jednostek poprzez sieć centrów werbunkowych w Rosji, prowadzone ma być aktywne rekrutowanie najemników, wysyłanych do Donbasu po przejściu intensywnego szkolenia.

Przeczytaj: Państwa bałtyckie przekażą Ukrainie amerykańską broń

Czytaj również: Brytyjczycy wyślą na Ukrainę jeszcze więcej broni

Dodajmy, że bardzo podobne twierdzenia ukraiński wywiad wojskowy podał pod koniec 2021 roku. Wówczas podawano, że Rosjanie potajemnie przywożą do Donbasu paliwo, broń i amunicję oraz sprzęt wojskowy, w tym zasoby walki elektronicznej oraz bezzałogowe statki powietrzne. Zaopatrzenie przybywa z Federacji Rosyjskiej transportem drogowym i kolejowym. Ukraińcy twierdzą, że część dostaw trafia do Donbasu pod przykryciem tzw. konwojów humanitarnych. Ukraiński wywiad wojskowy przekonuje także, że zaobserwował uzupełnianie szeregów przeciwnika rosyjskimi żołnierzami o określonych specjalnościach, przede wszystkim zwiadowcami, snajperami, artylerzystami, specjalistami od łączności, rozpoznania elektronicznego i walki elektronicznej. Według niego są to zawodowi rosyjscy żołnierze oraz najemnicy-obywatele Rosji.

Czytaj także: Sąd w Rosji potwierdził obecność rosyjskiej armii w Donbasie. Kreml: to pomyłka

Jak pisaliśmy, przewodniczący rosyjskiej Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin zapowiedział w piątek, że w przyszłym tygodniu przeprowadzi konsultacje z szefami frakcji w sprawie projektu wniosku do prezydenta Rosji o uznanie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL).

Zobacz: Rosja grozi „najpoważniejszymi konsekwencjami” w razie niespełnienia jej oczekiwań

ukranews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply